Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa spalarni w Rzeszowie. Odpady zostaną zamienione w energię

Bartosz Gubernat
Tak będzie wyglądał budynek nowego zakładu.
Tak będzie wyglądał budynek nowego zakładu. Archiwum
W połowie 2018 roku w Rzeszowie zacznie działać zakład, w którym odpady zostaną unieszkodliwione w temperaturach sięgających 1000 stopni Celsjusza.

W Rzeszowie rocznie produkuje się ok. 70 tysięcy ton śmieci. Do powtórnego przetworzenia lub spalenia nadaje się tylko część z nich. Reszta – ok. 25 tysięcy ton trafia na wysypisko w Kozodrzy. Zgodnie z unijnym prawem, co roku limity składowania odpadów będą zaostrzane, a gminy, które nie znajdą innego sposobu na zagospodarowanie śmieci będą płaciły wysokie kary.

Dlatego w całej Polsce trwają gorączkowe poszukiwania innych sposobów na pozbycie się śmieci. Rzeszowski zakład termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii powstaje od strony ul. Ciepłowniczej, w miejscu dawnego zaplecza elektrociepłowni. W piecach osiągających temperatury do 1000 stopni Celsjusza inwestor będzie mógł unieszkodliwiać ok. 180 tys. ton odpadów rocznie. Ciepło i energia wyprodukowane tu w procesie przetwarzania odpadów wystarczą, aby zasilić np. średnie osiedle mieszkaniowe, albo zakład przemysłowy.

Od rozpoczęcia budowy mija właśnie rok. W tym czasie wykonano niezbędne wyburzenia i wzmocniono teren pod budowę ciężkiego budynku. Zasobnik na odpady, największa konstrukcja żelbetowa całej instalacji urósł już do wysokości 21 metrów nad ziemią, co oznacza, że do docelowej wysokości brakuje mu tylko 3 metrów. Co ciekawe, zaczyna się na poziomie 10 metrów pod powierzchnią ziemi. W tym roku wykonawca planuje jeszcze przede wszystkim montaż stalowej konstrukcji obudowy budynku głównego i administracyjnego, a także podstawowych urządzeń linii spalania – m.in. układu podawania odpadów, kotła i rusztu. Na montaż czekają też urządzenia oczyszczające spaliny.

- Na koniec tego roku gotowa będzie praktycznie cała instalacja. Na początku przyszłego roku planowane są prace wykończeniowe i rozruch próbny instalacji. W połowie 2018 roku ma być gotowa do eksploatacji – tłumaczą przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, która buduje zakład.

ZOBACZ TEŻ: Ile jedzenia trafia na śmietnik?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24