Uchodźcy. Prokuratura o przyczynach trzech zgonów przy granicy: Zmarli prawdopodobnie z wychłodzenia organizmu

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Martyna Tochwin
Prokuratura Okręgowa w Suwałkach bada sprawę śmierci uchodźców na terenach przygranicznych. Ich ciała znaleziono w niedzielę (19.09) w trzech rożnych miejscach, w różnej odległości od granicy. Prawdopodobnie zmarli z wychłodzenia. Rząd zapowiada szczegółowe śledztwo w tej sprawie i dalsze uszczelnianie granicy przed napływem nielegalnych migrantów. Od niedzieli w białostockim szpitalu przebywa dwoje uchodźców, którzy należeli do grupy uratowanej przez funkcjonariuszy z terenów bagiennych między Gródkiem a Michałowem.

Według Straży Granicznej chodzi o okolice wsi Żubry koło Gródka, Puszczą Augustowską i powiat sokólski. Przypomnijmy, w późny popołudniem w niedzielę (19.09) Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że w rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób. Ciała zostały ujawnione w różnych miejscach przy granicy. Więcej informacji rzeczniczka SG (zasłaniając się dobrem śledztwa) nie udzielała.

Czytaj również:

- W związku z ujawnieniem na granicy polsko – białoruskiej w pow. sejneńskim, sokólskim i białostockim ciał trzech mężczyzn Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadzi śledztwo mające na celu ustalenie okoliczności ich śmierci. Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzn. Na tym etapie biegli, jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci wskazali wychłodzenie. Zastrzegli jednak, że jednoznaczne określenie przyczyny śmierci będzie możliwe po przeprowadzeniu badań dodatkowych, w tym toksykologicznych - poinformował rzecznik prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel.

Rzecznik przyznał, że zmarli to mężczyźni w wieku od około 20 do około 40 lat, a ich tożsamość jest aktualnie weryfikowana.

Dodajmy, że od niedzieli w białostockim szpitalu przebywa dwoje uchodźców, którzy należeli do grupy uratowanej przez funkcjonariuszy straży granicznej, policji i straży pożarnej z terenów bagiennych między Gródkiem a Michałowem. To kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią, czyli sporo poza 3-kilometrową strefą stanu wyjątkowego.

- W niedzielę do naszego szpitala miała trafić czwórka uchodźców, ale ostatecznie przywieziono dwoje: kobietę i mężczyznę. Oboje byli w stanie hipotermii. Obecnie mężczyzna czuje się dobrze, ale stan kobiety jest bardzo ciężki - powiedziała Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Jak się dowiedzieliśmy dwójka cudzoziemskich pacjentów USK może mieć około 30 lat.

Jeden z trzech niedzielnych zgonów, o jakich informowała SG miał miejsce przed południem w okolicach wsi Frącki (gm. Giby). Odnaleziono tam trzech obywateli Iraku. Jeden z mężczyzn nie żył. Irakijczycy mieli przebywać około 10 km od granicy z Litwą (czyli poza strefą stanu wyjątkowego), z terenu której prawdopodobnie przeszli do Polski. Migrantów zauważyli grzybiarze, którzy zawiadomili sejneńskie pogotowie i mundurowych. Policja potwierdziła jedynie, że gdy przyjechała na miejsce jeden z uchodźców już nie żył. Dwóch pozostałych trafiło do szpitali w Augustowie i Suwałkach.

Więcej o tym przypadku powiedział w poniedziałek (20.09) podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- Ci ludzie trafili w połowie września do Mińska. Po kilkudniowym pobycie w hotelu w Mińsku, za 2,5 tys. USD od osoby, mieli być przerzuceni na teren Niemiec przez polską granicę. Zostali dowiezieni do kompleksu leśnego, gdzie szybko się pogubili. Według ich informacji, usiłowali wrócić z do Mińska, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy białoruskich i siłą doprowadzeni do granic Polski, przemieszczali się wzdłuż zasieków. Zostali zidentyfikowani przez polskich pograniczników, którzy poinformowali ich, że jest to nielegalne - mówił minister Kamiński.

Uchodźcy chcieli wrócić do Mińska, ale zatrzymał ich kolejny patrol białoruski. Zostali dołączeni do grupy około 20 osób i przewiezieni pod granicę z Litwą. Tam trójka Irakijczyków oddzieliła się od grupy i prawdopodobnie przez teren Litwy przeszła na teren Polski.

- W pewnym momencie jeden z nich zaczął zachowywać się "w sposób dziwny, niepokojący" do tego stopnia, że dzwoniono do jego rodziny z pytaniem, czy ta osoba zażywa narkotyki. Ktoś z rodziny miał powiedzieć, że nie. Dwaj współtowarzysze pilnowali go, zasnęli, a gdy się obudzili, już nie żył – powiedział szef MSWiA i dodał, że w tym przypadku zostanie przeprowadzona drobiazgowa sekcja zwłok i badania toksykologiczne.

Pytany przez dziennikarzy czy to sugestia, że białoruskie służby podtruwają migrantów stwierdził, że dwaj uchodźcy, którzy towarzyszyli zmarłemu mówili, że mógł on zażyć pigułkę, którą miał otrzymać od białoruskiego żołnierza.

- Miała mu pomóc, w sytuacji, gdy będzie mu zimno i będzie wyczerpany. Są prowadzone badania toksykologiczne potwierdzające, czy rzeczywiście mogło to mieć wpływ na te tragiczne okoliczności. Takie informacje uzyskaliśmy, będziemy je weryfikowali, czy osoba ta otrzymała pigułkę od umundurowanego członka białoruskich służb - przekazał szef MSWiA.

Na tej samej konferencji wystąpił również premier Mateusz Morawiecki i komendant Główny Straży Granicznej. Obydwaj odnosili się do ostatnich tragicznych wydarzeń na granicy z Białorusią.

- Przeprowadziliśmy dokładną analizę sytuacji na granicy z Białorusią. Minionego weekendu dokonano bardzo tragicznego odkrycia. Doszło do tego, że osoby, które przekroczyły polską granicę na skutek hipotermii, wycieńczenia zmarły. Nie wiemy dokładnie, kim były te osoby, które zmarły na terenie Polski - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. - Ale na pewno zrobimy wszystko, żeby nie byli to ludzie anonimowi. Chcemy, żeby każdy, w sposób jak najbardziej godny został potraktowany, a ci, którzy przeżyli, są ratowani w polskich szpitalach.

Zapewnił, że strona polska dysponuje nagraniami z dronów i jest pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do placówek straży granicznej.

- Tam są instruowane i są przewożone na granicę polską. We wrześniu było ponad 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. To masowa akcja, reżyserowana w Mińsku i w Moskwie.

Jak przyznał komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga, "miniony weekend na granicy polsko-białoruskiej był bardzo trudny, niestety, tragiczny". - Znaleźliśmy zwłoki trzech migrantów. W różnych miejscach, w różnej odległości od granicy - dodał.
Opowiedział też o jeszcze jednym przypadku zgonu na granicy z Białorusią (naprzeciwko placówki SG w Płaskiej).

- W niedzielę (19.09) nasz patrol zauważył po stronie białoruskiej grupę migrantów i leżącą kobietę. Powiadomiliśmy stronę białoruską, jednak Białorusini nie reagowali. Ponawialiśmy próby, pierwszy patrol pokazał się dopiero po kilku godzinach, ale zignorował sytuację. Dopiero później patrol został wysłany w to miejsce i stwierdził zgon kobiety. Czy to jest zbieg okoliczności, że to wszystko działo się wczoraj? Na odpowiedź musimy poczekać - relacjonował gen. Tomasz Praga.

Ponadto poinformował, że w niedzielę SG zatrzymała kobietę w ciąży, która prowadziła ze sobą 13 dzieci. Mówił, że to nie były jej dzieci, a wygląda na to, że zostały odłączone od rodzin i przepchane na polską stronę. Połowa z tych dzieci trafiła do szpitala, bo są chore na COVID-19.

W niedzielę (19.09) Straż Graniczna odnotowała 276 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zatrzymano 19 cudzoziemców, w tym 9 obywateli Syrii, 6 obywateli Iranu, 3 obywateli Iraku i obywatela Konga. W sierpniu Straż Graniczna 3510 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a we wrześniu 4131. Za pomoc w przekroczeniu granicy SG zatrzymała pięć osób (po 2 Polaków i Ukraińców oraz Gruzina).

Jak zapowiedział szef MSWiA, wkrótce na wschodnią granicę trafi kolejnych 500 żołnierzy. Władze Białorusi podjęły bowiem decyzję o ruchu bezwizowym z takimi państwami jak Pakistan, Jordania, Egipt. Starają się również, lotnisko w Grodnie miało status międzynarodowego.

- To oznacza, że przy naszej granicy będą loty z migrantami. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będą ściągane - dodał Kamiński.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alina
21 września, 10:47, Joanna K.:

Będzie więcej tych trupów, bo jest to potrzebne dla rusko/białoruskiej propagandy. Zastanawiam się, kiedy ruskie sięgną po kogoś znanego i trupa podrzucą na granice

21 września, 11:34, Alina:

Polska straż graniczna dzwoniła na białoruska stronę, że lezy u nich jakas osoba nieruchoma, żeby to sprawdzili ... i nic, po kilku godzinach dopiero przyszli biełarusy i znalezli trupa kobiety. Białorus wysyła samoloty i pobiera duża kasę od np. Irakijczyków, Somaliczyków jako turystów na Białoruś a potem traktuje ich jak zwierzęta, pod bronią każa im sie przemieszczać na granice z Polska, Łotwa i Litwą, i siedza tam i marzną. Innych przepchali na bagna, i ci ludzie szli noca nie widząc prawie nic od mgły i zaczęli sie topić. Szalał tam poseł PO FRanek S. i powinni go nie zatrzymywac niech by szedł i juz by siedział w jakims łagrze - wyrok 10 lat

gdyby ich skierowali na przejście graniczne, legalne to sytuacja by tak nie wygladała, ale sałdaty białoruskie celowo to robią. A ja pytam sie gdzie jest NATO, dlaczego nie zrobi tu z tym porządku? Dlaczego Unia nie wspiera Polski finansowo? ciesza sie, że Polska radzi, że do nich nie przedostaja sie te grupy w których sa tez terroryści...

A
Alina
21 września, 10:47, Joanna K.:

Będzie więcej tych trupów, bo jest to potrzebne dla rusko/białoruskiej propagandy. Zastanawiam się, kiedy ruskie sięgną po kogoś znanego i trupa podrzucą na granice

Polska straż graniczna dzwoniła na białoruska stronę, że lezy u nich jakas osoba nieruchoma, żeby to sprawdzili ... i nic, po kilku godzinach dopiero przyszli biełarusy i znalezli trupa kobiety. Białorus wysyła samoloty i pobiera duża kasę od np. Irakijczyków, Somaliczyków jako turystów na Białoruś a potem traktuje ich jak zwierzęta, pod bronią każa im sie przemieszczać na granice z Polska, Łotwa i Litwą, i siedza tam i marzną. Innych przepchali na bagna, i ci ludzie szli noca nie widząc prawie nic od mgły i zaczęli sie topić. Szalał tam poseł PO FRanek S. i powinni go nie zatrzymywac niech by szedł i juz by siedział w jakims łagrze - wyrok 10 lat

J
Joanna K.
Będzie więcej tych trupów, bo jest to potrzebne dla rusko/białoruskiej propagandy. Zastanawiam się, kiedy ruskie sięgną po kogoś znanego i trupa podrzucą na granice
G
Gość
UNIA EUROPEJSKA WSPIERA POLSKE W ZABEZPIECZENIU I BLOKADZIE TEGO POTOPU I MA RACJE , EUROPA TEGO NIE ZDZIERZY A KANCLERZ MERKEL I TAK ODCHODZI A POZOSTAWIA PO SOBIE JAK WIDAC KATASTROFE W POSTACI ZNISZCZENIA EUROPY PRZEZ HORDY DZIKICH BEZWYKSZTALCENIA ZADNYCH TYLKO PIENIEDZY LUDZI , KTORZY W ZETKENIECIU Z ZACHODNIM SYSTEMEM "WARTOSCI"DZICZEJA JESZCZE BARDZIEJ
G
Gość
kolejne pytanie dlaczego kraje sasiedzkie tych panstw okupowanych w stanie wojny , maja wyebane na tych tzw uchodzcow i przyjmuja ich w ilosciach sladowych jak np turkenistany itp przyjmuja po 5 osob , co u nich nie ma empatii , wspolczucia ,??biali ludzie sa tak naiwni ze nic dziwnego ze czeka ich zaglada
C
CHORE
mam pytanie dlaczego ciapate uchodzce sa leczone w panstwowoych platnych ze skladek osob pracujacych szpitalach, wAmeryce zbudowano szpitsale polowe dla ludzi bez ubezpieczen , przenoszacych swoje wirusy i choroby , umierajacych nie z powodu polityki Pisu tylko biedy niedozywienia wyczerpania i pomocy bialoruskich tabletek , ? dlaczego sa wiec leczeni za pieniadze polskich schorowanych wyczerpanych ciezka praca harujacych od switu do zmierzchu ? dlaczego w tym kraju kazdy przybleda ma lepiej niz uczciwy pracujacy czlowek ??
A
Alina
20 września, 20:28, wojtyła dance !:

Pisią bandę uważam za hołotę, ale tutaj możemy mieć do czynienia z kolejnym aktem prowokacji. Szczerze mówiąc spodziewałem się nawet tego. Nic prostszego dla obcych służb, niż właśnie otruć ze 3-ch na raz takich "uchodźców", żeby sobie padli i zrobili polaczkom czarny PR. Niestety, pisia zgraja to tumany, i zupełnie nie potrafią działać w takich sytuacjach. Dają się ogrywać jak małe dzieci z zespołem downa. Dobrzy są jedynie wobec protestujących bezbronnych kobiet. Za jakiś czas, jak peele będą koczować na granicach innych państw, to zostaną potraktowani tak samo.

Zastanawiam się skąd Łukaszenka wie, że w Polszy są tacy imbecyle jak ty? a może ty jesteś Białorusińskim potomkiem, kto wie. Tak czy siak mądry to ty nie jesteś i tak pobudliwy co też oznacza zaburzenia psychiczne. A to wszystko przez to, że twój ojciec nudząc się ciebie zrobił, ale nie dorobił

A
Alina
21 września, 6:38, Gość:

Żeby problem rozwiązać wystarczy zamknąć granicę dla białoruskich TIRów, Łukaszenko w 2 dni rozwiąże problem z lotami do Iraku

I tu masz rację, tak trzeba własnie zrobić.

A
Alina
20 września, 20:28, wojtyła dance !:

Pisią bandę uważam za hołotę, ale tutaj możemy mieć do czynienia z kolejnym aktem prowokacji. Szczerze mówiąc spodziewałem się nawet tego. Nic prostszego dla obcych służb, niż właśnie otruć ze 3-ch na raz takich "uchodźców", żeby sobie padli i zrobili polaczkom czarny PR. Niestety, pisia zgraja to tumany, i zupełnie nie potrafią działać w takich sytuacjach. Dają się ogrywać jak małe dzieci z zespołem downa. Dobrzy są jedynie wobec protestujących bezbronnych kobiet. Za jakiś czas, jak peele będą koczować na granicach innych państw, to zostaną potraktowani tak samo.

ty od dawna masz takiego [wulgaryzm]ca? to genetyczna przypadłość, jak rodziciele sa patologiczni i na 100% masz tez strasznie głupia facjatę wołająca o rozum a może i ratunek

G
Gość
20 września, 18:59, anty-muslim:

Nikt najeźdźcom islamskim nie kazał się pchać do Jewropy - mogli zostać na Białorusi - opłacili swój PO-byt sowicie u Łukaszenki - zachciało się dobrobytu w Jewropie a tu NATURA PO-kazała im środkowy palec i ... Allahu Akbar lewactwu Jewropy !!! WYPIERGALAĆ na Białoruś abarotno !!!

Nikt nie kazał płodzić twemu ojcu takiego [email protected] . A tu pacz . Jest . Świat byłby o niebo lepszy bez wojen , imigracji i imbecyli, którzy powinni skończyć jako plama plemników na ścianie .

.

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf ABadon antysemicki zyeb

i ten zdegenerowanny pisopsychopata

Antoni Adam , kasienka , Alina

i innych setki nicków

amator rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki* aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

Opcja Antyspołeczna i Federacja Zyebów

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

*"Ja też stoje z PiSem i bedę. Ty nie daruj matce i ojcu że ciebie spłodzili. Wolałbys co zapowiadała PO ''sprowadzimy każda ilość islamistów'?

G
Gość
Żeby problem rozwiązać wystarczy zamknąć granicę dla białoruskich TIRów, Łukaszenko w 2 dni rozwiąże problem z lotami do Iraku
G
Gość
20 września, 16:52, Kamil:

Daj anons do gazety ze przyjmiesz kazdego goscia z afryki i azji do siebie. Nie ma zgody zeby z mojego podatku dochodowego szly pieniadze na biznesmenow, ktorzy lasi na socjal.

20 września, 17:29, Ehh:

A na bomby zrzucane na Irak,Syrie z twoich podatków dales zgode?

20 września, 17:50, Kamil:

Może i dałem, a co ci do tego? Nie chce europy zachodniej w Polsce, po świecie dużo jeździłem i widziałem Malmo, Brugie, gdzie policja boi sie wchodzić na dzielnice, widziałem Bradford, gdzie rodowity mieszkaniec nie ma już nic do gadania, bo rządzą ciapaci. Widziałem Bolonie, gdzie zjeść nie można w spokoju obiadu na mieście, tylko co 2 minuty przyłazi jakis z azji-afryki i na kartce ma napisane po angielsku, że jest głodny, widziałem madryt, gdzie w wielkich workach grupowo chodzą i sprzedają gówniane świecidełka. Nie chce takiej Polski!

a ja nie mam nic przeciwko Europie Zachodniej w Polsce - wiec jest jeden do jednego

G
Gość
20 września, 16:52, Kamil:

Daj anons do gazety ze przyjmiesz kazdego goscia z afryki i azji do siebie. Nie ma zgody zeby z mojego podatku dochodowego szly pieniadze na biznesmenow, ktorzy lasi na socjal.

czy masz na mysli Sasina, Obajtka czy Rydzyka?

K
Kamil
20 września, 16:52, Kamil:

Daj anons do gazety ze przyjmiesz kazdego goscia z afryki i azji do siebie. Nie ma zgody zeby z mojego podatku dochodowego szly pieniadze na biznesmenow, ktorzy lasi na socjal.

20 września, 17:29, Ehh:

A na bomby zrzucane na Irak,Syrie z twoich podatków dales zgode?

Może i dałem, a co ci do tego? Nie chce europy zachodniej w Polsce, po świecie dużo jeździłem i widziałem Malmo, Brugie, gdzie policja boi sie wchodzić na dzielnice, widziałem Bradford, gdzie rodowity mieszkaniec nie ma już nic do gadania, bo rządzą ciapaci. Widziałem Bolonie, gdzie zjeść nie można w spokoju obiadu na mieście, tylko co 2 minuty przyłazi jakis z azji-afryki i na kartce ma napisane po angielsku, że jest głodny, widziałem madryt, gdzie w wielkich workach grupowo chodzą i sprzedają gówniane świecidełka. Nie chce takiej Polski!

G
Gość
20 września, 16:01, Gość:

moze taki naglowek byscie dali: "panstwo Polskie w postaci rzadu Prawa i Sprawiedliwosci i bialy dzien ... zabija ludzi" ?

Chcącemu nie dzieje się krzywda.

Jakie kompetencje intelektualne trzeba mieć by jechać w ten rejon świata bez zapoznania się w co się pakujemy? Zero, zero. To mają być ci lekarze, architekci, inżynierowie?

Trzeba być wyjątkowym czubem w trampkach, z kolczykiem w nosie, biegającym z immuniuniu na wierzchu by czyjąś głupotą obciążać rząd. Nikomu nie przyjdzie do głowy by kogokolwiek oskarżać za to, że jakiś czub idzie w góry w laczkach a następnie nurkuje w przepaść.

Dodaj ogłoszenie