NOWINY24
  POLECAMY

  Popularne na Nowinach

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na Nowinach

  • Test na nowe prawo jazdy 2020. Odpowiesz na te 12 pytań? [QUIZ]
  • Tutaj najrzadziej spotkasz mieszkańca. TOP 30 najsłabiej zaludnionych gmin
  • Magiczna zima w Bieszczadach. Połoniny całe w śniegu

  To nie rewolucja, lecz uporządkowanie

  To nie rewolucja, lecz uporządkowanie

  JAROMIR KWIATKOWSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  ks. biskup prof. dr hab. TADEUSZ PIERONEK

  ks. biskup prof. dr hab. TADEUSZ PIERONEK ©Archiwum

  Rozmowa z ks. biskupem prof. dr hab. TADEUSZEM PIERONKIEM, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie: - Nowe przepisy kościelne, które wejdą w życie w pierwszą niedzielę Adwentu, 30 listopada br., obejmują m.in. zmniejszenie liczby świąt kościelnych, w które wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy św., czy nowe brzmienie przykazań kościelnych. Kościelni komentatorzy już stwierdzili, że nic wielkiego się nie dzieje, a zmiany te jedynie przystosowały przepisy kościelne do istniejącej rzeczywistości.
  ks. biskup prof. dr hab. TADEUSZ PIERONEK

  ks. biskup prof. dr hab. TADEUSZ PIERONEK ©Archiwum

  - Jest w tym dużo prawdy. Powodem wypowiedzi biskupów nt. świąt było to, że istnieje kilka ich list. Jedna znajduje się w kodeksie prawa kanonicznego, który obowiązuje od 1983 r., inna - w konkordacie między Rzeczypospolitą Polską a Stolicą Apostolską z 1993 r., obowiązującym od 1998 r. Te listy nie są zbieżne. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę pewne zwyczaje, które uznaje się za najlepszy sposób interpretowania prawa kościelnego. One znów idą w innym kierunku.
  Ponadto, istniały święta kościelne, które zostały zniesione przez państwo. Ks. prymas Stefan Wyszyński udzielił dyspensy tym, którzy nie mogli brać udziału we mszy św. w te święta.
  To, co zrobiła Konferencja Episkopatu Polski, można nazwać pierwszą przymiarką do zaprowadzenia ładu w tej materii. Nie jest to jednak takie proste.

  - Jedynym świętem nakazanym, przypadającym w dzień roboczy, będzie Uroczystość Trzech Króli. Ale inne święta, np. św. Piotra i Pawła, św. Józefa czy Niepokalanego Poczęcia Maryi przecież nie znikają, tylko będą przeniesione na niedzielę.

  - Oczywiście. To praktyka, którą Kościół w różnych krajach, m.in. na Zachodzie, stosuje już od dłuższego czasu. Np. we Włoszech papież Paweł VI dokonał podobnej "operacji", przenosząc niektóre święta kościelne, ich obchód zewnętrzny, na niedzielę. W każdym kraju istnieje swoisty powód do tego.
  Niewątpliwie, do znoszenia świąt kościelnych dążą ci, którzy chcieliby, żeby człowiek pracował bez przystanku, także w niedziele i święta. Broni się przed tym nie tylko Kościół, ale również ludzie, którzy wiedzą, że święto to nie tylko dzień odpoczynku, ale także dzień, w którym w sposób szczególny oddaje się cześć Bogu.

  - Zmiany w przepisach postnych przedostały się do mediów w postaci skrótu dziennikarskiego o prawie do spożywania mięsa w Wigilię. Na czym polegają te zmiany?

  - To nie są żadne zmiany. Już w czasie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI zreformował całą dyscyplinę postną. Polega to na tym, że zachowywanie tradycyjnego postu jest zalecane. Natomiast jeżeli ktoś tego postu zachować nie może, to sam jest upoważniony do tego, żeby to zrobić w innej formie. Proszę porozmawiać np. z palaczami i powiedzieć im: "nie pal w piątek". Powiedzą, że to straszna pokuta, o wiele większa niż niejedzenie mięsa. Ale to jest możliwe, tak można sobie zmienić tę pokutę. Jeżeli ktoś chce być wierny Panu Bogu i Kościołowi, to zawsze w piątek taki post zachowa. Choć nie musi to być powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, lecz jakaś inna forma umartwienia.
  Konferencja Episkopatu tylko to przypomniała, równocześnie prosząc o to, żeby zachować post tradycyjny, który jest rzeczywiście dość ściśle przestrzegany, nawet przez ludzi nie związanych z Kościołem, a mianowicie post Wigilii Bożego Narodzenia. To piękny zwyczaj, który nie istnieje na świecie, a w Polsce jest.

  - Czyli zamiast nakazu jest zachęta biskupów, żeby post wigilijny podtrzymywać?

  - Tak jest. Na tym polega tożsamość Kościoła w Polsce, że ma swoje piękne zwyczaje.

  - Na czym polega modyfikacja w tekście przykazań kościelnych?

  - Dotąd na świecie był jeden wykaz przykazań kościelnych. W tej chwili konferencje episkopatów mogą zmodyfikować zwłaszcza przykazania dotyczące zabaw w okresie Wielkiego Postu czy Adwentu.

  - W nowym brzmieniu przykazań kościelnych w Polsce jest sformułowanie, by w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. Z tego wynika, że w Adwencie będzie można w takich zabawach uczestniczyć, ponieważ Adwent nie jest traktowany jako okres p

  - Rzeczywiście tak jest, tak interpretują ten okres liturgiści. Ale w rozważaniach trzeba iść nie w tym kierunku, kiedy można się bawić. Trzeba patrzeć na to, że człowiek może przygotować się lepiej do życia poprzez powagę i powstrzymanie się od rzeczy niepotrzebnych. Głównie chodzi o to, by zachować pewną powagę właściwą dla okresu liturgicznego. To wypływa z naszych przekonań religijnych; to daje człowiekowi pewien dystans do rzeczywistości, w której żyje, pozwala mu ją kontrolować. A jeżeli ktoś przeskakuje z nogi na nogę przez cały rok, to w ogóle nie jest zdolny do poważnego myślenia.

  - I jeszcze przykazanie kościelne, którego przedtem nie było: "Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła".

  - To na Zachodzie jest już prawie powszechne przykazanie. A i w Polsce praktyka jest taka sama. Przecież obowiązek utrzymania Kościoła leży nie na państwie, lecz na wiernych. Wierni to od wieków w Polsce robią. Jeżeli składają na tacę ofiarę na utrzymanie Kościoła, to to jest właśnie wypełnianie tego obowiązku.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo