Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzęsienie ziemi w Syrii. Katastrofalna sytuacja humanitarna, zagrożenie epidemią

Adam Kielar
Adam Kielar
W poniedziałek nad ranem polskiego czasu potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Syrię oraz Turcję.
W poniedziałek nad ranem polskiego czasu potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Syrię oraz Turcję. PAP/EPA/KARAM AL-MASRI
Trzęsienie ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem Turcję i Syrię kosztowało już życie ponad 21 tysięcy osób. W rejonach dotkniętych żywiołem trwa akcja ratunkowa. Choć znacząca większość ofiar straciła życie w Turcji, gdzie znajdowało się epicentrum trzęsienia, sytuacja w Syrii także jest bardzo zła. Targanemu wojną państwu grozi katastrofa humanitarna. Na miejscu pracują wolontariusze z całego świata, w tym z Polskiej Misji Medycznej. Dorota Zadroga, przedstawicielka organizacji, opowiedziała portalowi i.pl o tym, jak wygląda sytuacja w dotkniętym żywiołem kraju.

Jak mówi i.pl Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej, która jest obecna w Syrii od 2017, trzęsienie ziemi znacznie zmodyfikowało plany tej organizacji.

– Zaczęliśmy naszą pracę od pomocy kobietom i dzieciom, które straciły kończyny w wyniku bombardowań. Współpracujemy z lekarzami i rehabilitantami na miejscu, Syryjczykami, którzy jednak mieszkają w Turcji, bo uciekli z Syrii. Chcieliśmy rozwijać i kontynuować nasz projekt, mieliśmy finanse do wykorzystania na rozpoczęcie programu terapeutycznego dożywiania noworodków w szpitalach pediatrycznych, ale trzęsienie ziemi zmusiło nas, by przenieść te środki na inny cel – powiedziała.

Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc osobom poszkodowanym w wyniku trzęsienia, nie tylko medyczną.

– Będzie to choćby paliwo do samochodów, którymi będzie można transportować poszkodowanych. Chodzi o pojazdy organizacji Białe Hełmy, której wolontariusze wyciągają ludzi spod gruzów – mówiła Zadroga.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Katastrofalna sytuacja humanitarna

PMM zamierza także uruchamiać oddziały szpitalne, gdzie schronienie znajdą osoby, które ucierpiały wskutek trzęsienia ziemi, będzie także wykupywać dla nich żywność. Jak wskazała przedstawicielka organizacji, ogromnym problemem ogarniętej już niemal dekadę wojną domową Syrii jest katastrofalny stan infrastruktury.

– Nie ma tam żadnych zasobów, po które ci ludzie mogliby sięgnąć. Rodzina, która mieszkała w wielokrotnie uszkodzonym w wyniku wojny pustostanie czy mieszkaniu, nie może tak po prostu szukać schronienia u swoich kuzynów, bo albo ich już nie ma w kraju albo znajdują się w zupełnie innej części Syrii, być może pod inną kontrolą – mówiła przedstawicielka organizacji.

Zadroga dodała, że takie rodziny obecnie często przebywają na powietrzu i palą czymkolwiek, by móc się ogrzać.

Ludzie, którzy stracili dach nad głową próbują ogrzać się, paląc cokolwiek znajdą.
Ludzie, którzy stracili dach nad głową próbują ogrzać się, paląc cokolwiek znajdą. EPA/YAHYA NEMAH

– Oni potrzebują ciepłego posiłku, koca i miejsca, w którym będą mogli spędzić kolejne noce, a w przyszłości schronienia na dłużej. Obawiam się, że skończy się to kolejnymi obozami dla uchodźców, co samo w sobie nie jest łatwe, bo by postawić tego typu strukturę, niezbędne jest uzyskanie zgody i posiadanie środków na jej funkcjonowanie – mówiła

Jak poinformowała i.pl przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej, nikt ze współpracowników organizacji nie zginął w wyniku trzęsienia ziemi.

– Zaginęła część rodziny lekarza prowadzącego naszą misję. Jest to dr Mansour Alatrash, który wcześniej mieszkał w Gaziantep w Turcji, ale wyjechał stamtąd. On czeka na informacje, bo zaginął jego kuzyn, razem z żoną i dziećmi, inni członkowie jego rodziny zginęli. Na szczęście inni nasi pracownicy są bezpieczni – powiedziała Zadroga.

Syria. Ryzyko epidemii

– Osoby, które tam mieszkają, nie znalazły się tam dlatego, że chciały i miały tam super możliwości rozwoju zawodowego, tylko dlatego, że uciekały przed wcieleniem ich do armii reżimu Baszara al-Asada albo uciekały przed niebezpieczeństwem, które ta armia ze sobą ciągnęła – przypomniała.

Zadroga dodała, że władze w Damaszku wciąż pozostają oficjalnym rządem Syrii, więc to z nimi należy rozmawiać o wszelkiej pomocy czy też uzyskiwaniu pozwoleń na wjazd na terytoria przez nie kontrolowane.

Zdaniem przedstawicielki Polskiej Misji Medycznej, Syrii grozi katastrofa humanitarna. Mowa między innymi o epidemii cholery, powodowanej brakiem czystej wody.

– Zawsze, gdy mówimy o katastrofie naturalnej, od razu pojawia się zagrożenie epidemiologiczne. Może tak się stać, jeśli osoby, które straciły dach nad głową nie znajdą szybko schronienia i nie otrzymają dostępu do czystej wody i toalet – uważa Zadroga.

Syria i Turcja dotknięte trzęsieniem ziemi

W jej opinii szanse są na to bardzo duże, gdyż obecnie w Syrii po prostu brakuje odpowiedniej infrastruktury. Przyznała, że nie widzi pozytywnych prognoz dla sytuacji po trzęsieniu ziemi.

– Niestety, samym entuzjazmem wolontariuszy, którzy ratowali i ratują teraz ludzi nie da się nadgonić braków, które funkcjonują w Syrii – powiedziała.

Dodała, że wiele osób będzie zmuszonych opuścić kraj, gdyż 4 miliony ludzi nie mogą żyć w takich warunkach.

Trzęsienie ziemi miało miejsce 6 lutego. Według najnowszych danych, zginęło ponad 21,7 tys. osób, z czego niemal 18,5 tys. w Turcji oraz blisko 3,4 tys. w Syrii. Wciąż trwa akcja ratunkowa, między innymi z udziałem polskich strażaków i żołnierzy.

Czym jest Polska Misja Medyczna?

Polska Misja Medyczna jest organizacją humanitarną, która działa na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom różnych rejonów świata.

– Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Z lekarzami z Polski prowadzimy szkolenia w szpitalach w Afryce i Azji. Na Bliskim Wschodzie pomagamy uchodźcom w obozach – pisze organizacja na swojej stronie internetowej.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzęsienie ziemi w Syrii. Katastrofalna sytuacja humanitarna, zagrożenie epidemią - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24