Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaje i metrobusy mogą usprawnić transport publiczny w Rzeszowie

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Studenci architektury Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali w Urban Labie koncepcję nowego, szybszego i bardziej przyjaznego systemu komunikacji publicznej w Rzeszowie, w którym jest miejsce na metrobusy i tramwaje.
Studenci architektury Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali w Urban Labie koncepcję nowego, szybszego i bardziej przyjaznego systemu komunikacji publicznej w Rzeszowie, w którym jest miejsce na metrobusy i tramwaje. Fot. Paweł Dubiel
Wraca znów pomysł na tramwaje w Rzeszowie. Jednak do usprawnienia komunikacji publicznej w stolicy Podkarpacia niezbędne są także metrobusy. - To rozwiązanie skuteczne i sprawdzone w wielu miastach świata - przekonują studenci architektury. W rzeszowskim w Urban Labie studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali koncepcję nowego systemu komunikacji publicznej bardziej przyjaznego mieszkańcom Rzeszowa.

Okazuje się, że transport publiczny w Rzeszowie można usprawnić w oparciu o nie istniejące w stolicy Podkarpacia środki transportu

To nowoczesne tramwaje i metrobusy znane w świecie, a system transportu oparty na nich sprawdza się w wielu miastach obu Ameryk, Azji, Europy i Australii.

Tramwaje pojawiły się już w XIX wieku i z powodzeniem jeżdżą w wielu polskich miastach. Są ciche, wygodne, ekonomiczne i ekologiczne. Ostatnio właśnie tramwaje zafundował sobie Olsztyn przy znaczącym udziale unijnych dotacji.

Metrobusy są znacznie młodsze. Pojawiły się brazylijskim mieście Kurytyba, w latach 70. XX wieku jako całkiem nowy rodzaj transportu publicznego. Nazywany jest systemem BRT (Bus Rapid Transit). Tworzą go wielkopojemne i wieloprzegubowe autobusy, kursujące po oddzielnych pasach ruchu i mają pierwszeństwo sygnalizacji świetlnej. Podróże metrobusami są szybsze niż zwykłymi autobusami. Budowa systemu jest tańsza i trwa krócej niż metra i szybkiego tramwaju. Do wprowadzenia metrobusów przymierza się kilka miast polskich.

Poruszanie się po Rzeszowie w godzinach szczytu jest męczące

Tysiące samochodów emituje spaliny w korkach i tkwią w nich również autobusy MPK i przy okazji notują opóźnienia. Poruszanie się wtedy samochodem osobowym staje się uciążliwe i również czasochłonne.

- Komunikację zbiorową w Rzeszowie mogą usprawnić właśnie dwie linie tramwajowe i cztery metrobusowe. Koncepcja ta zakłada tylko niewielkie korekty ruchu kołowego bez wyburzania budynków - zapewniali studenci architektury na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz, którzy przedstawiali niektóre szczegółowe rozwiązania projektowe przygotowane pod opieką dra inż. arch. Rafała Mazura.

Autorzy propozycji przygotowali publikację nt. proponowanych zmian "Lepiej jest wrócić do koła"

- Zapraszam do współpracy. Te projekty i koncepcje są bardzo merytoryczne i będziemy z nich korzystać - powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa po zaprezentowaniu koncepcji nowego systemu komunikacji publicznej przez studentów PRz.

Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa był mniej zachwycony niż prezydent miasta koncepcjami usprawnienia komunikacji w Rzeszowie.

- Owszem, propozycje są ciekawe, bardzo ciekawe, tylko koszty… zbudowania linii metrobusowych i tramwajowych mogą być barierą najtrudniejszą do pokonania - uznał Andrzej Dec.

Warto przypomnieć, że o tramwajach i budowie linii tramwajowych myślano w Rzeszowie w latach 80. ub. wieku. Temat wracał przy wyborach na prezydenta Rzeszowa, mówił o nich np. poseł PiS Andrzej Szlachta. Pomysł budowy linii tramwajowych wrócił ostatnio za sprawą Krzysztofa Kaszuby podczas wyborów prezydenckich w 2018 r. Co ciekawe część przebiegu linii proponowanej przez K. Kaszubę pokrywa się z propozycjami studentów PRz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24