Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa w Jaśle gotowa. Korzystać będzie można z niej już wiosną

OPRAC.:
Jakub Hap
Jakub Hap
Urząd Miasta w Jaśle
Urząd Miasta w Jaśle poinformował, że końcem grudnia zakończyła się budowa tężni solankowej na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Przystanek Kwiatowa”. - Budowa tężni była jednym ze zwycięskich projektów w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok - czytamy w komunikacie ratusza.

Tężnia - jak informuje magistrat - zostanie w pełni uruchomiona wiosną, gdy ustabilizuje się temperatura powietrza na poziomie kilkunastu stopni powyżej 0 st. C. Z obiektu będzie można korzystać w godzinach otwarcia „Przystanku Kwiatowa”.

- Budowla z drewna i gałęzi tarniny ma 8 m długości, 3 m wysokości i 1,8 m szerokości. W jej pobliżu zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące, na miejsce doprowadzono również sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został odpowiednio zagospodarowany (wyłożenie kostką, wykonanie schodów, oświetlenie) i jest objęty monitoringiem. Po ustaniu mrozów odbędzie się rozruch technologiczny, zostaną także wykonane prace wykończeniowe (montaż ławek, leżaków, zasianie trawy, zamieszczenie tablicy informacyjnej wraz z regulaminem korzystania z obiektu)

- podaje miasto.

Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny.

- Z gałązek tarniny solanka intensywnie paruje wytwarzając intensywny aerozol składający się z minerałów i mikroelementów. Proces wytwarzania aerozolu solankowego jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie upalnego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą proces tężenia zanika niemal zupełnie

- czytamy w komunikacie urzędu miejskiego.

Zadanie „Opracowanie dokumentacji i budowa tężni solankowej w Jaśle” zostało sfinansowane przez miasto w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Jego wartość wyniosła 420 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto