Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka: Pilzno i Rudnik nad Sanem walczą o zwycięstwo

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Centrum Wikliniarstwa w Rudniku n. Sanem organizuje pokazy sztuki wyplatania, a także wystawy wiklinowej mody i biżuterii.
Centrum Wikliniarstwa w Rudniku n. Sanem organizuje pokazy sztuki wyplatania, a także wystawy wiklinowej mody i biżuterii.
Dwie atrakcje turystyczne z woj. podkarpackiego w finale konkursu na najlepszy produkt turystyczny w 2010 r.

O zwycięstwie zdecyduje liczba oddanych głosów. Zatem lokalni patrioci możecie ruszać do dzieła.

Lalki i wiklina

Muzeum Lalek w Pilźnie, z projektem „Ogromne ekstremalne wakacje” oraz Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem znalazły się wśród atrakcji naszego regionu w konkursie organizowanym przez serwis otoWakacje.pl oraz Polską Organizację Turystyczną.

Która atrakcja wygra w tym roku? Głosowanie trwa od 23 września, zwycięzca zostanie wyłoniony 17 października.

Czy zwyciężą - zobaczymy. Faktem jest, że w ubiegłym roku zwyciężył Międzyrzecki Rejon Umocniony.

40 produktów

– W tym roku lokalne organizacje turystyczne zgłosiły ponad 40 produktów turystycznych – powiedziała Katarzyna Nowaczyk, manager serwisu otoWakacje.pl. – Wszystkie zgłoszenia to bardzo ciekawe imprezy i atrakcje przyciągające wiele osób. Każdy z nich ma taką samą szansę na wygraną, o zwycięstwie decyduje liczba oddanych głosów.

Reklama o wartości 50 tys. zł

Zwycięzca plebiscytu otrzyma możliwość zdobycia jeszcze większej popularności i wypromowania się wśród Internautów. Nagrodą dla najlepszego produktu turystycznego będzie bowiem reklamowa kampania internetowa o wartości 50 000 zł na serwisach Grupy Allegro.

Atrakcyjne nagrody czekają też na głosujących. Wśród osób oddających głosy zostaną rozlosowane iPody, zestawy turystyczne, plecaki oraz kubki termiczne.

Pełna lista zgłoszeniowa na stronie www.produkt-turystyczny-2010.otowakacje.pl

Rudnik wikliną stoi

Tradycje wikliniarskie w Rudniku nad Sanem są niezwykle bogate i sięgają XIX w. Przez ten czas wikliniarstwo rozpowszechniło się w naszym mieście i okolicach. Współcześnie uprawa wikliny, produkcja wyrobów wikliniarskich oraz ich sprzedaż są podstawą gospodarki na terenie gminy - wyjaśnia Aneta Jakubowska, kustosz Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Centrum Wikliniarstwa jest jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce, dostosowaną np. do potrzeb osób niepełnosprawnych.Oferta turystyczna ww. centrum obejmuje m.ni pokazy niełatwej sztuki wyplatania, warsztaty wikliniarskie, coroczne plenery wikliny artystycznej oraz artystyczne pokazy wiklinowej mody i biżuterii.

Z Rudnika do Japonii

W samym centrum można obejrzeć stałą wystawę historyczną, archeologiczną i etnograficzną oraz wiklinowe elementy polskiego pawilonu przygotowane na światową wystawę EXPO 2005 w Japonii, gdzie odbyła się największa promocja Rudnika nad Sanem. Elewację zaprojektował krakowski architekt Krzysztof Ingarden. Dwunastu wikliniarzy przez 2,5 miesiąca wyplatało wikliną 700 metalowych konstrukcji, o łącznej powierzchni 810 m kw.

Na szczególną uwagę wśród eksponatów Centrum zasługuje komplet supernowoczesnych mebli z wikliny zatapianej w żywicy syntetycznej, autorstwa absolwentki ASP w Krakowie Agnieszki Okońskiej.

Fascynujący świat lalek

Muzeum Lalek w Pilźnie oraz filia w Lipinach powstały z pasji zbierackiej i fascynacji lalkami. Świat lalek prezentowany poprzez wystawy w muzeum jest niezwykły, barwny i tajemniczy. Nie wszyscy wiedza, że lalki kolekcjonowano już w zamierzchłej starożytności np. na dworze faraonów egipskich. W przeszłości lalka była przedmiotem wyobrażającym człowieka, zwierzę lub bóstwa.

Funkcje magiczne i edukacyjne

Lalki były to magiczne talizmany, fetysze, które miały zapewnić zdrowie, urodzaj, miłość a także strzec przed złymi mocami. Stawiane w widocznych miejscach spełniały swoje magiczne funkcje, a w miarę upływu czasu stawały się przedmiotami dekoracyjnymi. W czasach nam bliższych lalkę traktujemy jako zabawkę, która oprócz walorów estetycznych ma edukować.

Integralną częścią Muzeum Lalek w Pilźnie są jego pracownie wyposażone w mające nawet 200 lat narzędzia przy pomocy, których do dziś wykonuje się elementy składowe lalek.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24