Spis treści
Uczestników badania zapytano, których kierowców i właścicieli jakich marek, najbardziej obawiają się na drodze. Ponadto eksperci rankomat.pl na podstawie policyjnych statystyk przeanalizowali, kto najczęściej powoduje wypadki drogowe w Polsce.
Młodzi kierowcy najniebezpieczniejsi? Potwierdzają to policyjne statystyki
Zdaniem 41 proc. ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez rankomat.pl, to młodzi kierowcy stanowią największe zagrożenie na drodze. Z kolei 37 proc. badanych uważa, że najniebezpieczniejszymi kierowcami są seniorzy. Natomiast 36 proc. sądzi, że niebezpieczni są niedoświadczeni kierowcy. Piesi znaleźli się na czwartym miejscu z 34 proc. wskazań.
Potwierdzają to policyjne statystyki, przywołane przez autorów badania, z których wynika, że najniebezpieczniejsi na drodze są młodzi kierowcy. Wśród osób w grupie wiekowej 18-24 lata wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji wynosi 13,77. Tymczasem jest znacznie niższy w starszych grupach kierowców – odpowiednio 7,85 (25-39 lat), 5,46 (40-59 lat) i 3,49 (powyżej 60 lat).
Dalej wskazano, że 73,1 proc. sprawców wypadków drogowych w Polsce stanowią właściciele samochodów osobowych. Na kolejnych miejscach znajdują się posiadacze ciężarówek (9,6 proc.), rowerzyści (5,9 proc.), motocykliści (4,3 proc.), użytkownicy motorowerów (1,9 proc.) i kierowcy autobusów (1,3 proc.).
Kierowcy marek tych samochodów najniebezpieczniejsi na drogach
Według 73 proc. ankietowanych w badaniu najbardziej niebezpieczni na drodze są kierowcy BMW. Auta niemieckiego producenta zdeklasowały rywali. Na drugim miejscu, z wynikiem niemal o połowę niższym (34 proc.) znalazły się samochody marki Audi, a podium zamykają kierowcy Volkswagena (11 proc.). Jednocześnie 8 proc. badanych nie wiąże niebezpieczeństwa z żadną konkretną marką.
Sprawdź, jak prezentują się statystyki:
W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. osoby z grupy wiekowej 18-24 lata najczęściej ubezpieczyły w rankomat.pl samochody marki:
- Audi (12 proc.),
- Volkswagen (11,8 proc.),
- BMW (11,4 proc.).
– Młodzi i niedoświadczeni kierowcy często kupują używane modele Audi i BMW, ponieważ chcą mieć szybki i sportowy samochód. To może wpływać na postrzeganie marki, skoro dane policyjne potwierdzają, że to właśnie najmłodsi kierowcy powodują największe zagrożenie na drogach – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
Odzwierciedlenie statystyk widać także w cenach OC. Statystycznie to najmłodsi kierowcy płacą najwięcej za OC. W 2022 roku 18-latkowie płacili średnio 1945 zł, a 60-latkowie 435 zł. Zakładając, że młodzi chętniej sięgają po BMW i Audi, nie dziwi wyższa średnia składka dla właścicieli tych marek.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tak naprawdę zachowuje się Steczkowska, gdy gasną kamery. Zobaczcie WIDEO
- Wnętrza domu Pavlović są godne Czarnej Mamby? Zaskakujące, co mówi ekspert
- Gwiazdor "Barw Szczęścia" ROZSTAŁ SIĘ z żoną?! W tle matka dziecka Królikowskiego!
- Piotr Kaszewiak wyjawia prawdę o Elżbiecie Jaworowicz. Taka jest, gdy gasną kamery