Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają Wiosenne Spotkania Edukacyjne PCENowisko [DUŻO ZDJĘĆ]

beta/ mat. prasowe PCEN
Trwają Wiosenne Spotkania Edukacyjne. Ośrodek Edukacji Nauczycieli i Pracowników Administracji Samorządowej w Czudcu gości zainteresowanych naukami przyrodniczymi, szachami, innowacyjnymi programami wychowania fizycznego oraz opieką nad uczniem autystycznym.

Kilkuset przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, branżowych i licealnych wraz z nauczycielami z całego Podkarpacia wzięło udział w pierwszym dniu PCENowiska zorganizowanego przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.

W ośrodku OENiPAS w Czudcu przygotowano różne formy warsztatów edukacyjnych, które wpisują się w najnowsze nurty kreatywnej edukacji, uwzględniającej wszystkie kompetencje kluczowe współczesnej szkoły.

Niezapomnianych emocji dostarczyła rozgrywka "Intermarium” (wielkoformatowej gry symulacyjnej. Nauczyciele i uczniowie weszli w role przywódców państw Międzymorza i w wyjątkowym czasie świętowania setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę mogli pochylić się nad zmienną mapą Europy i historią burzliwych czasów 20-lecia międzywojennego. „Intermarium” to wielkoformatowa gra planszowa, która jest doskonałym narzędziem dydaktycznym wspierającym nauczanie historii, geografii i WOS-u. Na szczęście konflikty jedynie symulowano, a główną koncepcją, wokół której zbudowano fabułę gry, jest idea międzymorza, przewijająca się przez historię naszego kraju od początku panowania Jagiellonów. Stworzenie sojuszu państw międzymorza miało zapewnić równowagę siły oraz przeciwwagę w przypadku konfliktu zbrojnego. Była to pierwsza rozgrywka, w której uczestnicy nie doprowadzili do wojny. Współorganizatorem wydarzenia był Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, a zadanie publiczne współfinansowano przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021.

Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych przybliżyła młodzieży zjawisko E-Sportu oraz projekt Warsztat Inżynierów, warsztaty druku 3D oraz robotyki. Na stoiskach można było zobaczyć profesjonalne stanowiska do rywalizacji e-sportowej, posłuchać prelekcji na temat e-sportu oraz profilaktyki uzależnienia od komputera i elektroniki użytkowej. Z kolei na stoisku Warsztatu Inżynierów uczestnicy projektowali własne breloczki, które następnie wydrukowali w technologii 3D; stworzyli na komputerze również nadruk na pisankę oraz przenieśli go na prawdziwe jajko z użyciem zaprogramowanego przez nich plotera.

Konsultanci PCEN-u przygotowali także warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem robotów: DOC, Bee-boot, Ozobot. Zaprezentowali roboty Photon, Lego, Mindstorms, Ardmino. Uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli pokaz doświadczeń przyrodniczych (w szczególności z zakresu fizyki), który został przeprowadzony z wykorzystaniem materiałów i przedmiotów codziennego użytku. Tematem przewodnim było jajko i własności powietrza.
Grupa MAC SA zaprezentowała warsztaty poświęcone nowinkom technologicznym: druku 3D, robotom (Dash, Photon) przeznaczonym do nauki programowania dla dzieci (również w wieku przedszkolnym)

W pierwszy dzień Wiosennych Spotkania Edukacyjnych PCEN zorganizowano także zajęcia z biblioterapii, które prowadzili nauczyciele Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu. Dla uczniów klas I-III przygotowano warsztaty z edukacji czytelniczej, z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai oraz „Czy inny jest gorszy?” na podstawie bajki „Brzydkie kaczątko”, natomiast dla uczniów klas IV-V warsztaty „Od słowa do słowa i plotka gotowa”.

W środę w gościnne mury ośrodka OENiPAS w Czudcu przybyło ok 150 osób, uczniów i nauczycieli podkarpackich szkół podstawowych i przedszkoli. W części pierwszej wykład wygłosiła dr Barbara Wolny na temat: ,, W zdrowym ciele zdrowy duch” Z kolei o ,,Zarządzaniu energia życiową” mówiła dr Joanna Brzostowska-Czerpiuk. „Stres i wypalenie zawodowe dyrektora i nauczyciela” to wykład Pani dr Katarzyny Błaszczuk, w którym uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się o niebezpiecznym dla zdrowia przesileniu zawodowym i sposobach przeciwdziałania.

W tematyce konferencji znalazło się również zagadnienie,, Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” w interesującym wykładzie Haliny Połojko.

Spotkania urozmaiciły dzieci z Przedszkola nr 4 w Stalowej Woli pt. ”Tańcząca czwóreczka w rytmach hiszpańskich”

W kolejnej części drugiej, Grażyna Płodzień z Medycznej Szkoły Policealnej im. Anny Jenke w Sanoku przeprowadziła warsztaty z promocji zdrowia z zakresu „ Zdrowego stylu życia jako podstawy zdrowia człowieka” z „Muzykoterapią”.

Ciekawym atutem konferencji okazały się stoiska promujące zdrowy styl życia: „W kierunku wellness….” „Zumba Fitness”, „Kick- boxing”. Dodatkowo można było skorzystać z porad medycznych na temat udzielania pierwszej pomocy, pomiaru ciśnienia, masażu medycznego jak i również relaksacyjnego, nauki samobadania prowadzonej przez Panią Ludmiłę Guziki Grzegorza Litwina.

Nie obyło się też bez kulinariów z tematami: „Jakie skarby kryje nasza kuchnia,” oraz „Rewolucja czy ewolucja na talerzu z wystawą Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Rzeszowie „ Poznaj grzyby a unikniesz zatrucia”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska związane z produktami medycyny naturalnej prezentowane przez: Elżbietę Baran, Anitę Żyłkę-Reut, i Beatę Michalczak - Korzeniowską z zakresu ziołolecznictwa wspomagającego różne funkcje organizmu w tym kosmetyki, dermatologii z wykorzystaniem ziół i aloesu.

Czwarty dzień objął m.in. następujące zagadnienia:
· Nowe oblicze optyki – warsztaty prowadzone przez dr hab. inż. Tomasza Więcka, profesora nadzwyczajnego Politechniki Rzeszowskiej
· Pokazy i doświadczenia chemiczne dla szkół średnich – prowadzone przez prof. dr hab. inż. Wiktor Bukowskiego z Politechniki Rzeszowskiej
· Style uczenia się, prowadzone przez Beatę Michałuszko, Dyrektorkę Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
· „Nasz niesamowity mózg” – warsztat prowadzony przez Łukasza Szubę z Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24