Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

TSUE. Polska domaga się anulowania kar za Turów potrącanych przez Komisję Europejską. Wraz z odsetkami mowa jest o kwocie ok. 70 mln euro

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Polska domaga się w TSUE anulowania kar za Turów potrącanych przez Komisję Europejską. Chodzi o 500 tys. euro dziennie
Polska domaga się w TSUE anulowania kar za Turów potrącanych przez Komisję Europejską. Chodzi o 500 tys. euro dziennie fot. materialy prasowe
Do sądu UE w Luksemburgu (TSUE) wpłynęła właśnie skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Wraz z odsetkami mowa jest o kwocie ok. 70 mln euro.

Rząd polski wniósł w skardze o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września 2021 r. do 17 stycznia 2022 r.

Sprawa Turowa została wykreślona przez unijny Trybunał Sprawiedliwości w lutym 2022 r. po porozumieniu Polski z Czechami. Wtedy też zostało wstrzymane naliczanie kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów nałożone we wrześniu 2022 r. przez wiceprezes Trybunału na wniosek Czech.

Polski rząd podkreślał wcześniej, że nie zaprzestanie wydobycia, bo kompleks w Turowie dostarcza do 7 procent energii dla Polski. Jeśli chodzi o kary już naliczone od września 2022 r., to Komisja Europejska uważa, że muszą być spłacone i rozpoczęła procedurę potrącania z unijnych funduszy. Polskie władze domagają się anulowania kar i zgodnie z zapowiedzią podejmują wszelkie środki prawne i polityczne.

O wpłynięciu pisma poinformował na Twitterze Ireneusz Kolowca z TSUE.

Przypomnijmy, że kara - w wysokości 0,5 mln euro dziennie - była naliczana w okresie od 20 września 2021 r. do 3 lutego 2022 r. za to, że polski rząd wbrew zaleceniu Trybunału Sprawiedliwości UE (tzw. środek tymczasowy) nie wstrzymał działalności kopalni węgla brunatnego w Turowie do czasu rozpoznania przez TSUE skargi Czech.

Jak wiemy, po zmianie władzy w Czechach minister środowiska Anna Moskwa wynegocjowała porozumienia z Czechami, na mocy którego sprawa przed TSUE stała się nieaktualna. Wtedy też kara przestała być naliczana. O dziwo Komisja Europejska stanęła na stanowisku, że wcześniej naliczone kary należy wyegzekwować. Wraz z odsetkami mowa jest o kwocie ok. 70 mln euro. Co ciekawe urzędnicy z Brukseli potrącali ją z wypłat dla samorządów otrzymujących pieniądze z tytułu programów operacyjnych, co wzbudziło uzasadniony sprzeciw tak samorządów jak i rządu.

Polskie Radio 24, Tomasz Dereszyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TSUE. Polska domaga się anulowania kar za Turów potrącanych przez Komisję Europejską. Wraz z odsetkami mowa jest o kwocie ok. 70 mln euro - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24