Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i studenci bez darmowych przejazdów MPK w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
Wtorkowa sesja skupiła się tylko na sprawie bezpłatnych przejazdów dla uczniów i studentów.
Wtorkowa sesja skupiła się tylko na sprawie bezpłatnych przejazdów dla uczniów i studentów. Krzysztof Kapica
Nadzwyczajną sesję zwołano na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości. Powód? Podczas poprzednich obrad nie udało im się wprowadzić do porządku obrad uchwały wprowadzającej darmowe przejazdy autobusami MPK dla dzieci z rzeszowskich szkół.

Chcieli także wprowadzić dodatkowe ulgi dla wszystkich studentów. Tymczasem radni koalicji przegłosowali jedynie uchwałę, w której opłaty znoszą wyłącznie dla studentów z zagranicy. Dlatego PiS zaproponował, aby w natychmiastowym trybie zwołać dodatkowe obrady, wycofać się w ich trakcie z poprzedniej uchwały podjąć nową, przygotowaną przez jego działaczy.

- Całe rzeszowskie środowisko studenckie powinno zostać traktowane w sposób równy, bez wprowadzania podziałów i dyskryminowania studentów polskich. Wprowadzenie rozwiązań, które wspierają wszystkich studentów z pewnością byłoby pożądanym działaniem z perspektywy rozwoju naszego miasta jako ośrodka akademickiego – napisali radni PiS uzasadniając projekt uchwały.

Podczas wtorkowej sesji, Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS uzupełniał, że wprowadzenie ulg dla wszystkich studentów byłoby znakomitym posunięciem z punktu widzenia rozwoju miasta, jako ośrodka akademickiego.

- Mamy w Rzeszowie około 60 tysięcy studentów, z czego ponad 40 tysięcy to Polacy. To głównie oni stanowią o sile naszego ośrodka akademickiego. Z kolei bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół to inwestycja w przyszłość. Jeśli teraz przyzwyczają się do komunikacji miejskiej, w przyszłości na ulicach będzie mniej samochodów - przekonywał Marcin Fijołek.

- W innych miastach takie ulgi są wprowadzane na próbę, póki co nie przynoszą spodziewanych efektów. Poza tym, podjęcie uchwały kosztowałoby miasto mnóstwo pieniędzy. Takie obciążenie w połowie roku budżetowego to złe posunięcie. To populistyczna zagrywka w roku wyborczym - odpowiedział Wiesław Buż z Rozwoju Rzeszowa.

- Rocznie to koszt 8-9 mln zł. A już dzisiaj miasto dopłaca do działalności MPK ponad 30 mln zł. Podjęcie tej uchwały oznaczałoby mniej pieniędzy na inwestycje. Dla mnie to swoiste rozdawnictwo. A przed wyborami, wszelkie rozdawnictwo jest podejrzane - powiedział Andrzej Dec z PO, przewodniczący rady miasta.

Na wniosek Czesława Chlebka z Rozwoju Rzeszowa dyskusja została zamknięta. Radni większością głosów nie zgodzili się na przyjęcie propozycji PiS. W kolejnym punkcie uchylono natomiast uchwałę przyjętą podczas poprzedniej sesji. Oznacza to, że studenci z zagranicy także nie będą korzystać z bezpłatnej komunikacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24