Szkolenia wyrównawcze terytorialsów
18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadziła szkolenie wyrównawcze skierowane do osób mających za sobą złożenie przysięgi wojskowej. Chociaż sam cykl ćwiczeń nie jest zbyt długi, potrafi być naprawdę intensywny i wyczerpujący.
Szkolenia uzupełniające odbywają się pod nazwą "ósemka", co odwołuje się do okresu trwania ćwiczeń. Osiem dni w służbie wojskowej obejmuje zagadnienia niezbędne żołnierzom do przetrwania w czasie działań wojennych.
Zakończeniem cyklu jest tzw. pętla taktyczna, czyli kilkunastogodzinne wyzwanie, podczas którego terytorialsi pokazują, jak opanowali nauczany materiał.
Jak wygląda szkolenie?
Podczas intensywnej nauki terytorialsi poznają jak najwięcej elementów przygotowujących do uczestnictwa we współczesnych działaniach wojennych. Uczą się m.in. posługiwać bronią, maską przeciwgazową, poruszać z wykorzystaniem nawigacji, zrywać kontakt ogniowy, czyli taktycznego wycofania się z pola walki pod ostrzałem, czy udzielać pomocy medycznej na polu walki.
W trakcie szkolenia żołnierze musieli też pokonać 20-kilometrową trasę w pełnym oporządzeniu oraz zaliczyć egzaminy z nauczanych umiejętności. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem instruktorów, którzy nie reagują jednak i nie wspierają egzaminowanych do momentu zagrożenia życia lub zdrowia.
"Pętla była wymagająca, ale byliśmy na nią dobrze przygotowani. Mi osobiście najbardziej podobał się podpunkt zrywania kontaktu ogniowego, gdzie użyto środków pozoracji i adrenalina wzrosła. Było ciężko, ale na końcu jest uśmiech!" – mówi jeden z nowych żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Jak dołączyć do terytorialsów?
Marcowa ósemka to dopiero pierwsze z trzech szkoleń wyrównawczych w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej w tym roku. Dwa następne odbędą się w czerwcu i we wrześniu.
Żołnierze trenują na nowoczesnym sprzęcie, a w wyniku szkoleń posiadają możliwość odnowienia kariery w piątym rodzaju sił zbrojnych, to jest Wojskach Obrony Terytorialnej.
Poza szkoleniami wyrównawczymi, do końca roku odbędą się jeszcze trzy szkolenia podstawowe, dla osób bez styczności z armią. Podstawowe ćwiczenia są jednak dłuższe i trwają 16 dni, kończąc się przysięgą wojskową. W ostatniej takiej, która została zorganizowana w lutym, słowa przysięgi złożyło ponad 150 osób.
Celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju. Na innych obszarach również działają regionalne oddziały WOT, które mają podobne założenia.
Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji.
dś
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?