Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzech na drabinie

ANTONI ADAMSKI
Antoni Nikiel, "Spełnienie", dyptyk, 2003 r.
Antoni Nikiel, "Spełnienie", dyptyk, 2003 r.
Stworzona przez tych artystów grupa plastyczna "Na drabinie" tylko te odrębności podkreśla. W czasie wernisażu na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu dawali do zrozumienia, że ta wystawa może być ich ostatnią wspólną.

Sugestywna ekspozycja autorstwa Grażyny Stojak zasługuje na uznanie. Otwiera ją ironiczny, wręcz kpiarski "Młotek nr 1" oraz "Młotek nr 3" Marka Olszyńskiego, który z "pomocą" tych narzędzi prowadzi dialog ze sztuką, a może z naszą rzeczywistością? To wizerunek rozpadającego się świata przedstawiony z ekspresją, którą porównać można do opisów upadającej monarchii austriackiej w słynnym dziele Haszka. Cykl rozpoczyna złowieszczy "Tytanic przeworski", obok oglądamy "System wartości".

Te płótna przedstawiają zwyczajne rachunki

- bazgroły, okraszone znakami dolara i nowej złotówki. Pełzający w prochu ludzie cisną się do "Koryta", idee i przekonania zastępuje "Metafizyczny cukierek". Olszyński operuje mocnymi, czystymi barwami; nie mieści się w płaszczyźnie tradycyjnego obrazu naklejając na nią przedmioty. Jest wnikliwym kronikarzem naszych czasów.
Jego przeciwieństwem jest Marek Pokrywka - poetycki, liryczny, niekiedy ironiczny. To inny rodzaj ironii niż Olszyńskiego, twórcy "Portretu ze sztuczną szczęką". Pokrywka tworzy cykle domów, katedr, drzew i planet. Potrafi uczłowieczyć martwy budynek, zaś kosmos staje się wizerunkiem ludzkiej głowy. Taki jest również "Sen przewróconej choinki": pełen dobrotliwego humoru, ciepła i radości. Arcydziełami są lakoniczne miniaturki: portrety, martwa natura czyli świńska tuszonka, polski pejzaż (z siedzibą banku). Artysta potrafi pokazać swój świat z pomocą kilku celnych kresek i mocnych barw.
Antoni Nikiel jest autorem dużych, abstrakcyjnych kompozycji w błękitach, czerwieniach, szarościach i czerni. Pracowicie pokrywa powierzchnie płócien drobniutkimi smugami farby (czasem są to żłobione w fakturze linie i bruzdy), które kontrastuje z figurami geometrycznymi.

Taka jest "Rozmowa z czerwonym",

"W słońcu", "Wciąż kocham" oraz utrzymany w szarościach "Tryptyk". Poziome zestawienie dwóch płaszczyzn tworzy sugestywny pejzaż ("Schody do nieba") z horyzontem zaznaczonym jasną poświatą. "Błękitna impresja" kojarzy się z utworem muzycznym przez rytm i nastrój.
Nawet jeżeli nie będzie już Grupy "Na drabinie" pozostanie dobre malarstwo. To dużo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24