Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy place targowe w centrum Rzeszowa doczekają się nowego wizerunku?

Redakcja
Hala Targowa w centrum Rzeszowa.
Hala Targowa w centrum Rzeszowa. Krzysztof Kapica
Popularna Hala Targowa, plac Jutrzenki nazywany przez rzeszowian „szczękami” oraz Plac Balcerowicza są tłumnie odwiedzane. Niestety straszą swoim wyglądem i od lat mówi się o zmianach w ich wyglądzie, ale nic z tego nie wynika. Daleko nam do obiektów tego typu w dużych miastach.

Okazuje się, że coś drgnęło w tej sprawie. Miasto Rzeszów otrzymało 1 mln złotych na działania koncepcyjne przy rewitalizacji zabytkowej Hali Targowej i na całym obszarze w rejonie ul. Targowej, ul. Sobieskiego i ul. Gałęzowskiego. Środki te trafią do stolicy Podkarpacia w ramach grantu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pozyskane środki, na przestrzeni najbliższych 2 lat, mają pozwolić na stworzenie kompleksowego programu użytkowo – funkcjonalnego oraz studium wykonalności dla wspomnianych wyżej terenów.

Doszło nawet do spotkania z przedsiębiorcami i przedstawicielami miasta.

- 6 lutego 2023 roku odbyło się pierwsze spotkanie z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w Hali Targowej i jej sąsiedztwie, a także na placu Jutrzenka – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Było to pierwsze spotkanie, mające na celu zaproszenie kupców do procesu projektowania tego miejsca, składania propozycji dotyczących tego, jak nowa przestrzeń handlowa w Rzeszowie powinna wyglądać, jakie rozwiązania zastosować.

- Będą oczywiście kolejne spotkania z udziałem przedsiębiorców. Dziś można wstępnie powiedzieć, że przyszłe prace na pewno będą prowadzone etapami – dodaje Artur Gernand.

Rozmowy rozmowami, jednak może być problem z przebudową placu Jutrzenka, czyli targowiskiem mieszczącym się pomiędzy ulicami Targową, Jana III Sobieskiego i Gałęzowskiego. Problem ten polega na tym, że plac, na którym znajduje się targowisko należy do… kilkudziesięciu właścicieli. Tym samym ktoś może nie zgodzić się na koncepcję i wizję miasta, a co za tym idzie prace w ucywilizowaniu tego miejsca mogą ciągnąć się latami.

Z kolei przy ul. Targowej obok blaszanych bud i stoisk stoi hala. Budynek hali targowej w Rzeszowie w połowie lat 50. ubiegłego wieku zaprojektował Stanisław Kuś, profesor nauk technicznych, konstruktor, inżynier budownictwa, były rektor Politechniki Rzeszowskiej. Na jego koncie są także prace przy innych charakterystycznych budowlach, jak katowicki „Spodek”, hala „Olivia” w Gdańsku, czy nasze „Podpromie”. Hala jest wpisana do rejestru zabytków, a co za tym idzie nie można jej zburzyć. Zresztą nikt nie ma takiego pomysłu. Chodzi o jej wyremontowanie i zadbanie o estetykę miejsc handlowych wokół hali.

Co będzie dalej z Placem Balcerowicza?

Trzecim znanym targowiskiem w Rzeszowie jest Plac Balcerowicza. Cały tzw. Plac Balcerowicza w Rzeszowie ma około 45 arów. 40 arów jest miejskie. Tylko około 10 proc., przy wejściu od strony ul. Moniuszki, to własność prywatna. Za placem leży działka należąca do pobliskiej parafii, znajduje się na niej szkółka ogrodnicza.

Czy jest jakiś pomysł na miejsce, które w samym centrum Rzeszowa, delikatnie mówiąc jest mało estetyczne?

- Miasto w pierwszej kolejności chce się zająć Halą Targową, jej okolicami oraz terenem placu Jutrzenka. To, jakie przeobrażenie przejdzie tzw. Plac Balcerowicza zależy od tego, co zostanie zaplanowane na wspomnianych wyżej terenach – wyjaśnia Artur Gernand.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24