Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudny rok

JÓZEF LONCZAK
Dziełem Instalu jest 25-metrowa wieża na lotnisku w Jasionce.
Dziełem Instalu jest 25-metrowa wieża na lotnisku w Jasionce. AUTOR
Instal-Rzeszów sumuje wyniki. Pretekstem jest nie tylko koniec roku, ale również II Forum Przyjaźni z Instalem-Rzeszów SA (odbyło się 13 bm.), z udziałem szefów firm i instytucji z nim powiązanych.

Ponad rok temu, żeby przetrwać, zarząd spółki rozpoczął restrukturyzację. - Mimo znaczącej redukcji kosztów i likwidacji przynoszących strat struktur firmy, sytuacja była nadal trudna. Nawet zyski operacyjne, nie pozwalały na spłatę dawnych zobowiązań. Ponad 8-milionowy dług, powiększany o odsetki, zagrażał bytowi spółki - wspomina Andrzej Skarbek, prezes Instal-Rzeszów.

Układ z wierzycielami

Do poprawy sytuacji przyczyniły się działania zarządu, który poprosił ponad 400 wierzycieli o układ sądowy, odwołując się do ich solidaryzmu oraz biznesowego racjonalizmu. Układ został zawarty 12 listopada br. Na 279 wierzycieli, 231 poparło jego przyjęcie. To pozwala Instalowi na spłaty zmniejszonych o 40 proc. zobowiązań w terminie późniejszym.
W tym roku firma wychodzi już na prostą - przychody ze sprzedaży wzrosły do 70 mln zł, a tegoroczny zysk (straty w ub.r. zamknęły się kwotą 8,3 mln zł) ma wynieść 850 tys zł.

Kontrakty w kraju i za granicą

Większe dochody zaczął przysparzać firmie wzmocniony dział sprzedaży oraz nowe zamówienia. M.in. montaż instalacji do produkcji żywić poliestrowych w ERG Pustków, roboty w Rafinerii Jedlicze, wykonanie kotłowni gazowej dla Zamku-Muzeum w Łańcucie, wieży radiolokacyjną na lotnisku w Jasionce. Instal ma też swój udział w rozbudowie elektrociepłowni w Załężu, Siedlcach, Lublinie. Większe prace zrealizował także w Hucie Szkła w Częstochowie, fabryce Volksvagena w Polkowicach oraz przy budynku Agora Plaza - redakcji "Gazety Wyborczej" w Warszawie.
Specjaliści z Instalu pracowali również w Niemczech: m.in. w zakładach Audi, DaimlerChrysler, MAN, przy budowie browaru i kliniki, parku rozrywki. W Kamieńcu Podolskim (Ukraina) rewaloryzowali dworek Słowackiego, prestiżowe roboty wykonywali dla rafinerii Litvinov w Czechach. Instalację odpylania dostarczyli Norwegom, a gigantyczne komory stalowe - Brazylijczykom i Nigeryjczykom.
- Od września br. wypracowujemy już zysk netto, odzyskaliśmy także płynność finansową i zdolność kredytową - podsumowuje rok zarządzania Instalem jego prezes Andrzej Skarbek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24