Przypomnijmy, że tablica upamiętniająca 24. Pułk Ułanów na swoje odsłonięcie czeka długie lata. I pewnie czekałaby nadal, gdyby nie jeden z pracowników IPN-u, gdy zapomnianą, znalazł w piwnicy budynku instytutu przy ul. Szopena (dawnej lokalizacji Związku Bojowników o Wolność i Demokrację).
Inicjatywę upamiętnienia żołnierzy bitew stoczonych w 1939 r. podjęto już w 1964 roku w Londynie na Zebraniu Koła Pułkowego. Zamierzano upamiętnić także tych żołnierzy pułku, poległych w dniach 8–9 września 1939 r. w walkach pod Rzeszowem. Tablica była już gotowa, ale ówczesne władze komunistyczne miasta zmieniły zdanie i cofnęły pozwolenie na jej wmurowanie.
Tablica trafiła do piwnicy, gdzie została odkryta dopiero w 2021 roku. Po konserwacji przez IPN, odsłonięto ją 8 września 2022 r. Podczas tej uroczystości potomkowie żołnierzy z 24. Pułku Ułanów: Dominik Szulc, Alicja Szmit i Edward Deskur, przekazali łuskę artyleryjską z 1937 r. wraz z ziemią z miejsc bitew stoczonych przez 24. Pułk Ułanów. Pochodzi z Kasiny Wielkiej, Wysokiej pod Jordanowem, Żółkwi oraz Zboisk (obecnie dzielnica Lwowa) i zebrana została podczas wyjazdów z pomocą humanitarną do Ukrainy w 2022 roku.
- Dodaliśmy jeszcze ziemię z Rzeszowa, z miejsca walk 3. szwadronu por. Romualda Radziwiłowicza - zaznacza Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.
Sama łuska, pochodzi od nieżyjącej już poetki i działaczki polonijnej Yvette Popławskiej ze Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii.
Odsłonięta w poniedziałek gablota z łuską została wykonana przez pracownika Oddziału IPN w Rzeszowie. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i zapalono znicz pamięci.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Dowbor już dawno po 60-tce, a cera jak u młódki. Tylko spójrzcie na tę szyję
- Gwiazdy "Żon Miami" przetrwały horror huraganu. Ich historie mrożą krew w żyłach
- Ula z "M jak miłość" paraduje na imprezie w STANIKU! Przesada? | ZDJĘCIA
- Kinga Zawodnik wpuściła ludzi do sypialni. Naprawdę powiedziała, jak TO robi!