To dla matki trudna decyzja

  To dla matki trudna decyzja

  EWA CZAPKOWSKA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  To dla matki trudna decyzja

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Rozmowa z URSZULĄ POLANOWSKĄ, dyrektorką Domu Dziecka nr 2 w Rzeszowie: - Jakie są szanse, że porzucone przez rodziców dziecko zostanie adoptowane?
  To dla matki trudna decyzja

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  - Bardzo duże. Adopcji sprzyja zwłaszcza klarowna sytuacja prawna dziecka. Jeżeli matka zrzeknie się praw rodzicielskich i w ciągu 6 tygodni nie zmieni zdania, to maluch trafi do nowej rodziny. To ważne, bo im szybciej dziecko zostanie otoczone miłością i opieką, tym lepiej. Kontakt z kochającymi ludźmi od pierwszych chwil życia sprzyja prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu i fizycznemu. Największe szansę na adopcję mają dzieci najmłodsze.

  - Dlaczego matki decydują się oddać swoje nowonarodzone dziecko?

  - Z doświadczenia wiem, że powody są bardzo różne.
  Najczęściej matka podejmuje taką decyzję ze względów materialnych, gdy nie ma pieniędzy na wychowanie. Praw rodzicielskich zrzekają się także kobiety, które mają już kilkoro dzieci i uważają, że nie podołają opiece nad kolejnym. Bywa i tak, że kobiety zostawiają dzieci, bo chcą ukryć przed światem ich istnienie. Porzucane są maluchy np. ze związków pozamałżeńskich lub urodzone przez panny.

  - Matkom, które porzucają dzieci, bywa że otwarcie okazuje się wrogość...

  - Decyzja o rozstaniu z dzieckiem jest bardzo trudna i żadnej kobiecie nie przychodzi łatwo. Takim matkom należy się wsparcie. Otaczanie ich murem wrogości może spowodować, że inne kobiety, w obawie przed reakcją społeczeństwa, zdecydują się na aborcję lub po urodzeniu pozbawią noworodka życia.

  - Czy często do Pani placówki trafiają dzieci, porzucone przez matki tuż po urodzeniu?

  - W ubiegłym roku takich dzieci było 12. W tym - trafiła do nas czwórka maluchów.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo