Konkursowe jazdy samochodem umożliwiają młodym ludziom rozpoczęcie przygody ze sportem samochodowym. AUTOR
Blisko 300 kierowców i pilotów uczestniczyło w ubiegłym roku w popularnych rajdach - konkursowych jazdach samochodem organizowanych przez kluby automobilistów w woj. podkarpackim.

Tak duże zainteresowanie kjs-ami to jeden z przykładów popularności działań prowadzonych w ubiegłym roku przez rzeszowski Okręg Polskiego Związku Motorowego.

Dla zawodowców

Imprezą - wizytówką, społeczników z PZM, był w 2002 roku X Rzeszowski Rajd Samochodowy - eliminacja rajdowych samochodowych mistrzostw Polski. W przeprowadzonej w sierpniu przez Automobilklub Rzeszowski rywalizacji wystartowała czołówka polskich kierowców. Wysokie oceny otrzymane przez organizatorów rajdu zagwarantowały, że tegoroczny XI RzRS będzie również jedną z pozycji w kalendarzu mistrzostw kraju.
Tradycyjnie już wielkim zainteresowaniem cieszyły się przygotowywane przez Automobilklub Małopolski w Krośnie 4 rundy górskich samochodowych mistrzostw Polski (trasa w Załużu k. Sanoka, czerwiec - wrzesień).

Brawa dla najlepszych

W rajdowych i górskich mistrzostwach kraju startowali z powodzeniem kierowcy broniący barw klubów z woj. podkarpackiego. I tak Jan Kościuszko (A. Małopolski) wyjeździł tytuł mistrza Polski w wyścigach górskich. Grzegorz Grzyb (Moto-Car ?93 Rzeszów) został I wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych w klasyfikacji Pucharu Peugoeta. Współtwórcą sukcesu Grzyba był jego pilot Maciej Wilk (A. Małopolski), który zwyciężył w klasyfikacji "Talent Roku" wśród pilotów. Robert Kujawski (Delegatura Klubu "Moto-Car ?93 w Szczurowej) wywalczył tytuł I wicemistrza kraju w rajdach samochodowych w klasie N-2.

Amatorzy na mecie

Do wielkiego sportu kierowcy trafiają dzięki wspomnianym popularnym rajdom - konkursowym jazdom samochodem. W ubiegłym roku w ośmiu eliminacjach mistrzostw rzeszowskiego Okręgu PZM uczestniczyło 123 kierowców i ponad 150 pilotów.
Tytuły mistrzów w kjs wywalczyli w ubiegłym roku: Rafał Gorczyca w klasie do 903 ccm (A. Małopolski), Krzysztof Garbacz w klasie do 1400 ccm (Automobilklub Stalowa Wola), Sławomir Bańka w klasie pow. 1400 ccm (A. Stalowa Wola), Tomasz Stec w klasie otwartej (A. Stalowa Wola), Joanna Jurzyk w klasyfikacji pilotów (A. Stalowa Wola).

Samochodem po przygodę

Członkowie klubów automobilowych nie tylko parają się sportową rywalizacją. Bardzo liczna grupa samochodziarzy dzięki swoim pojazdom aktywnie wypoczywa za kółkiem. I tak w ubiegłym roku mieli oni możliwość uczestniczenia m.in. w eliminacji mistrzostw Polski pojazdów zabytkowych (A. Rzeszowski), mistrzostwach Okręgu PZM w rajdach nawigacyjnych (A. Rzeszowski) oraz eliminacjach Pucharu PZM Zmotoryzowanych Niepełnosprawnych (Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Podkarpacie" w Jaśle przy współudziale A. Rzeszowskiego).
Na szczeblu ogólnopolskim zmotoryzowani "turyści" odnotowali spore sukcesy. Między innymi Radosław Mikuła (A.Rzeszowski) wywalczył I miejsce w turystycznych motorowych mistrzostwach Polski i V w Pucharze PZM Zmotoryzowanych Niepełnosprawnych. Jerzy Gierałt (A. Rzeszowski) uplasował się na II miejscu w turystycznych motorowych mistrzostwach Polski, zdobył również I miejsce w Pucharze PZM Zmotoryzowanych Niepełnosprawnych (w załodze z Adamem Rosą). Damian Iwiński (A. Rzeszowski) zajął wysokie III miejsce w mistrzostwach kraju pojazdów zabytkowych (w kategorii motocykli).
Tradycyjnie już bardzo wiele uwagi poświęcił PZM działaniom na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych ale to temat na oddzielną publikację.