Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu w czasie komuny spotykała się opozycja w Przemyślu. Strych Kulturalny został opisany w książce Marty Olejnik [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Strych Kulturalny w Przemyślu było miejscem opozycyjnych spotkań intelektualistów.
Strych Kulturalny w Przemyślu było miejscem opozycyjnych spotkań intelektualistów. Marek Kuchciński/Facebook
„Strych Kulturalny” to podziemne czasopismo, które powstawało w czasach komunistycznych na poddaszu domu w Przemyślu, w głowach ludzi poszukujących schronienia przed nieprzyjaznym światem. Teraz powstało o tym książka ze wspomnieniami wielu znanych osób.

„Strych Kulturalny” to podziemne czasopismo, które powstawało w czasach komunistycznych na poddaszu domu w Przemyślu, w głowach ludzi poszukujących schronienia przed nieprzyjaznym światem. Teraz powstała o nim książka, zbiór wspomnień wielu znanych osób.

- Nazwa pisma nawiązywała do dziedzictwa pokoleń; zakurzonego, porzuconego gdzieś na strychu, a bez którego ogląd wspólnoty byłby jednak spojrzeniem niepełnym. Dla jednych była to możliwość spotkania ze sztuką, nową myślą, ideą dla innych. Strych kulturalny to więc nie tylko nazwa pisma literacko-artystycznego, to także miejsce spotkań grupy przyjaciół tworzących niezależny obieg kultury. To zaadaptowane poddasze jednorodzinnego domu, wypełnione pracami artystów, obrazami, książkami, z którego widać było okoliczne wzgórza - pisze we wstępie autorka "Strychu" Marta Olejnik.

Gospodarzem strychu w Przemyślu, a także jednym z głównych redaktorów "Strychu Kulturalnego" był Marek Kuchciński, późniejszy poseł Prawa i Sprawiedliwości i marszałek Sejmu, dzisiaj przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

- Dziś sam się dziwię, że ludzie o tak różnych poglądach na świat mogli przetrwać bez dąsów. Być może są to właśnie skutki owych dyskusji intelektualnych prowadzonych w gronie przede wszystkim praktyków. (...) To wydaje się być odpowiedzią na pytanie, dlaczego ludzie strychu nie podzielili się na różne stronnictwa, często rywalizujące ze sobą - wspomina w książce Kuchciński.

Publikację można pobrać w formie pdf ze strony internetowej marekkuchinski.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24