Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisują antybiotyki niemal na wszystko

Redakcja
- Coraz częściej pojawiają się pacjenci z zapaleniem oskrzeli, płuc i anginą. W takich przypadkach antybiotyki to konieczność - mówi Stefan Fundowicz, lekarz z przychodni na radomskich Borkach.
- Coraz częściej pojawiają się pacjenci z zapaleniem oskrzeli, płuc i anginą. W takich przypadkach antybiotyki to konieczność - mówi Stefan Fundowicz, lekarz z przychodni na radomskich Borkach. M. Skorupa
W radomskich przychodniach kolejki, a w aptekach wzrasta sprzedaż leków zwalczających infekcje bakteryjne.

Nie każda infekcja wymaga leczenia antybiotykami, a ich nadużywanie może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu - ostrzegają specjaliści. Gdy jednak diagnoza brzmi: zapalenie oskrzeli, płuc albo angina, lekarz powinien zalecić antybiotyki.

Zgodnie z obowiązującymi normami medycznymi, antybiotyk należy stosować przy infekcjach bakteryjnych. Kiedy pacjent przychodzi do swojego lekarza ze zwykłym przeziębieniem, ten powinien oszczędzić mu wypisania najmocniejszych farmaceutyków.

LEKARZ DECYDUJE SAM

- W delikatnych przypadkach należy podać słabsze leki, poczekać kilka dni i obserwować, czy okażą się wystarczająco skuteczne, by pokonać chorobę. Silne farmaceutyki mogą przyczynić się do zniszczenia pożytecznej flory bakteryjnej w organizmie - tłumaczy Stefan Fundowicz, lekarz z przychodni na Borkach w Radomiu.

Jeśli jednak taka forma leczenia nie pomoże, sięga się po mocniejsze leki, czyli antybiotyki. Od kilku tygodni farmaceuci odnotowują zwiększoną ilość sprzedawanych antybiotyków. Co druga osoba opuszczająca przychodnie trzyma w ręce receptę właśnie na antybiotyk.

KIEDY PODAĆ ANTYBIOTYK

- Coraz częściej pojawiają się pacjenci z anginą, zapaleniem oskrzeli, płuc. W takich przypadkach nie ma innej rady jak antybiotyk - mówi doktor Fundowicz. - Podobnie jest, jeśli do gabinetu przychodzi pacjent z bardzo wysoką gorączką. Wtedy trzeba działać szybko i skutecznie, właśnie antybiotykami.

Specjaliści podkreślają, że leki i sposób ich podania trzeba dostosowywać indywidualnie dla każdego pacjenta. Istotne jest też ustalenie podczas wstępnej rozmowy z chorym, czy nie jest uczulony na konkretny antybiotyk lub jego składniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie