Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Jaśle na Sycylii obserwowali astronomiczny fenomen

Ewa Wawro
Jaślanie w Capo d'Orlando
Jaślanie w Capo d'Orlando FOT. ARCHIWUM
Grupa gimnazjalistów z Jasła pojechała na Sycylię by w ramach międzynarodowego projektu obserwować oczekiwane przez wszystkich astronomów brzegowe zakrycie Wenus przez Księżyc.

Aleksandra Szyk, Karolina Misiołek, Tomasz Racławski i Michał Hap, uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Jaśle, pojechali do Capo d'Orlando na Sycylii, aby pod kierunkiem swoich opiekunów - Agaty Hap i Jolanty Poliwki - prowadzić obserwacje oczekiwanego przez wszystkich astronomów brzegowego zakrycia Wenus przez Księżyc.

To niezwykłe wydarzenie można było oglądać w tym roku w wąskim pasie od Ukrainy po Maroko. Następne widzialne będzie 1 kwietnia 2044 r. Znawcy i miłośnicy astronomii z całej Europy spotykali się w najbardziej optymalnych do oglądania zjawiska miejscach.

Uczniowie uczestniczący w projekcie astronomicznym programu "Uczenie się przez całe życie" - Comenius pt. "To samo, a różne niebo nad nami - zależność stylu życia od położenia geograficznego w różnych krajach Europy" przyjechali z Jasła, Echedoros w Grecji, Caldas das Taipas w Portugalii i Galati w Rumunii, by dokonać obserwacji i analizy tego fenomenalnego zjawiska.

- Młodzi astronomowie znaleźli swego mentora - miłośnika i znawcy astronomii Wacława Moskala, który wraz z nauczycielami z partnerskich szkół zorganizował to naukowe przedsięwzięcie wyjaśnia Jolanta Poliwka, nauczycielka z gimnazjum.

Do obserwacji wykorzystane zostały teleskop, kamera internetowa podłączona do aparatu fotograficznego, laptop, stoper do obserwacji wizualnych. Dokumentacja przeprowadzonych obserwacji jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej projektu: www.gim2jaslo.edu.pl/hamak/comenius 2009_2011.html.

Oprócz badania aktualnych zjawisk astronomicznych młodzież i nauczyciele odbyli podróż w czasie na sesji naukowej.

- Jej głównym tematem była prezentacja wybitnych astronomów z krajów uczestników projektu - mówi Jolanta Szafarz, opiekunka grupy z Jasła. - Spotkaliśmy się wirtualnie z Ptolemeuszem, Galileuszem, Mikołajem Kopernikiem. Podczas sesji rozważano wpływ ich odkryć i osiągnięć naukowych na oblicze współczesnej cywilizacji.

Pobyt na Sycylii dla zebranego tam międzynarodowego towarzystwa naukę z przyjemnościami życia na tej przepięknej wyspie.

- Podziw budziła nieustanna rywalizacja błękitu sycylijskiego nieba z lazurem Morza Tyrreńskiego - relacjonuje Szafarz. - Gospodarze pokazali najciekawsze miejsca Capo dOrlando, Castle Umberto, S.Agata Militello, Cefalu oraz Park Archeologiczny i Sanktuarium Czarnej Madonny w Tindari.

- Zajęcia rekreacyjne w stadninie koni i lunch po sycylijsku dla wszystkich uczestników dostarczyły niezapomnianych wrażeń, a zarazem stanowiły świetną okazję do umocnienia nawiązanych przyjaźni i sympatii - dodaje Jolanta Poliwka

Wszyscy przygotowują się już do kolejnego spotkania w Caldas das Taipas w Portugalii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24