Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa walka z wilkami. Wójt gminy Hyżne wystąpił z wnioskiem o płoszenie wilków

m
pixabay.com
Kilka dni temu na łamach Nowin pisaliśmy o wilkach, które pojawiają się w pobliżu domostw w gminie Hyżne. Drapieżniki widziane były w ciągu dnia m.in. w Brzezówce. Wójt gminy Hyżne wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z wnioskiem o wydanie zezwolenia na płoszenie wilków.

Celem wykonania wnioskowanych czynności jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Wilki w ostatnich tygodniach widziane były zarówno pojedynczo, jak i w grupie (maksymalnie 6 sztuk). W bieżącym roku w gminie Hyżne zgłoszono pięć przypadków pojawienia się wilków bezpośrednio przy zabudowaniach.

- W okresie ostatnich miesięcy mieszkańcy gminy Hyżne zgłaszają pojawienie się wilków na naszym terenie. Wilki podchodzą coraz częściej bezpośrednio do zabudowań mieszkalnych, dochodziło też do zagryzień psów przy własnych domach. Według napływających sygnałów od mieszkańców wszystkich miejscowości, wilki pojawiają się w centrum wsi również w ciągu dnia. (...) Mieszkańcy czują się zagrożeni i oczekują podjęcia stosownych kroków w celu przesunięcia terenu bytowania wilków poza teren gminy – czytamy w uzasadnieniu.

Jakimi metodami będą płoszone wilki?

- Użyte będą bodźce wizualne i akustyczne, takie jak materiały hukowe, światła stroboskopowe, syreny dźwiękowe, petardy, race, kołatki. Mogą zostać oddane strzały ostrzegawcze z broni myśliwskiej (po nawiązaniu współpracy z kołami łowieckimi) - czytamy we wniosku o wydanie zezwolenia na płoszenie wilków.

Jeżeli płoszenie nie przyniesie zamierzonych efektów gmina może ubiegać się o zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie drapieżnika.

Gmina apeluje również do mieszkańców, by ci zabezpieczali śmietniki i kompostowniki - to łatwo dostępna baza pokarmowa dla wilków, która je wabi.

Zdaniem ekspertów, coraz częstsze pojawianie się wilków w regionie, blisko zabudowań, jest naturalne i nieuniknione. Ma to związek m.in. z rosnącą populacją wilka w ostatnich latach.

Wilk jest jednym z pięciu gatunków zwierząt objętych ochroną prawną, za szkody którego odpowiada Skarb Państwa. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone poprzez regularne dokarmianie. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka. W przypadku zauważenia drapieżników w pobliżu domów i gospodarstw, należy je płoszyć dostępnymi urządzeniami sygnałowymi, taśmami, flarami, a także zabezpieczyć pastwiska specjalnymi siatkami.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24