Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie śpiewający Orszak Trzech Króli. Uliczne jasełka w Rzeszowie rozpoczną się 6 stycznia o godzinie 11.40

Beata Terczyńska
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Zdjęcia z 2019 roku.
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Zdjęcia z 2019 roku. Krzysztof Kapica
1265 artystów weźmie udział w Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. W organizację święta zaangażowanych jest blisko 2 tysiące osób. Rozdanych zostanie 20 tysięcy koron, 10 tysięcy śpiewników i 2 tysiące słodkich pierników.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie organizowany jest po raz ósmy. Ubiegłoroczny zgromadził niemal 20 tys. osób. Hasłem tegorocznych jasełek, które rozpoczną się o godz. 11.40 na parkingu przy hali Podpromie jest cytat z kolędy „Cuda, cuda ogłaszają”. Aktorzy będą mówili i śpiewali słowami polskich kolęd. Do pobrania będzie nieodpłatna aplikacja kolędowa z tekstami ponad 200 kolęd i pastorałek.

- Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił”, do najbardziej współczesnych, od najbardziej znanych, do zapomnianych

- mówią organizatorzy.

O godz. 12 - Anioł Pański pod przewodnictwem bp. ordynariusza Jana Wątroby. Później rozpocznie się wędrowanie. Trasa orszaku z końmi, wielbłądem i kucykiem poprowadzi przez al. Pod Kasztanami i ul. 3 Maja. Najważniejsze punkty scenariusza to: rozporządzenie cezara Augusta, prezentacja orszaków, walka Dobra ze Złem, dwór Heroda, brama anielska, pokłon Trzech Króli w szopce na Rynku.

W roli króla Kacpra (Europa) - Paweł Wilga, mąż z 16-letnim stażem, ojciec 3 dzieci Klaudii, Kacpra i Kornelii, prowadzący działalność gospodarczą związaną z handlem pojazdami, usługami motoryzacyjnymi i przewozem autokarowym. Jego hobby jest motoryzacja i podróże. Parafianin Św. Rodziny w Rzeszowie.

Królem Melchiorem (Azja) będzie Marek Micał, od 19 lat w małżeństwie, ojciec 4 dzieci: Natalii, która 6 stycznia kończy 18 lat, Pawła (16 lat), Magdaleny (8 lat) oraz Hani, która ma niespełna 2 tygodnie. Prowadzi firmę w branży mechanicznej. Razem z rodziną spędza wolny czas podczas krótkich i dalekich wypraw po Polsce i świecie, zwiedzając, odkrywając nowe nieznane miejsca. W wolnym czasie lubi jeździć na rowerze. Należy do rodzinnego chóru przy przedszkolu Sióstr Służebniczek w parafii św. Mikołaja w Rzeszowie.

W króla Baltazara (Afryka) wcieli się Andrzej Groch, od 12 lat w związku małżeńskim, ojciec 2 dzieci 10-letniego Tymoteusza oraz 6-letniego Jakuba. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Interesuje się sportem oraz motoryzacją. Jego pasją są podróże. Wolne chwile spędza z rodziną na grach i wycieczkach. Bierze czynny udział w życiu przedszkola prowadzonego praz Siostry Służebniczki przy parafii św. Mikołaja w Rzeszowie

Święta Rodzina to Barbara i Filip Latochowie, małżeństwo od ponad 3 lat, rodzice 2,5-letniej Alicji i niespełna rocznego Jerzego (Dzieciątko Jezus). Barbara (obecnie na urlopie macierzyńskim) pracuje jako fizjoterapeutka. Filip pracuje w szpitalu w Brzozowie jako lekarz. Uwielbiają razem spędzać czas: aktywnie - na sportowo, na spacerach, czy na różnorakich grach i zabawach w rytmach dobrej muzyki.

Gwiazdorem będzie Janusz Rak, w małżeństwie od 12 lat, ojciec 2 synów: 10-letniego Seweryna i 6-letniego Cypriana. Współwłaściciel firmy budowlanej. Jego pasja to sport, zabytkowe motocykle oraz czas spędzony w gronie najbliższych. Od wielu lat czynnie bierze udział w Orszaku Trzech Króli.

Reżyserem Orszaku jest: Tomasz Grzebyk, z wykształcenia historyk i administratywista, w trakcie studiów doktoranckich z zakresu historii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Obiektem jego zainteresowań jest również obecność historii, wątków historycznych, postaci w popkulturze (filmie, grach wideo, serialach). Pasjonat podróży, literatury podróżniczej oraz muzyki klasycznej i dawnej. Od 2015 roku z jego inicjatywy w każdą Niedzielę Palmową w Parku Matki Bożej nieopodal kościoła w Niechobrzu odbywa się plenerowe Misterium Męki Pańskiej, którego jest reżyserem i scenarzystą.

Scenariusz napisała Anna Murawska.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie w liczbach:

  • 8 edycja w Rzeszowie,
  • 2000 osób zaangażowanych w OTK,
  • 20 tys. sztuk koron,
  • 10 tys. śpiewników,
  • 2 tys. piernikowych koron z cukierni przy Miodowej,
  • 1265 artystów,
  • 300 strażników orszaku,
  • 400 wolontariuszy,
  • 30 organizatorów,
  • 2 konie z grup rekonstrukcyjnych,
  • 1 wielbłąd,
  • 1 kucyk.

Orszakowi towarzyszyć będzie konkurs plastyczny "Moja ulubiona kolęda". Technika jest dowolna. Jest kilka kategorii wiekowych. Zgłoszenia - do 10 stycznia. Szczegóły i regulamin: www.rzeszow.orszak.org

Stanowiska z koronami i śpiewnikami na parkingu przy hali Podpromie i na trasie będą oznakowane (korony na patykach).

Przed orszakami ze złotem, kadzidłem i mirra, tuż za Gwiazdą pójdzie orszak owieczek, czyli poprzebieranych dzieci. Pasterzami będą rodzice. To jest coś, co wyróżnia nas w kraju.


Orszak Trzech Króli w Małkowicach z żartobliwymi scenkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto