Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie jasielskiego gimnazjum nowy semestr zaczęli od wyjazdu do Grecji

Ewa Wawro
Grupa reprezentująca Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle wzięła udział w sesji naukowej w Echedoros w Grecji.
Grupa reprezentująca Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle wzięła udział w sesji naukowej w Echedoros w Grecji. FOT. ARCHIWUM
Dla pięciu uczniów Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle początek nowego semestru rozpoczął się od międzynarodowej sesji naukowej w Echedoros w Grecji.

Marlena Dybaś, Kinga Stój, Michał Hap, Piotr Kotlinowski i Szymon Inglot pod opieką nauczycielek Agaty Hap i Jolanty Poliwki spędzili cztery dni u swoich greckich kolegów. Wizyta ta była kolejnym spotkaniem w ramach projektu "Uczenie się przez całe życie" - Comenius - "To samo, a różne niebo nad nami - zależność stylu życia od położenia geograficznego w różnych krajach Europy".

- Grecy oprócz nas gościli także współuczestników projektu z Portugalii, Francji, Rumunii i Włoch - relacjonuje Agata Hap. - Merytoryczną część spotkania stanowiły wykłady pracowników naukowych Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Salonikach oraz Centrum Wiedzy i Technologii Muzeum NOESIS: "Czy jest życie na innych planetach" i "Nauczanie przedmiotów ścisłych za pomocą teleskopu roboczego" .

Młodzież brała udział w eksperymentach fizycznych i chemicznych prowadzonych pod kierunkiem profesorów i studentów uniwersytetu.

- Głównym punktem sesji były obserwacje Marsa i gwiazdozbioru Oriona - opowiada Hap. - Podróż do mitycznych początków astronomii umożliwiły prezentacje legend, mitów dotyczących planet, gwiazd, gwiazdozbiorów z krajów uczestników projektu. "Legenda o panu Twardowskim na Księżycu" przygotowana przez uczniów jasielskiego gimnazjum wzbudziła ogromny aplauz słuchających. Legendy Rumunów, Portugalczyków, Włochów, Francuzów i Greków były również dla międzynarodowego gremium ciekawe.

Praktyczne lekcje historii odbyły się w miejscach będących zabytkami, pomnikami kultury śródziemnomorskiej, z której wywodzi się nasza kultura europejska.

- Meteory, Muzeum Archeologiczne w Salonikach i starożytne grobowce królewskie odkryte niedawno w miejscowości Vergina wprawiły zwiedzających w zadumę nad możliwościami i umiejętnościami naszych przodków - podkreśla nauczycielka. - Towarzyszyło temu przekonanie, iż znajomość dziejów ludzkich można wciąż pogłębiać, gdyż wiele zagadek przeszłości kryje przed nami swoje tajemnice.

Uczestnicy sesji poznali również typowe warunki życia swoich przyjaciół z Salonik. Mieli okazję delektować się specjałami greckiej kuchni na uroczystej kolacji u burmistrza Echedoros i na grillu przygotowanym specjalnie przez uczniów i nauczycieli liceum w Echedoros dla goszczących w ich szkole Polaków, Włochów, Rumunów, Francuzów i Portugalczyków.

- Zaprezentowany pokaz greckich tańców sprawił, że wszyscy zaczęli rwać się do tańca, a wspólna dyskoteka była ku temu najlepszą okazją. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem na Sycylii ... - dodaje Hap.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24