Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapia genowa na ból?

W.B.
Mimo że wynaleziono już wiele sposobów walki z bólem, wciąż nie możemy sobie w stu procentach poradzić z tą podstawową dolegliwością. Naukowcy amerykańscy twierdzą, że w niedługim czasie będzie można zastosować coś naprawdę skutecznego.

Niektórzy specjaliści zalecają tradycyjne sposoby, takie jak homeopatia; masażyści stosują praktyki także oparte na wieloletnim doświadczeniu m.in. z akupresurą i refleksoterapią.

Profesjonalne centra leczenia bólu włączają, oprócz farmakoterapii, również metody stymulacyjne polegające na kontrolowanym oddziaływaniu różnych czynników na jakąś okolicę ciała (np. krioterapia - oddziaływanie zimnem) oraz inne metody, których wybór zależy od lekarza prowadzącego terapię.

W poradniach leczenia bólu pracują lekarze takich specjalności jak anestezjolog, neurolog, ortopeda i wspomagająco - psycholog czy fizykoterapeuta.

Używają fal radiowych

Do walki z bólem włącza się również technikę. Metodą znaną od wielu lat jest np. zabieg RF - Termolezji. Polega on na precyzyjnym wyłączeniu struktur układu nerwowego przy użyciu fal radiowych.

Można w ten sposób leczyć m.in. bóle spowodowane neuralgią nerwu trójdzielnego, migrenowe bóle głowy, a także kręgosłupa. Te ostatnie dręczą nie tylko ludzi starszych, ale coraz częściej w młodym wieku. Mówi się wręcz o dolegliwości społecznej, dotykającej całe pokolenia. Czy jednak znajdzie się w końcu sposób na ból skuteczny w każdej sytuacji?

Przy Parkinsonie i SM

Odpowiedź być może przyjdzie wkrótce ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsi naukowcy rozpoczęli w roku 1990 badania nad wyeliminowaniem przewlekłych bólów za pomocą nowego rodzaju terapii genowej. Gen uśmierzający ból wprowadza się poprzez wirusa do słony tkanki otaczającej rdzeń kręgowy. Gen działa na liczne nerwy, znosząc ból w szerokim obszarze.

Pracujący wciąż nad metodą genową naukowcy uważają, że może być ona skuteczniejsza od poprzedniej, w której wstrzykiwano geny wprost do rdzenia kręgowego. Badania prowadzone są wciąż jeszcze tylko na zwierzętach.

Zdaniem naukowców, nową metodę można by stosować w takich schorzeniach jak uszkodzenie rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24