Trzy nowe obwodnice dla czterech podkarpackich miejscowości: Jasła, Pilzna, Brzostku, Kołaczyc. Ale to dopiero etap wstępny tych inwestycji

apl
K.Dobuszynski
Wpłynęły oferty na opracowanie koncepcji programowych trzech nowych obwodnic na Podkarpaciu. W ramach rządowego krajowego programu „100 obwodnic” w naszym regionie ma ich powstać osiem.

Do rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad wpłynęło od firm wykonawczych 11 propozycji, dotyczących koncepcji budowy obwodnic Jasła, Pilzna, Brzostku i Kołaczyc.

GDKiA będzie najbardziej korzystne wybierać według kryteriów:

  • cena (60 punktów na 100),
  • doświadczenie głównego projektanta (25 pkt.),
  • doświadczenie geologa (15 pkt.).

Warunki przetargowy wymuszają również na oferentach wykonanie pełnego rozpoznania geologicznego terenu. Łączna długość nowych dróg będzie mierzyć 25 km. Wszystkie te miejscowości leżą w pasie drogi krajowej nr 73 z Pilzna do Jasła.

  • Na obwodnicy Pilzna (2,6 km) przewidziano budowę jednego mostu i jednego wiaduktu, oświetlenie drogowe i urządzenia ochrony środowiska. Najniższą cenowo ofertę złożyła pracownia inżynierska KLOTOIDA, proponując wykonanie za 1 496 743,95 zł. Nieznacznie droższa byłą oferta SAFAGE, ale IVIA zgodziła się wykonać koncepcję za ponad 2 mln zł, propozycja Multiconsult Polska sięgnęła sumy niemal 4 mln zł.
  • Koncepcja budowy obwodnic Brzostku i Kołaczyc (łącznie 13,4 km) wymaga postawienia dodatkowo ośmiu mostów i wiaduktu, trasa również wyposażona będzie w oświetlenie. Tu cenowo wygrywa firma Egis Poland (6 158 610 zł). Spośród siedmiu propozycja najwyżej cenią się Mosty Katowice (11 811 813 zł).
  • Jasielska obwodnica (9,1 km) na ponad 6 kilometrach wieść będzie po nowym śladzie, zaś 2,5 km powstanie przez rozbudowanie odcinka drogi nr 73. Na tym odcinku powstaną ronda, jeden most, dwa wiadukty i oczywiście oświetlenie. W wyścigu o uzyskanie kontraktu i tu prowadzi firma Egis Poland, która zgodziła się opracować koncepcję budowy za kwotę 5 232 420 zł. Na sześć propozycji firm najdroższa należy do Multiconsult Polska - 9 900 270 zł.

- Podstawowym celem budowy obwodnic: Jasła, Pilzna, Brzostku i Kołaczyc jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości – tłumaczy rzeszowski oddział GDKiA.

- Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo jazdy dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. DK73 prowadzi bowiem ruch pojazdów zarówno z kierunku autostrady A4 i drogi krajowej nr 94, ale także tych włączających się do drogi krajowej nr 73, która przejmuje ruch z południowej części regionu.

Rządowy program przewiduje, że na terenie Podkarpacia ma powstać osiem ze stu zaplanowanych obwodnic miast, które mają powstać do 2030 r. Poza trzema wymienionymi swoje nowe trasy zyskają Kolbuszowa, Miejsce Piastowe, Przemyśl, Nowa Dęba i Sanok. Dla czterech z nich GDKiA już podpisało z wykonawcami umowy na opracowanie dokumentacji budowy.

Kiedy zostaną wyłonieni zwycięzcy przetargu na koncepcję obwodnic Jasła, Pilzna, Brzostku i Kołaczyc?

- Na razie nie sposób tego przewidzieć, jesteśmy tuż po otwarciu kopert z ofertami i właśnie trwa drobiazgowa analiza i ocena szczegółów nadesłanych nam propozycji. – zastrzega Joanna Rarus, rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDKiA.

Budują 64 km drogi ekspresowej S19 i obwodnicę Łańcuta. Trwa...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie