Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórczość pisarza Stanisława Vincenza

Ula Sobol
Twórca wystawy: Jan A. Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego). Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak. Wystawa była dotychczas prezentowana w ośmiu miejscach.
Twórca wystawy: Jan A. Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego). Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak. Wystawa była dotychczas prezentowana w ośmiu miejscach. Krystyna Baranowska
Do 25 listopada w budynku Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego można oglądać wystawę „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)”.

Ekspozycja prezentuje etapy biografii i główne wątki twórczości pisarza, łącząc fakty, fotografie, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. - Stanisław Vincenza jest autorem, który przez niektórych historyków literatury jest nazywany najmądrzejszym polskim pisarzem XX wieku - wyjaśnia dr Jan A. Choroszy, badacz życia i twórczości Vincenza, pomysłodawca wystawy. - Inie ma w tym przesady. Lektura różnych tekstów autora „Na wysokiej połoninie” przekonuje, że mamy do czynienia z człowiekiem o ogromnej wiedzy i wrażliwości, z mędrcem.

Vincenz urodził się w 1888 roku w Słobodzie Rungurskiej na Kresach Wschodnich. - Miał gruntowne klasyczne wykształcenie humanistyczne, pasjonował się filozofią, a słuchał też wykładów z biologii, psychologii i sanskrytu. Zgromadził wiele doświadczeń, m.in. jako żołnierz pierwszej wojny światowej, uczestnik wojny posko-bolszewickiej, świadek wojny polsko-ukraińskiej. W 1940 r., po kilku miesiącach spędzonych w sowieckim więzieniu, stał się emigrantem - opowiada twórca wystawy.

Na emigracji Vincenz współpracował m.in. z Giedroycem i środowiskami europejskich pisarzy. - Przez cały czas był w centrum tego co najważniejsze w polskim życiu umysłowym. Został skazany na zapomnienie, bo współpraca z paryską „Kulturą” spowodowała zapis cenzorski i nie był w Polsce drukowany aż do lat osiemdziesiątych. Ciągle jest to autor, o którym wie mało osób i którego praktycznie nie ma w edukacji szkolnej i akademickiej - dodaje dr Choroszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24