Tomasz Kamiński: Mniej powiatów, mocne gminy

  Tomasz Kamiński: Mniej powiatów, mocne gminy

  Karolina Jamróg

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Tomasz Kamiński: Mniej powiatów, mocne gminy
  Rozmowa z Tomaszem Kamińskim, posłem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  Tomasz Kamiński: Mniej powiatów, mocne gminy
  - Od kilku dni mówi się o pomyśle Pana partii by wrócić do podziału kraju na 49 województw. Skąd ten pomysł?

  - Mówiąc o podziale Polski na 49 województw chcieliśmy rozpocząć debatę na temat reformy samorządowej, którą rząd Jerzego Buzka rozpoczął w 1999 roku, a która nigdy nie została dokończona. W myśl reformy silne samorządy powiatowe miały samodzielnie rządzić. Tymczasem dziś obok urzędów marszałkowskich mamy urzędy wojewódzkie, 80 procent pieniędzy jakimi dysponują powiaty to pieniądze od państwa, które wydaje się na wcześniej już ustalone rzeczy: na przykład na oświatę. System, który wprowadzono 14 lat temu się nie sprawdził.

  - Ile województw miałoby powstać na Podkarpaciu?

  - Nasze województwo zostałoby bez zmian. Silnymi miastami powiatowymi powinny być Przemyśl, Tarnobrzeg oraz Krosno. W pozostałych przypadkach nie trzeba powiatów, wystarczą mocne gminy. Trzeba zmniejszyć dysproporcje pomiędzy regionami i powiatami. Na reformie straciły byłe miasta wojewódzkie. Wystarczy w weekend pojechać do Przemyśla, albo do Tarnobrzega. Te miasta pustoszeją. Młodzi ludzie nie mają pracy, więc wyjeżdżają do innych miast albo województw. Reformę administracyjną można dokończyć dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, która w nowej perspektywie stawia właśnie na wyrównywanie szans regionów.

  - Nie lepiej zamiast likwidować powiaty dać tym najbiedniejszym więcej pieniędzy na rozwój?

  - Problem polega na tym, że od 6 lat Polską rządzi koalicja PO-PSL. I ten PSL, który mieni się reprezentantem wsi nie robi nic, żeby pieniądze trafiały do biednych gmin i powiatów. Mam nadzieję, że naszą propozycję poprą partie, które myślą o przyszłości naszego państwa. Jeśli mowa o pieniądzach warto wspomnieć, że dziś borykamy się z problemem przerośniętej administracji. W Rzeszowie działają na przykład urząd miasta i starostwo. Część zadań, jakie obie te instytucje wykonują się powiela. Można warto połączyć te urzędy? To jak na razie tylko pomysł, ale warto się nad nim zastanowić.

  Na temat pomysłu likwidacji powiatów będą w piątek w Tarnobrzegu rozmawiać z mieszkańcami sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski i poseł Tomasz Kamiński. Politycy będą pytać mieszkańców co Tarnobrzeg zyskał, a co stracił po tym, jak przestało być miastem wojewódzkim.  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo