Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka w gminie Dukla. Wojowie „strzegą” ścieżki na grodzisko Wietrzniów

Tomasz Jefimow
Do średniowiecznego grodziska wiedzie urokliwa ścieżka. Na jej początku urządzono miejsce piknikowe. Po drodze turyści mijają blisko dwumetrowe figury wojów.
Do średniowiecznego grodziska wiedzie urokliwa ścieżka. Na jej początku urządzono miejsce piknikowe. Po drodze turyści mijają blisko dwumetrowe figury wojów. UG Dukla/Michał Wójtowicz
Trzykilometrowa ścieżka przyrodniczo-historyczna to nowa atrakcja dla turystów odwiedzających gminę Dukla.

Godzisko zwane Wietrzniów leży na północ od wsi Wietrzno, na lesistym wzgórzu, 426 m. n.p.m. Na terenie dawnej kopalni ropy naftowej - otwór i charakterystyczny kiwon można zobaczyć obok wałów.

Osada o wrzecionowatym kształcie zajmuje powierzchnię 6,3 tys. metrów kwadratowych. Gród funkcjonował w okresie plemiennym, w VIII-X wieku n.e, a potem w okresie państwowości, w X-XII w. n.e. Mógł być zamieszkiwany przez około 200 osób i był strażnicą w okolicy traktu prowadzącego przez Przełęcz Dukielską. Świadectwem potęgi grodu jest poczwórny pierścień wałów i fos obronnych.

Gmina Dukla, chcąc szerzej udostępnić to niezwykłe wzgórze, udostępniła dla turystów ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Tam gdzie chadzali wojowie”.

Na realizację projektu dostała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Koszt przedsięwzięcia to niespełna 13 tys. złotych.

- Ścieżka łączy ciekawe miejsca pod względem przyrodniczym i historycznym na Grodzisku w Wietrznie - mówi Krystyna Boczar-Różewicz z dukielskiego magistratu, koordynator projektu.

Przy trasie ustawione zostały trzy postacie wojów średniowiecznych. Około dwumetrowe rzeźby zostały wykonane z drewna lipowego. Przygotowano też tablice informacyjno-edukacyjne i ławki, na których turyści mogą odpocząć. Jest też baner informujący o produktach lokalnych, regionalnych i tradycyjnych.

- Trasa została oznaczona tabliczkami z płaskorzeźbą liści czosnku niedźwiedziego, rośliny chronionej licznie występującej w lesie na Grodzisku - dodaje Krystyna Boczar-Różewicz.


ZOBACZ TEŻ: Schron z czasów zimnej wojny w Przemyślu udostępniony turystom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24