reklama

Trwa spór o budowę pomnika Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Radni nie podjęli decyzji

#Bartosz GubernatZaktualizowano 
Krzysztof Łokaj
Miejscy radni nie podjęli dzisiaj decyzji w sprawie budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Dyskusje na ten temat odesłali do komisji. Sprawa wróci najwcześniej na sierpniową sesję. Oznacza to, że pomnika raczej nie uda się postawić na Placu Wolności na listopadowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorami pomysłu budowy pomnika są środowiska patriotyczne, które w ten sposób chcą uczcić postać marszałka. W tym celu zawiązano społeczny komitet, który pilotuje sprawę i zbiera pieniądze na ten cel. W lipcu ubiegłego roku Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę intencyjną o zaangażowaniu samorządu w to przedsięwzięcie. W dokumencie, który uchwalono na wniosek prezydenta miasta, wskazano lokalizację pomnika oraz ustalono kształt jego otoczenia. Radni zastrzegli wówczas, że nie wyrażają zgody na zbyt daleką ingerencję w zieleń na placu.

Projekt i kształt samego pomnika i postumentu na którym ma stanąć wybrała natomiast komisja działająca niezależnie od samorządów. W trakcie załatwiania kolejnych formalności nałożono na miasto jednak dodatkowe zadania, co sprawiło, że część radnych zaproponowała, aby z pomysłu się wycofać.

Czytaj także: Radni koalicji nie chcą pomnika marszałka Piłsudskiego w Rzeszowie

Swoje argumenty przestawiali podczas wtorkowej sesji. Jednym z koronnych argumentów przeciwko budowie pomnika są koszty, które miałoby w związku z inwestycją ponieść miasto. Okazuje się, że poza pieniędzmi, które zarezerwowano na sam pomnik, w budżecie Rzeszowa trzeba jeszcze znaleźć między 2 a 3 mln zł na przebudowę Placu Wolności według wytycznych konserwatora zabytków.

- To sporo pieniędzy. Pośpiech nie jest tu wskazany tym bardziej, że w tej chwili mówimy tylko o przebudowie części placu, bez fragmentu, na którym działa targowisko. Warto byłoby podejść do tematu całościowo - przekonywał wczoraj Andrzej Dec z PO, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Zwrócił także uwagę, że postać Józefa Piłsudskiego wzbudza coraz więcej kontrowersji. - Warto więc podejść do pomysłu od nowa i zaproponować rozwiązanie na uhonorowanie wszystkich „ojców niepodległości”. Oprócz Józefa Piłsudskiego także Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa - przekonywał Andrzej Dec.

Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa odniósł się przede wszystkim do projektu zmian na samym placu. Zwracał uwagę, że mieszkańcy ostro zaprotestowali przeciwko wycince rosnących tu drzew, celem przygotowania placu defilad.

- Pomysł uchylenia poprzedniej uchwały wynika z tego, że wokół inwestycji narosło wiele wątpliwości, które trzeba rozwiać, albo potwierdzić - przekonywał Konrad Fijołek.

Robert Kultys z PiS pomysł rezygnacji z budowy nazwał kompromitacją miasta. Nawoływał, aby nie robić sobie żartów ze święta niepodległości.

- Wycofanie się z naszej zgody na budowę byłoby nieodpowiedzialne. Postać marszałka jest kontrowersyjna? Przecież grzeczni chłopcy nie idą do wojska na ochotnika, spokojni panowie nie zbierają wojska. Tylko prawdziwi wodzowie pociągają tłumy - mówiła Jolanta Kaźmierczak z PO.

Zaproponowała radnym, aby oddali swoją miesięczną dietę na budowę pomnika. Większości radnych nie przekonały jednak nawet argumenty przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP. Uchwała została odesłana do komisji i pod dyskusję wróci na najbliższą sesję, zaplanowaną na sierpień. Oznacza to, że nawet w przypadku podtrzymania zgody na budowę pomnika, nie uda się go postawić na listopadowe obchody święta niepodległości.


Pielęgniarki ze szpitala Miejskiego w Rzeszowie chcą podwyżek. Przedstawiły swoje postulaty

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 10.07.2018 o 18:18, Rzeszowianin napisał:

Bezpłatne przejazdy autobusami dla obcokrajowców, parada homoseksualistów, a teraz wstręt do pomnika Piłsudskiego, co dalej??? Urra, Urra, Urra, niech nam żyje Pierwszy Sekretarz i jego towarzysze!!!!

Stary jak by mógł to postawiłby pomnik Dżugaszwilego albo Uljanowicza... Spójrzcie na nazwy komunistycznych pociotów ile ich jest w Rzeszowie, z cipy tez tych śpiochów nie da się zdemontować??? Co do marszałka to była to postać dość kontrowersyjna
b
bloger

nieudolna polityka sanacyjnych politykow ,jego nastepcow ,doprowadzila do tego ,że broń jakie posiadalo Wojsko Polskie nadawalo sie  jedynie do organizowanych napuszonych propagandowych parada ,a nie do prowadzenia dzialan wojennych z uzbrojonymi po zęby Niemcami,a potem Ruskimi.

W
Wpisz swoje imię

Jaki spór? Piłsudski to był menda. Rządy jego i jego kolesiów okazały się tragedią dla Polski. Temu agentowi i bałwochwalcowi nie należy się żadna cześć.

j
jantek
W dniu 11.07.2018 o 19:10, bloger napisał:

na pewniaka gwożdziem  programu będą odprawione gusła przez pana Wątrobę

Wątroba tak ale wyłącznie z cebulką  natomiast z bezdzietnymi tatusiami precz ...

b
bloger
W dniu 11.07.2018 o 09:31, Gość napisał:

A może mi ktoś powiedzieć jak miasto Rzeszów uczci 100 lecie odzyskania niepodległości ?

na pewniaka gwożdziem  programu będą odprawione gusła przez pana Wątrobę

G
Gość
W dniu 11.07.2018 o 16:51, www napisał:

czytanie ze zrozumieniem się kłania!!! co innego darmowe dla wszystkich a co innego darmowe dla obcokrajowców

Ręce opadają na ten wysyp nieuctwa. O tym,dla kogo jest transport za darmo decydują radni. Czytaj sam /a/ ze zrozumieniem ale po tych występach bardzo w to wątpię. Tak to jest opisane we wpisie,który krytykujesz.

w
www
W dniu 10.07.2018 o 20:00, Gość napisał:

To,że jesteś nieuk nie jest twoją winą.głowa wiedzy nie przyjmuje. Zatem dowiedz się,że około 60 miast w Polsce wprowadziło bezpłatną komunikację miejską a w świecie funkcjonuje kolejne 60 miast, gdzie pasażerowie nie płacą za przejazd. Spośród polskich miast są to m.in.malutki /ok.5 tys,mieszkańców/ Świeradów-Zdrój i Lubin /ok.106 tys.mieszkańców/Darmowy transport nie jest niczym nieznanym i tylko kołtuństwo jest zdziwione jego istni

czytanie ze zrozumieniem się kłania!!! co innego darmowe dla wszystkich a co innego darmowe dla obcokrajowców

G
Gość
W dniu 11.07.2018 o 04:53, Jan napisał:

A czerwone pomniki stoją w Rzeszowie w najlepsze. Dlaczego nie jest wykonywana ustawa o usunięciu z przestrzeni publicznej pomników propagujacych komunizm.?

Jakiś wysyp nieuków na forum. W Rzeszowie nie ma ani jednego pomnika propagującego komunizm.

G
Gość
W dniu 10.07.2018 o 20:17, Gość napisał:

Chciałeś błysnąć "inteligencie" i pokazałeś, że nawet przeczytanie ze zrozumieniem to dla ciebie zbyt wiele. Napisano o projekcie wyłączenia z opłat komunikacją miejską TYLKO OBCOKRAJOWCÓW, a nie wszystkich mieszkańców. Zrozumiałeś różnicę???

