Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba myśleć regionalnie

EWA GORCZYCA
AUTORKA
Rozmowa z KAMILEM WYSZKOWSKIM, przedstawicielem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce: - UNDP zaproponowało samorządom naszego województwa przeprowadzenie audytu zrównoważonego rozwoju. Jaki jest jego cel?

- UE od dawna myśli w kategoriach regionów czy współpracujących ze sobą gmin. Np. Komańcza z punktu widzenia Warszawy czy Brukseli jest niewidoczna, ale ma szanse na finansowanie inwestycji z funduszy UE wtedy, gdy dysponuje wizją rozwoju, łącznie z innymi gminami. W Polsce po audycie jest 60 gmin, teraz robimy go dla woj. małopolskiego. W Podkarpackiem zaczynamy od grupy inicjatywnej (powiaty jasielski, krosnieński, sanocki i dalej w kierunku Bieszczad), która już się zawiązała. Chcemy ją rozszerzać, tworząc sieć gmin i powiatów w ramach województwa.

- Co to jest audyt zrównoważonego rozwoju?

- To narzędzie tworzone w oparciu o wskaźniki statystyczne, które są opisywane pod kątem specyfiki konkretnej gminy czy powiatu. Analiza wskaźników, dla każdej gminy jest ich około 280, daje jej obecny obraz i ocenę potencjału rozwojowego, z którego często samorządy nie zdają sobie sprawy.

- Wiele gmin ma już strategie rozwoju. Po co powielać tego typu dokumenty?

- Jeżeli gmina ma strategię, audyt będzie potwierdzeniem wyznaczonego trendu rozwojowego, jeżeli nie wyznaczyła optymalnej strategii, audyt może ją uzupełnić. Gdyi gmina nie ma strategii, na bazie audytu może ją stworzyć. Najważniejsze z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju jest zbudowanie sieci lokalnej, obejmującej najlepiej wszystkie gminy województwa, po to, by opracować ogólnoregionalną strategię rozwoju. Audyt i strategia pozwolą każdej gminie zaplanować wydatki. Jeżeli gminy nie planują w oparciu o strategię zarezerwowania środków własnych, to nie mogą otrzymać współfinansowania z funduszy unijnych.

- Ile gminy muszą wydać na audyt?

- UNDP działa na zasadzie "non profit", audyty są robione na zasadzie współfinansowania. UNDP finansuje audyt w wysokości 5 tys. zł, gminy - 10 tys. zł. Efektem końcowym jest ok. stustronicowy raport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24