Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych. Nie bójmy się komunikacji z osobami niesłyszącymi

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Natalia Hul z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych w Rzeszowie
Natalia Hul z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych w Rzeszowie Archiwum Natalii Hul
Rozmowa z Natalią Hul z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych w Rzeszowie.

Do 26 września trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych, 23 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Migowego, a 26 września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchego. Jaki jest cel tych świąt?

Celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi władz, polityków, mediów, a także obywatelom z całego świata, że wśród nas żyją osoby z niepełnosprawnością słuchową, które są znaczną częścią społeczeństwa, ale ze względu na wadę słuchu, posługują się innym językiem. Międzynarodowy Tydzień Głuchych ma za zadanie zwrócić uwagę na problemy, obawy, ale także na prawa i osiągnięcia osób głuchych.

Motyl jest międzynarodowym symbolem niesłyszących...

Tak, z uwagi na to, że motyle są głuche. Najczęściej przedstawia się je w kolorze niebieskim. Skrzydła są odzwierciedleniem barwności, a także piękna języka migowego, a trzepot skrzydeł motyli symbolizuje ich szybkość oraz dynamikę.

Z jakimi problemami zmagają się ludzie niesłyszący?

Z takimi samymi problemami jak my wszyscy, natomiast ich największym życiowym utrudnieniem jest to, że niejednokrotnie nie są w stanie samodzielnie tych problemów rozwiązać ze względu na swoją niepełnosprawność, która utrudnia im komunikację ze światem zewnętrznym. Co więcej, język polski jest dla osób niesłyszących językiem obcym, ponieważ jego gramatyka i stylistyka są czymś, co przysparza im wiele trudności. Większość osób słyszących ma poczucie, że wystarczy tylko napisać na karteczce to, co chcą powiedzieć osobie niesłyszącej, a ta bez trudu zrozumie, co chcieli przekazać. Niestety, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

W jaki sposób możemy nawiązać z nimi kontakt?

Najlepszym sposobem jest wyjście im naprzeciw, poprzez naukę języka migowego. Już nawet znajomość kilku gestów sprawia, że osoba niesłysząca nie czuje się wyobcowana, bo pojawia się ktoś, kto chociaż w niewielkim stopniu zna ich język. Najważniejsze, to nie bać się i próbować skomunikować się, nawet pokazywać coś „po swojemu”.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24