Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Podkarpacia pisali lub rysowali o Janie Pawle II i Lechu Kaczyńskim

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
23 finalistów zmierzyło się w ostatecznej rozgrywce w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Przed komisją konkursową musieli uzasadnić wybór swojego tematu. Zdaniem jurorów, spora część wypowiedzi była bardzo dojrzała, zwłaszcza ze względu na młody wiek uczestników.
23 finalistów zmierzyło się w ostatecznej rozgrywce w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Przed komisją konkursową musieli uzasadnić wybór swojego tematu. Zdaniem jurorów, spora część wypowiedzi była bardzo dojrzała, zwłaszcza ze względu na młody wiek uczestników. Norbert Ziętal
Na konkurs napłynęło sześćset pracy od gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów z całego województwa podkarpackiego.

Sześciuset gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów z województwa podkarpackiego wzięło udział w eliminacjach III edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej.

Uczestnicy mogli wybrać jeden spośród czterech tematów. Życie i działalność Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rola NSZZ „Solidarność” w historii Polski. Wpływ na dzieje Polski Świętego Jana Pawła II. NSZZ „Solidarność, Prezydent Lech Kaczyński, Święty Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku. Temat mogli przedstawić w formie pisemnej, plastycznej lub fotograficznej.

Finał, z udziałem 23 osób, rozegrany został w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej. Każdy uczestnik musiał opowiedzieć o swojej pracy i o tym dlaczego wybrał akurat ten temat.

Główna nagroda to wyjazd do Brukseli

Pierwsze miejsce zajęła Julia Szewczyk z Żurawicy, drugie Jakub Ratajczak z Rzeszowa. Na trzeciej pozycji uplasowały się trzy osoby. To Klaudia Rubacha z Żurawicy, Justyna Wojdyło z Przemyśla i Aleksandra Juchno z Lisich Jam. Główną nagrodą, za pierwsze miejsce, jest wyjazd do Brukseli, ufundowany przez podkarpackiego europosła PiS Tomasza Porębę. Do tego zestaw książek i długopisów. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest wyjazd do Sejmu, ufundowany przez posłankę PiS z Jarosławia Annę Schmidt - Rodziewicz. Ponadto tablet, zestaw książek i długopisów. Nagrody za pozostałe miejsca to zestawy książek, kubków i długopisów.

Organizatorami konkursu byli Instytut Humanistyczny PWSW, Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.
Młodzi ludzie stający przed komisją konkursową dysponowali sporą wiedzą na wybrane przez siebie tematy.

„Kaczyński to pierwszy prezydent, który coś zrobił”

W latach 2002 - 2005 Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy. Dzięki niemu przestępczość w Warszawie spadła aż o jedną czwartą, miał wiele innych, cennych inicjatyw. Jednak byli tacy, którzy cały czas podkładali mu kłody pod nogi. Tzw. gremia wystosowywały różne pisma, że jego rządy są sprzeczne z jakimikolwiek zasadami. Podobnie, jak to się dzieje obecnie w stosunku do obecnego rządu. W 2005 r. został prezydentem Polski. Był to pierwszy prezydent, który cokolwiek zdziałał - opowiadał jeden z młodych uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24