Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórz wizerunek swojego regionu!

Redakcja
Ten portal to gratka nie tylko dla tych, którzy szukają informacji. To również miejsce, w którym można się dzielić swoją wiedzą i promować lokalne akcje i atrakcje.

Regiopedia to internetowa encyklopedia regionów i społeczności lokalnych współtworzona przez interneutów - tłumaczy Maciej Wójcik, kierownik projektu Regiopedia w Mediach Regionalnych. - Jest w niej miejsce dla informacji, na które w standartowych, istniejących dotychczas encyklopediach - internetowych czy papierowych - nie było miejsca.

Regiopedia obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, ale można w niej szukać lub zapisywać kolejne hasła w odniesieniu tylko do konkretnego regionu. Póki co można je wpisywać w czterech stworzonych już kategoriah: ludzie, miejsca, historia i kultura. Każdy tekst wrzucany do portalu powinien być zilustrowany - np. zdjeciem.
- Hasła mogą być jak najbardziej różnorodne - mówi Maciej Wójcik. - Tu nie ma żadnych ograniczeń - poza granicami fantazji. No i tym, by opisane fakty czy miejsca odpowiadały rzeczywistości. Powinny być zatem udokumentowane za pomocą źródła, na które się powołamy albo właśnie fotografią.

O czym można pisać do regiopedii i czego w niej szukać? - Wszystkiego, co może interesować i być związane z aktywnością ludzi mieszkających na danym terenie - podpowiada kierownik projektu Regiopedia. - W portalu można opisywać konkretne miejsca, ale i całe trasy rowerowe czy spacerowe. Można opisywać imprezy, które odbywają się na danym terenie jednorazowo lub cyklicznie - festiwale, zloty, zjazdy rocznicowe i nie tylko, przeglądy i temu podobne.

W Regiopedii jest też miejsce na lokalne legendy, opis znanych osób pochodzących z danego terenu, społeczników, postaci i wydarzeń historycznych.
- Regiopedia może być też znakomitym narzędziem promocyjnym dla władz województw, powiatów czy gmin - stwierdza Maciej Wójcik. - Zachęcamy wręcz do wpisywania w niej haseł o ciekawostkach dotyczących tego terenu czy inicjatywach, które mają w nim miejsce. Oczywiście z zastrzeżeniem, by nie była to reklama, tylko rzetelny, faktograficzny opis.

Dla kogo jest nasza wirtualna encyklopedia regionów?
- Zarówno dla tych, którzy są nastawieni na aktywność i chcą być współautorami Regiopedii - mówi koordynator. - Mam tu na myśli głównie - ale nie wyłącznie - studentów, uczniów, społeczników, aktywistów, członków kół zainteresowań czy lokalnych organizacji. Albo emerytów czy rencistów, którzy szukają twórczego zajęcia, by wypełnić wolny czas. Zamiast pisać do szuflady mogą tworzyć wpisy dla szerokiego grona odbiorców.
Druga grupa to osoby, które nieustannie chcą poszerzać swoją wiedzę i dla których portal będzie cennym jej źródłem. - Szukać konkretnych haseł można albo poprzez wpisywanie słów czy zwrotów kluczowych, albo dzięki przeszukiwaniu portalu według grup zainteresowań --wylicza Maciej Wójcik. - Wyszukiwać można też spośród haseł zapisanych przez twórców Regiopedii z całego kraju albo sortować wyniki tylko z konkretnego regionu.

A żeby towarzyszyły temu również emocje, twórcy portalu Regiopedia mogą uczestniczyć w rywalizacji na punkty. W konkursie tym liczy się nie tylko ilość wpisanych haseł, ale też ich jakość!
Portal ma jeszcze jedną, bardzo pozytywną cechę - ma skupiać lokalne społeczności. Służą temu forum albo grupy tematyczne, w których można się zrzeszać. - Regiopedia ma być miejscem wymiany poglądów, prowadzenia społecznych debat i miejscem, gdzie znajdą się ludzie o podobnych zainteresowaniach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24