Tak wynika z badań przeprowadzonych przez uczniów "elektryka".
Uczniowie regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej skonstruowali urządzenia do badań ekologicznych na Konkurs Młodych Mistrzów Techniki. Wypróbowali je we własnym mieście.
Brudne powietrze
Marek Gonciarz, Grzegorz Sądej i Maciej Trzuskot zbudowali miernik zanieczyszczenia powietrza.
- Działa jak odkurzacz wodny: powietrze przechodzi przez ciecz, w której osadzają się zanieczyszczenia - wyjaśnia Gonciarz. - Woda brązowieje się po kilkunastu minutach pracy urządzenia. Wystarczy zrobić analizę chemiczną i dowiemy się czym zanieczyszczone jest powietrze.
Henryk Sudoł i Andrzej Korzeń skonstruowali urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia wody.
- Zasada działania miernika jest prosta - wyjaśniają młodzi technicy. - Wiązka laserowa przechodzi przez naczynie z wodą. Im woda bardziej zanieczyszczona tym słabsze światło. Uczniowie przebadali Barcówkę. Rzeczka wpływając do Niska ma wodę czystą jak łza: w skali miernika 3 punkty. Wypływając z miasta osiąga 22 punkty: jest brudna niczym komunalne ścieki.
Hałas aż uszy bolą
Jeszcze mniej optymistycznie wyglądają wyniki badań hałasu przeprowadzone przez Pawła Rydzewskiego i Krzysztofa Mierzwę.
- Najgorzej jest na niżańskim rondzie i na ul. Tysiąclecia - mówią uczniowie. - Tam poziom hałasu kilkukrotnie przekracza normy.
Marian Chrapko, opiekun młodych wynalazców podkreśla, że choć wszystkie urządzenia zdobyły konkursowe nagrody, badania są nieoficjalne.
- Mierniki skonstruowane przez chłopców nie są legalizowane - mówi nauczyciel. - Ale wyniki badań powinny dać wiele do myślenia odpowiednim służbom.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?