Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w Rzeszowie mają sporo wolnych miejsc

Beata Terczyńska
Nawet na tak obleganym kierunku Politechniki, jak lotnictwo i kosmonautyka po pierwszym naborze zostały jeszcze wolne miejsca.
Nawet na tak obleganym kierunku Politechniki, jak lotnictwo i kosmonautyka po pierwszym naborze zostały jeszcze wolne miejsca. Krzysztof Łokaj
Na Politechnice Rzeszowskiej nawet lotnictwo i kosmonautyka ma jeszcze wolne miejsca. Na Uniwersytecie wciąż można się dostać na oblegane niegdyś prawo. Skąd tyle wolnych miejsc? Na uczelniach tłumaczą, że przyczynił się do tego pogrom na maturze.

Na Politechnice Rzeszowskiej dodatkowa, elektroniczna rekrutacja potrwa do 16 września. Na studia stacjonarne pierwszego stopnia uczelnia ma aż 767 wolnych miejsc. Najwięcej, bo 218 na wydziale budowy maszyn i lotnictwa.

Można wybierać i przebierać

Co ciekawe, nawet na tak dotychczas obleganym kierunku, jak lotnictwo i kosmonautyka po pierwszym naborze zostały jeszcze 43 miejsca. Inżynieria materiałowa ma 34 miejsca, mechanika i budowa maszyn - 63, mechatronika - 33, transport - 16, zarządzanie i inżynieria produkcji - 29.

Na wydziale chemicznym nabór trwa jeszcze na biotechnologię (22), inżynierię chemiczną i procesową (53) i technologię chemiczną (138). Na wydziale elektrotechniki i informatyki wolne miejsca mają kierunki: automatyka i robotyka (37), elektronika i telekomunikacja (57), elektrotechnika (97) i energetyka (25), a na wydz. matematyki i fizyki stosowanej: fizyka techniczna (90) i matematyka - spec. zastosowania matematyki w ekonomii (30).

Kilka lub kilkadziesiąt

Do 23 września można składać podania na 11 kierunków studiów w WSIiZ w Rzeszowie. Przyjmowane są podania na: administrację, bezpieczeństwo wewnętrzne, dziennikarstwo i komunikację społeczną, ekonomię, kosmetologię, turystykę i rekreację, zdrowie publiczne, logistykę, stosunki międzynarodowe, finanse i rachunkowość, a także Aviation Management (zarządzanie lotnictwem).

WSPiA w Rzeszowie prowadzi nabór na prawo, administrację i bezpieczeństwo wewnętrzne. Druga tura potrwa do 17 września.

Uniwersytet Rzeszowski ma listę wolnych miejsc liczącą 3 strony. Nie podaje jednak, ile jest miejsc na danym kierunku.

- Na niektóre może się dostać tylko kilka osób, a na inne kilkadziesiąt - mówi Ludwik Borowiec, rzecznik UR. - Tak jest, np. z prawem. Tu wprawdzie miejsca są, ale jest ich niewiele.

Wiele osób dziwi, że niegdyś tak oblegany kierunek może jeszcze przyjąć chętnych.

- Zauważamy większe zainteresowanie administracją niż prawem - mówi Ludwik Borowiec. - Pewnie dlatego, że po prawie mniejsze są szanse na pracę i trudniejsze jest dalsze kształcenie.

Dodatkowa elektroniczna rekrutacja potrwa na Uniwersytecie Rzeszowskim do 16 września. Wolne miejsca mają kierunki licencjackie: administracja, archeologia, biologia, dietetyka, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, edukacja techniczno - informatyczna, europeistyka, filologie: germańska, polska i rosyjska, filozofia, fizyka, historia, informatyka, kulturoznawstwo, matematyka, nauki o rodzinie, ochrona środowiska, pedagogika (specjalności: edukacja medialna i informatyczna w szkole, edukacja przedszkolna z terapią pedagogiczną, opiekuńczo - wychowawcza, pedagogika pracy i doradztwo zawodowe, resocjalizacja), politologia, praca socjalna, socjologia, wychowanie fizyczne oraz zdrowie publiczne.

Niż demograficzny i wyniki matur

Na studiach inżynierskich można znaleźć miejsce na kierunkach: architektura krajobrazu, biotechnologia, edukacja techniczno - informatyczna, fizyka techniczna, informatyka, mechatronika, rolnictwo i technologia żywności oraz żywienie człowieka. A na studiach jednolitych magisterskich: prawo i grafika.

Dlaczego w tym roku zostało aż tak dużo wolnych miejsc? Na uczelniach nie mają wątpliwości, że poza niżem demograficznym, przyczynił się do tego pogrom na maturze. Oblał co czwarty maturzysta.

- Specjalnie dostosowaliśmy terminy drugiej tury naboru tak, aby poczekać na tych, którzy w drugiej połowie sierpnia zdają maturę poprawkową, a świadectwa dostają 13 września - mówi L. Borowiec. - Pewnie jest też tak, że wiele młodych osób rezygnuje ze studiów i idzie do pracy. Dziś dyplom często nie daje gwarancji pierwszeństwa przy naborze do pracy, a prezesem można być bez wyższego wykształcenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24