MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Przed nami jeszcze kilkanaście wydarzeń i wielki Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W czwartek (16 maja) w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki W czwartek, można było m.in. wziąć udział w warsztatach kuchni molekularnej, które odbyły się w Epi-Centrum Nauki.
W czwartek (16 maja) w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki W czwartek, można było m.in. wziąć udział w warsztatach kuchni molekularnej, które odbyły się w Epi-Centrum Nauki. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tegoroczny, XX już Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki wystartował 10 i potrwa do 19 maja. To wielkie święto podlaskich uczelni oraz instytucji popularyzujących naukę. Wszystkie podmioty, które włączyły się w świętowanie przygotowały ciekawe wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży oraz również dorosłych mieszkańców naszego regionu.

W czwartek, 16 maja można było m.in. wziąć udział w warsztatach kuchni molekularnej, które odbyły się w Epi-Centrum Nauki. Propozycja skierowana była do dzieci i młodzieży. Uczestnicy mogli spojrzeć na gotowanie i kuchnię okiem naukowca. A przy okazji poznali prawa i odkrycia fizyki oraz chemii, które mają zastosowanie w kuchni eksperymentalnej. Odkrywali sekret tworzenia wody sodowej w domu czy też tworzyli molekularne makarony. Atrakcji nie brakowało.

A co jeszcze w programie? W piątek (17.05) odbędą się m.in. warsztaty Magiczne laboratorium – fascynujące eksperymenty dla dzieci, wcielić się w detektywa który będzie miał za zadanie rozwiązać pewną ważną sprawę podczas gry Escape Room „Nawiedzona Szkoła”. Będzie to niezapomniane doświadczenie dla uczniów, szczególnie klas 7-8 szkoły podstawowej. Ciekawie też zapowiada się warsztat Rzeźbienie w książkach, tworzenie prototypu gry 2D "Kosmos" czy pokaz spektaklu "Drama Club". Więcej szczegółów o wszystkich wydarzeniach można znaleźć na stronie festiwalu - podlaskifestiwal.pl

Rodzinny Piknik Naukowy już w sobotę na Stadionie Miejskim

Z kolei sobota to wielkie wydarzenie. Na białostockim Stadionie Miejskim odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Organizatorzy - podlaskie uczelnie oraz BPNT - przygotowali na ten dzień blisko 90 wydarzeń, a wśród nich pokazy, eksperymenty, gry i zabawy, warsztaty, koncerty. Każdy znajdzie coś dla siebie! Festiwalowe stoiska, scena, Studio Nauka Cafe - zajmą parter i pierwsze piętro strefy wystawienniczej. Piknik rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 15. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodatkowo o godz. 11.10 zaplanowane zostało oficjalne otwarcie Pikniku z udziałem władz uczelni oraz władz Białegostoku.

W niedzielę z kolei czeka nas wielki finał łączący naukę ze sztuką. Będzie to koncert finałowy standardów muzyki rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Dętej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku poprzedzony wykładem o Marii Skłodowskiej-Curie „Ludzkość potrzebuje marzycieli…” – dr Iwony Misztalewskiej-Turkowicz (Wydział Chemii UwB, aula im. Janusza Korczaka Wydział Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20, godz. 17)

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, popularyzująca naukę i sztukę. W wydarzeniu może brać udział szerokie grono odbiorców, od lat 3 do 103 – uczniów, studentów, przedszkolaków i dorosłych. Celem imprezy jest upowszechnianie nauki i osiągnięć naukowców z regionalnych uczelni wyższych. Otwarta formuła oraz różnorodność imprez festiwalowych pozwala uczestnikom poszerzyć wiedzę z zakresu:

  • nauk ścisłych,
  • technicznych,
  • medycznych,
  • przyrodniczych
  • oraz humanistycznych i społecznych.

Imprezy festiwalowe odbywają się w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Wilnie. Uczestnicy od kuchni mogą poznać miejsca na co dzień niedostępne – laboratoria naukowe i warsztaty pracy naukowców i artystów. Głównym koordynatorem XX edycji PFNiS jest Uniwersytet w Białymstoku. Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku. XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny