Trzy pytania do...

  Trzy pytania do...

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Czy osoba, która popełnia przestępstwo, siadając po wypiciu alkoholu za kierownicą i prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym, może być nauczycielem i wychowawcą w szkole?

  - W trakcie mojej pracy w komisji nie miałam do czynienia ze sprawą, która dotyczyłaby nauczyciela i używania przez niego alkoholu. Prywatnie uważam, że takie zdarzenia nie powinny mieć miejsca. Jednak komisja podchodzi do każdej sprawy indywidualnie. W życiu zdarzają się różne sytuacje. Nie można z góry, jednoznacznie rozstrzygać, pozbawiać kogoś prawa wykonywania zawodu za określony czyn.

  - Od czego zależy to, czy komisja dyscyplinarna zajmie się daną sprawą?

  - Decyduje o tym dyrektor szkoły, w której uczy nauczyciel. To do niego należy pierwszy osąd i to on jako pracodawca, składa wniosek do komisji. Komisja sprawdza, czy doszło do złamania etyki zawodowej. Nie ma wprawdzie dokumentu prawnego, który by precyzował te kwestie, ale jest karta nauczyciela i ustawa oświatowa, które określają powinności nauczycielskie, a w świadomości funkcjonuje powszechnie uznawany kodeks moralny tego zawodu.

  - Jaką władzę ma komisja?

  - Postępowanie dyscyplinarne prowadzimy niezależnie od ewentualnego postępowania karnego. Zdarza się, że zawieszamy je do czasu wydania wyroku sądowego, jeśli sprawa jest szczególnie trudna. Sankcje komisji mogą być różne: od nagany z upomnieniem do pozbawienia prawa wykonywania zawodu na określony czas. Jednak za wydaleniem z zawodu muszą przemawiać bardzo moce argumenty. Nasza decyzja nie jest ostateczna, obwiniony może odwołać się do ministra.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo