NOWINY24
  POLECAMY

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Czy takie zimy to już przeszłość? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
  • Najwyższa emerytura w Jaśle. Trudno uwierzyć w kwotę
  • Studniówki 2020. Najciekawsze sukienki

  TRZY PYTANIA....

  TRZY PYTANIA....

  ANETA DYKA-URBAŃSKA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Irena Halina Ziomek

  Irena Halina Ziomek ©Krzysztof Urbański

  Irena Halina Ziomek

  Irena Halina Ziomek ©Krzysztof Urbański

  - Działalność klubu 4-H, zwłaszcza przed świętami działalność okazała się cenna. Uczy pani dzieci pielęgnować tradycje ludowe, także bożonarodzeniowe.

  - W ramach międzynarodowego ruchu 4-H (od: hand-ręce, hart-serce, head-głowa i health-zdrowie) dzieci poszerzają wiedzę, pracują na rzecz własnej społeczności, uwrażliwiają się i uczą. Na rożne sposoby, także dbając o swoje tradycje. Przed świętami odwiedziły najstarszych mieszkańców naszej miejscowości, ubrały tradycyjną choinkę przyozdobioną ozdobami ze słomy, papieru kolorowego, orzechami i jabłkami. Przyglądały się jakie ozdoby szykuje Koło Gospodyń Wiejskich. Dowiedziały się jakie tradycje wiążą się z zastawieniem świątecznego stołu. Słuchały o zwyczajach i obrzędach świątecznych.

  - Kiedy zorientowała się pani, że dzieci powinny pielęgnować tradycje, a przynajmniej lepiej je poznać?

  - Chciałam nauczyć moich podopiecznych starych ludowych tańców. I okazało się, że dawna muzyka i układy choreograficzne stały się powodem kpin, a nawet wstydu. Dzieci niechętnie uczyły się tańczyć. Zapytałam co sądzą o amerykańskim country. I okazało się, że jest w porządku, bo amerykańskie. Nieważne, że też ludowe. Też stare i też tradycyjne. Fajne, bo cudze i do tego z zachodu. Byłam przerażona. Dzięki pomocy emerytowanej nauczycielki, Władysławy Kaczmarczyk, udało mi się przekonać dzieci, że to co nasze też jest piękne i ma swoją wymowę.

  - Czy dziś, po takiej wyprawie w przeszłość, w domu u dzieci stoją tradycyjnie ubrane choinki?

  -Tego nie mogę wymagać. Tym bardziej, że ja sama w słomki, jabłka i orzechy ubrałam jedną, za to dużą gałąź, a nie "główną" choinkę. Oczywiście gdyby przy aprobacie rodziców tak stało się w domu moich uczniów byłabym zachwycona. Taka "ludowa" gałąź to już wskrzeszenie tradycji, pielęgnowanie jej. Tego, że moi uczniowie tak postąpią za rok nie mogę wykluczyć, bo przecież w końcu zafascynowały się swoimi małymi badaniami, zamieniły się w etnografów.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo