Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podkarpackiego!

Materiał partnera
Fot. Materiał partnera
2 dni sportowej rywalizacji, prawie 100 drużyn chłopców i dziewczynek, 911 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa podkarpackiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z UKS-u Orlik Przemyśl (kategoria do lat 8), Piłkarskich Nadziei Mielec (U-10) i SMS-u Igloopol Dębica (U-12), a także dziewczynki z Beniaminka Krosno, które zwyciężyły we wszystkich trzech kategoriach wiekowych. Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Podkarpackiem był Tarnobrzeg, a dokładniej obiekty tamtejszego MOSiR-u przy ul. Zwierzynieckiej. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 25 powiatów.

Święto futbolu w Tarnobrzegu

Niegdyś województwo podkarpackie było naszpikowane ekstraklasowymi klubami. Stal Stalowa Wola, Igloopol Dębica czy dwukrotny mistrz kraju – Stal Mielec – to kluby właśnie z tego regionu Polski. 4 i 5 kwietnia na boiska treningowe Siarki Tarnobrzeg, która nieco ponad 20 lat temu również grała w Ekstraklasie, wybiegli młodzi adepci piłki nożnej, uczestniczący w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Pierwszego dnia rywalizowali chłopcy i dziewczynki z kategorii wiekowych U-8 i U-10. Dzień później widowiskowe mecze rozegrały zespoły do lat 12.

Mali sportowcy, ale profesjonalizm wielki. Piłkarze Football Academy Lubaczów (U-8) na zawody przyjechali dzień wcześniej. – Mamy ponad 200 kilometrów w jedną stronę. Rok temu wyjechaliśmy przed 7, a wróciliśmy po północy. Chłopaki byli bardzo przemęczeni. Teraz dzięki niesamowitej współpracy z rodzicami, udało się zorganizować minizgrupowanie w Sandomierzu – powiedział trener Bartosz Grudawski. – Żeby przyjechać do Tarnobrzegu, trzeba było wziąć wolne w pracy, ale czego nie robi się dla dzieci – zgodnie dodawali rodzice młodych piłkarzy. Na ich plecach widniał napis „Najlepsi kibice to rodzice”. Za swój doping otrzymali „Zieloną Kartkę Fair Play”.

Dla szkoleniowca FA Lubaczów 4 kwietnia był niezwykłym dniem. Właśnie wtedy obchodził swoje 29. urodziny. – Rok temu wypadały dzień przed Finałami Wojewódzkimi, teraz w trakcie. Lepszego miejsca do świętowania nie mogłem sobie wymarzyć – uśmiechał się Grudawski.

Łukasz Fabiański mierzy 190 centymetrów wzrostu, Wojciech Szczęsny nawet 195 cm, a Zuzia Smyk około 140 cm. Jak widać, nie trzeba być bardzo wysokim, żeby być świetną bramkarką. Dziewczynka ze Stubna była jedną z najniższych piłkarek na boisku. – Od zawsze stoję na bramce i bardzo mi się to podoba – przyznała Zuzia. – Rękawice pożyczyłam od starszego brata, który też gra w piłkę.

W starszej kategorii U-10 bardzo dobrze radziły sobie dziewczęta z SP Pysznica. W zespole królowały siostry Gabriela i Klaudia Dziedzic. Ta pierwsza podawała, a druga pakowała piłki do bramki rywalek. – Mój tato zawsze powtarzał, że Ebi Smolarek jest najlepszy – mówiła Gabrysia. – Ja wolę Krzysztofa Piątka, bo on podobnie jak ja strzela dużo goli – dodawała druga. Piłkarskie tradycje w rodzinie Dziedziców są przekazywane z pokolenia na pokolenie. – Nasz tato grał w pięciu klubach. Miał iść na testy, chyba do Siarki Tarnobrzeg, ale nie dojechał, bo ja się urodziłam – śmiała się Gabrysia.

Siostry doprowadziły zespół Orląt Pysznica do finału. Tam jednak musiały uznać wyższość Beniaminka Krosno. Zespół z „Miasta Szkła” całkowicie zdominował podkarpackie finały wśród dziewcząt, zaliczając hat-tricka i wygrywając we wszystkich trzech kategoriach wiekowych.

Wśród najmłodszych chłopców nie było lepszych od UKS-u Orlik Przemyśl (U-8). Do zwycięstwa drużynę poprowadził najlepszy bramkarz finałów, Xavier Bogdański. Jego dobra postawa była widoczna szczególnie podczas rzutów karnych, które zdecydowały o grze w finale. W kategorii U-10 w decydującym meczu zmierzyły się SMS Rzeszów i Piłkarskie Nadzieje Mielec. Czesław Michniewicz wprowadził drony na treningi. Trener SMS-u Krzysztof Szpond podpatruje selekcjonera kadry U-21 i podczas meczu porozstawiał rejestratory wideo. – Raz w tygodniu chłopcy mają zajęcia z wideoanalizy. Sami wyciągają wnioski z sytuacji boiskowych – zdradził Szpond. Na nic zdały się jednak cuda techniki. W finale lepsza okazała się drużyna Piłkarskich Nadziei. W kategorii U-12 nie było z kolei mocnych na drużynę SMS-u Igloopol Dębica. Do finału nie awansowaliby, gdyby nie znakomicie wykonywane rzuty karne. W decydującym o wyjeździe do Warszawy meczu wygrali z SP 14 Krosno.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Tarnobrzegu świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podkarpackiego!

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Tarnobrzegu chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa podkarpackiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia. Partnerem Turnieju w województwie podkarpackim była firma Specjał.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

**Wszystko o

Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

**

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podkarpackiego! - Gol24

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24