Wiem o tym a ty to potwierdzasz,że nieuk przyłapany na niewiedzy zaraz usiłuje atakować na oślep tego,kto jego tumaństwo ujawni. Nie chodzi o to, kogo samorządy zwalniają z opłat ale o samo zjawisko,które jak to ma motłoch w zwyczaju,krytykujesz. Samorządy zwalniają z opłat wybrane grupy społeczne albo wszystkich w zależności od celu,jaki zamierzają osiągnąć. Są takie,które zwalniają z opłat za transport wszystkie osoby powyżej 70 roku życia. Inne zwalniają z opłat osoby niepełnosprawne i ich opiekunów.Jeszcze inne zwalniają z opłat dzieci w wieku szkolnym a kolejne samorządy zwalniają z opłat bezrobotnych albo też studentów zagranicznych. Co samorząd to pomysł.

Jako nieuk,więcej czytaj a mniej pisz.

Jeśli rada miasta chce w Rzeszowie zwolnić z opłat cudzoziemców,widocznie usiłuje przyciągnąć do studiowania na miejscowych uczelniach młodych ludzi z zagranicy. Co w tym złego?

Każdy średnio rozgarnięty człowiek /szkoda,że cię nie ma w tej grupie/ wie,że zbliża się niż demograficzny i szkoły oraz uczelnie będą miały problemy z naborem uczniów i studentów. Miasto usiłuje pozyskiwać młodzież z spoza kraju.

G
Gość

A może mi ktoś powiedzieć jak miasto Rzeszów uczci 100 lecie odzyskania niepodległości ?

H
Hallo...

Jak dla mnie w mieście jest dość miejsca jeszcze na kolejny pomnik tylko, że skoro to zainicjował komitet budowy to powinien pokryć jego powstanie w całości z zebranych składek. Stawianie miasta i finansów publicznych pod ścianą i wymuszanie dopłaty na ten cel jest dla mnie nieporozumieniem szczególnie, że takie wydatki wcześniej powinny się znaleźć w budżecie na kolejny rok.
Ktoś ma manierę mieć Marszałka ze spiżu na koniu, cóż... to kosztuje, a jak nie ma się pieniędzy to może starczy składek na postawienie "kamyczka" jak pod Urzędem Marszałkowskim i osoba zostanie upamiętniona. Takie są prawidła kapitalizmu, o które tak walczono jeszcze nie tak dawno, więc teraz trzeba liczyć na siebie i posługiwać się w obrębie posiadanych środków. Natomiast postać Marszałka... socjalisty... jeszcze długo będzie kontrowersyjna zgodnie z zasadą gdzie dwóch Polaków tam 3 zdania... tak jak postacie królów i innych bohaterów, którzy nigdy nie są czarno-biali tylko szarzy...

D
DT
W dniu 10.07.2018 o 22:48, Gość napisał:

Postawmy pomnik towarzyszowi Tadeuszowi oraz jego klakierom piszącym w tym temacie!!!

 

Oni mu postawią pomnik ze złota za utworzenie rezerwatu komuny , tyle lat żerowania na mieście nie mają komuchy nawet w Koszalinie i Pile.

J
Jan

A czerwone pomniki stoją w Rzeszowie w najlepsze. Dlaczego nie jest wykonywana ustawa o usunięciu z przestrzeni publicznej pomników propagujacych komunizm.?

G
Gość
W dniu 10.07.2018 o 22:09, Romek napisał:

Bez sensu ten pomnik. Przez lata była nam wpajana ciemnota o wielkim wodzu, a w czasie bitwy warszawskiej tenże wódz na samą wieśc o bliskim wojsku sowieckim rzucił dymisje i uciekł do kochanki na południe kraju. To ma być wódz? Tchórzy spod Piławiec z 1648 też mamy dawać na pomniki? Tam przecież zbliżały sie wielkie siły tatarskie a pod stolica wojsko sowieckie wcale nie było liczniejsze od naszego. Dość powielania kłamstw o człeku który przez lata służył nie Polsce a wywiadowi Niemiec i Austrii!!!


Postawmy pomnik towarzyszowi Tadeuszowi oraz jego klakierom piszącym w tym temacie!!!
b
bloger
W dniu 10.07.2018 o 21:52, Gość napisał:

Krysia, sondę to sobie ogladnij w telewizji

Droga Krystyno ,zyjemy w demokracji,dlatego ta grupa nierozważych i nawiedzonych pomysłodawców niech stawia pomnik,ale tylko i wyłącznie za wlasne pieniadze

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3