Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje dziecko będzie tym, co jesz

Alina Bosak
Barbara Bugaj, dietetyk z Rzeszowa.
Barbara Bugaj, dietetyk z Rzeszowa. Bartosz Frydrych
O właściwej diecie przed i w czasie ciąży w rozmowie z Barbarą Bugaj, dietetykiem Pro-Familia.

Tego unikaj w diecie w okresie ciąży:

Tego unikaj w diecie w okresie ciąży:

Kofeina - działa pobudzająco oraz diuretycznie (odwadniająco). Przyszła mama powinna dbać o właściwe nawodnienie organizmu, a przez picie napojów z kofeiną trudniej będzie jej to osiągnąć. Skutkuje to słabszym oczyszczeniem organizmu z toksyn oraz gorszym przyswajaniem składników pokarmowych. Kofeina może również spowodować wolniejszy rozwój płodu.

Alkohol - jego spożywanie tuż przed planowaną ciążą i w trakcie jej trwania doprowadza do wrodzonych wad płodu, niskiej masy urodzeniowej, a także wcześniactwa. Jego niekorzystne działanie ma miejsce już między 3. a 8. tygodniem ciąży, kiedy nawet jeszcze o niej nie wiesz.

Niepasteryzowane mleko, sery pleśniowe i nieprawidłowo przechowywane lody i mrożonki mogą być przyczyną listeriozy.

Sól - duże jej spożycie może sprzyjać nadciśnieniu ciążowemu oraz obrzękom, które bywają problem kobiet podczas ciąży.

Zupy instant, w proszku zawierają dużą ilość barwników, konserwantów i soli.

Czy trzeba stosować specjalną dietę już na etapie planowania ciąży?

Planując dziecko musimy pamiętać, aby przygotować do tego nie tylko swoją psychikę, ale także ciało. Popularne stwierdzenie "jesteś tym, co jesz" odnosić się będzie nie tylko do przyszłej mamy, ale i do jej przyszłego dziecka. Aby dziecko było silne i zdrowe, należy o to zadbać, zanim zostanie ono poczęte. Bardzo ważne jest skomponowanie mądrej diety, dającej organizmowi wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie (co 3-3,5 godziny). Powinny one być oparte na produktach zbożowych (makarony, kasze, pieczywo), owocach i warzywach, produktach wysokobiałkowych (ryby, chude mięso, mleko i jego przetwory) oraz ziarnach. Słodycze i cukry proste zastąpmy suszonymi owocami, migdałami, orzechami. Białko warto czerpać z ryb morskich, które są dodatkowo cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Do sałatek dobrze jest zaś stosować olej lniany, oliwę z oliwek, olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia. Każdego dnia należy spożyć ok. 2-2,5 litrów wody. Ważna jest również różnorodność posiłków pod względem barwy oraz smaku.

To dieta, którą kontynuujemy, będąc już w ciąży?

Codzienny jadłospis przyszłej mamy powinien zawierać 5-6 posiłków bogatych w węglowodany złożone, białko pełnowartościowe, tłuszcze nienasycone (NNKT), witaminy i składniki mineralne. Różnorodność spożywanych produktów ma w okresie ciąży jeszcze większe znaczenie niż przed nią. Dzięki temu łatwiej jest nie dopuścić do niedoborów pokarmowych, na który organizm jest teraz bardziej narażony. Warto przy tym pamiętać, że czekoladowy batonik, hamburger lub pizza zawierają dwa razy więcej kalorii niż pierś z kurczaka z grilla, kasza i bukiet z jarzyn, a w dodatku dostarczają bezwartościowych kalorii. Produkty zbożowe powinny być dla przyszłej mamy główny źródłem energii, zwłaszcza te z pełnego przemiału. Wspomagają one przemianę materii oraz zawierają witaminy i błonnik, który zwiększa perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. W codziennej diecie nie może zabraknąć 3 dużych szklanek mleka, które można wymieniać na jogurt, kefir, a częściowo także ser. Dwa plasterki żółtego sera zawierają tyle samo wapnia co szklanka mleka, jednak przyszłe mamy muszą pamiętać, że w czasie ciąży ograniczamy produkty z wysoką zawartością tłuszczu, który dostarcza dużej ilości kalorii i sprzyja rozwojowi miażdżycy tętnic. Mięso należy spożywać codziennie, ale z umiarem, najlepiej chude (minimum raz tygodniu gotowaną wołowinę - ze względu na żelazo), drób, chude wędliny i tłuste morskie ryby w ilości ok. 180-250 g. Najważniejszym dodatkiem do każdego posiłku jest porcja warzyw, więc przyszła mama spożywa ok. 600 g warzyw dziennie. Do tego 400 g sezonowych, świeżych owoców, które zapewnią dodatkową porcję witamin. Trzeba się też starać wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie, unikając słodkich, sztucznie barwionych gazowanych napojów. Bezwzględnie wykluczamy z diety produkty typu: fast food, pokarmy smażone, przetworzone, z dużą zawartością barwników i konserwantów.

BMI

BMI

Przyszłe mamy, których BMI wynosił mniej niż 19, powinny przybrać w ciąży nawet 13-18 kg. Przy BMI w zakresie 25-29,9, czyli nadwadze, całkowity przyrost masy ciała nie powinien przekraczać 7-11 kg. Waga mamy, której BMI przed ciążą przekraczał 30, nie powinna wskazywać przed porodem więcej niż 5-9 dodatkowych kilogramów. Zalecany przyrost masy ciała dla kobiety, której BMI jest w normie, czyli między 19 a 26, powinien być 11,5-15 kg.

Ile jeść i ile przytyć?

Należy jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Informacje dotyczące, że kobieta powinna spożywać podwojone porcje są mitami z dawnych czasów. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że zapotrzebowanie na dodatkową energię w ciąży wynosi zaledwie 360 kcal dziennie w okresie II trymestru, a w przypadku III trymestru to 475 kcal. Pod koniec ciąży dzienne zapotrzebowanie na energię to ok. 2800-3000 kcal. Obiektywnej ocenie wagi służy wskaźnik BMI. Jeśli przed ciążą przyszła mama była bardzo szczupła, to powinna przytyć więcej niż przyszła mama mająca przed ciążą nadwagę lub otyłość.

Czy trzeba zażywać witaminy w tabletkach?

Preparaty uzupełniające mają być tylko dodatkiem, a ich stosowanie konsultujmy z lekarzem prowadzącym ciążę. Żadna tabletka nie zastąpi dobrej diety. To bardzo ważne, aby większość witamin i minerałów pochodziła z pożywienia, ponieważ substancje odżywcze są w ten sposób najlepiej przyswajalne, a nadmiar witamin i innych bioaktywnych składników może być szkodliwy dla rozwoju płodu.

Czy dieta mamy może wpłynąć na wystąpienie alergii u dziecka w przyszłości?

Ryzyko wystąpienia alergii u dziecka zwiększa się przez spożywanie produktów przetworzonych, zawierających sztuczne barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu. Nadmiar tych szkodliwych składników chemicznych może mieć duży wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. Jednak największe znaczenie dla wystąpienia alergii, ma czynnik genetyczny, czyli występowania alergii u członków najbliższej rodziny.
,b>Czy dieta mamy będzie miały w przyszłość wpływ na ulubione smaki dziecka?

Dieta przyszłej mamy ma wpływ na upodobania jedzeniowe ich dzieci. Pierwsze kubki smakowe pojawiają się już w drugim miesiącu ciąży. Dlatego zdrowa, różnorodna i dobra jakościowo dieta ma tak ogromne znaczenie dla maluszków i ich mam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24