W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.
Rodzaje rakietek do tenisa stołowego
Dostępne obecnie rakietki można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich obejmuje profesjonalne modele, które można składać z osobnych elementów. Gracze mają możliwość montowania dopasowanych do własnych potrzeb okładzin, desek i uchwytów.
Bardziej odpowiednią opcją dla początkujących jest inny rodzaj rakietek do tenisa stołowego, czyli modele fabrycznie klejone przez producenta. Są znacznie tańsze od poprzedniego typu, jednak w ich przypadku zdjęcie okładzin w celu ich wymiany może być problematyczne. To dobry wybór, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ping pongiem lub mamy ograniczony budżet.
Inny podział obejmuje klasyfikację ze względu na stopień zaawansowania i styl gry:
- ALL (amatorskie i dla początkujących) – cechują się dobrym czuciem i kontrolą, jednak kosztem mniejszej prędkości i niższej dynamiki;
- ALL/ALL+ (gra wszechstronna) – dobra kontrola i średnia prędkość pozwala na szlifowanie bardziej zaawansowanych technik. Takie rakietki wykorzystują także gracze, którzy lubią łączyć zagrania ofensywne z defensywnymi;
- OFF-/OFF/OFF+ (gra ofensywna) – profesjonalne modele dla zawodników preferujących agresywną grę. Charakteryzują się dużą szybkością i dynamiką, więc nie są polecane dla początkujących;
- DEF/DEF+ – dla graczy stosujących przede wszystkim zagrania obronne. Zwykle są wolniejsze, ale umożliwiają większą kontrolę nad piłeczką. Niekiedy mogą być wyposażone w większy blat deski i okładziny zakłócające trudne do obrony zagrania ofensywne.
Biorąc pod uwagę powyższe rodzaje rakietek do ping-ponga, najlepszym wyborem dla amatorów są paletki sklejane fabrycznie oraz te z kategorii ALL lub ALL+. Jednak poszczególne modele mogą różnić się pojedynczymi parametrami, o których także warto wiedzieć.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakietki dla początkujących?
Przed zakupem rakietki do tenisa stołowego powinniśmy wziąć pod uwagę takie parametry, jak:
- waga – paletki dla początkujących są stosunkowo lekkie, idealna waga to od 200 do 300 gramów. Dzięki temu łatwiej jest nad nią zapanować;
- grubość – osoby, które dopiero uczą się gry, powinny wybrać paletki o średniej grubości, ponieważ zapewniają odpowiedni balans między szybkością a dynamiką i kontrolą;
- rączka – na rynku dostępne są modele z rączkami prostymi, wklęsłymi, wypukłymi lub anatomicznymi. Choć rakietka z uchwytem prostym w zupełności wystarczy dla początkującego, najlepszym wyborem są zdecydowanie paletki z uchwytami anatomicznymi, które są dopasowane do kształtu dłoni.
Oprócz tego modele mogą mieć dodatkowe oznaczenia, dotyczące rotacji (łatwości podkręcania piłki), szybkości paletki oraz kontroli w trakcie gry. Producenci często stosują skalę od 1 do 10 lub od 1 do 100. Im wyższa wartość, tym lepsze właściwości dla danego parametru. Początkujący nie muszą zanadto zwracać uwagi na te cechy – zyskają one na znaczeniu dopiero wraz z rozwojem umiejętności.
Ile kosztuje rakietka dla początkującego?
Paletka do nauki gry to niewielki wydatek. Najtańsze modele można kupić już za około 30 zł. Oczywiście jeśli poważnie myślimy o grze, możemy zaopatrzyć się w nieco droższą – bardziej trwałą, stworzoną przy wykorzystaniu materiałów wyższej jakości i lepszych parametrach.
Z drugiej strony, gdy już nabędziemy odpowiednie umiejętności, świetnym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnej paletki. Choć w tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem w wysokości nawet kilkuset złotych, to takie modele zapewniają jak najlepsze dostępne parametry i mogą posłużyć przez wiele lat. Co więcej, modele z wyższej półki cenowej charakteryzują się dodatkowymi usprawnieniami, np. możliwością łatwej wymiany okładziny czy przekładkami z włókna węglowego.
Warto zaznaczyć, że nie warto kupować od razu najlepszej, profesjonalnej paletki. Powód jest prosty – zawodowa rakietka może paradoksalnie utrudnić początkującemu opanowanie podstawowych technik (np. jeśli jest bardzo szybka).
Rakietki do tenisa stołowego
Jak dbać o rakietkę do tenisa stołowego?
Zdecydowanie warto dbać o własną rakietę, bez względu na to, ile jest warta (o czym zapominają w szczególności początkujący). Dzięki temu zwiększymy jej żywotności i zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, możemy korzystać ze specjalnej taśmy ochronnej. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup pokrowca.
Piłeczki do tenisa stołowego
Należy pamiętać, aby nie pozostawiać rakietki na działanie promieni słonecznych, ani nie przechowywać jej w miejscach o wysokiej wilgotności – czynniki te negatywnie działają na drewno, z którego wykonana jest deska paletki.
Warto dodatkowo regularnie czyścić paletkę przy użyciu miękkiej szmatki i odrobiny płynu do naczyń. Czyste okładziny rakietki pozytywnie wpływają m.in. na kontrolę nad piłką czy jej podkręcanie.
Pokrowce i akcesoria do tenisa stołowego
Kolejny cios w PKOL
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Irena Eris zbiła majątek na kremach dla kobiet. Jak wygląda naprawdę, bez retuszu?
- Tak wygląda ukrywana wnuczka Zenka Martyniuka! Mamy WIDEO
- Tak wygląda najbogatsza Polka, gdy rozmawia pod śmietnikiem. Co za twarz! | ZDJĘCIA
- Golił się na zapałkę, a dziś? Trudno uwierzyć, że to Stachursky! Ekspert ocenia