Międzynarodowy szczyt klimatyczny w Warszawie. Rozpoczęto TOGETAIR 2022
33 dni panele dyskusyjne i 150 gości to bilans rozpoczętego dzisiaj szczytu klimatycznego TOGETAIR 2022. Pomysłodawcami i głównymi organizatorem szczytu są Agata Śmieja i Artur Beck, prezes fundacji Czyste Powietrze. W gronie ekspertów zasiedli przedstawiciele instytucji naukowych, państwowych, prywatnych oraz NGO-sów i mediów. - Wiedza na temat ekologii i i dążenia do zeroemisyjności pozwala nam na postęp. Jeśli w dzisiejszych, trudnych czasach mówimy o bezpieczeństwie energetycznym, kontynuacji dochodzenia do OZE, musimy się edukować i być tutaj wspólnie - mówili organizatorzy w trakcie otwarcia szczytu.
W 2020 roku jako minister środowiska uczestniczyłem w katowickim kongresie klimatycznym. To były zupełnie inne czasy, teraz jesteśmy już w innym miejscu. Polityka klimatyczna wówczas kojarzyła się tylko i wyłącznie ze spalaniem węgla, gazu i emisją dwutlenku węgla. Cieszę się, ze polityka klimatyczna dotyczy również rolnictwa - nie tylko w kontekście emitenta, ale elementu zrównoważonej polityki klimatycznej. W naszym planie strategicznym polityki rolnej, polityka środowiskowa ma niepośrednią role. Będziemy zwracać uwagę, aby rolnictwo przyczyniało się do ochrony klimatu. To dziedzina, która może przyczyniać się do do redukcji dwutlenku węgla. Rolnicy doskonale rozumieją, ze produkcja jest ważna dla zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego, podkreślanego w tych niespokojnych czasach, ale to nie oznacza, że mamy działać wbrew ochronie środowiska. Mam nadzieje, że praktyczne wskazówki, które będą wynikał z tego kongresu, przyczynią się do tego. Rolnictwo z pewnością skorzysta - mówił na otwarciu szczytu Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Panelistów przywitała także gospodarz - Ewa Krogulec, Prorektor ds. rozwoju Uniwersytet Warszawski, która podkreślała nieprzypadkową rolę wyboru miejsca do dyskusji o klimacie. - To właśnie na Uniwersytecie Warszawskim opracowaliśmy i przygotowaliśmy agendę na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju - mówiła Krogulec. Cały zespół rektorski ds. ekologii i kryzysu klimatycznego każdego dnia realizuje nowe pomysły na rzecz klimatu. Jednym z ostatnich jest tzw. Platforma Zielonego Dialogu - komunikator służący do wdrażania i promowania naukowych rozwiązań w społeczeństwie. - Uniwersytet Warszawski jest w zielonym trybie. Działania prośrodowiskowe są dla nas bardzo ważne i strategiczne. Prowadzimy badania naukowe, wdrażamy wyniki badań naukowych, kształcimy, edukujemy, komunikujemy, promujemy i tak chcemy działać - zarówno w ramach działania Uniwersytetu Warszawskiego, jak i w ramach 3. Misji Uniwersytetu Warszawskiego - mówiła Prorektor ds. rozwoju UW.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…