Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujawnili oszustwa w podatku VAT. Straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 120 mln zlotych

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pawel Lacheta/Polska Press
Przestępczy proceder polegał na wykorzystaniu łańcucha podmiotów gospodarczych, w tym firm zagranicznych, pozorujących transakcje gospodarcze i tworzących fikcyjną dokumentację dotyczącą obrotu towarowego.

W toku prowadzonego śledztwa wstępnie oszacowano wartość uszczuplenia należności publiczno-prawnej na ok. 62 mln zł, przy czym straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 120 mln złotych.

- Pracownicy Podkarpackiego, Małopolskiego i Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w ramach śledztwa prowadzonego przez rzeszowską Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań w sprawie narażenia na uszczuplenie podatku VAT na ok. 62 mln zł. Przestępczy proceder polegał na wykorzystaniu łańcucha podmiotów gospodarczych, w tym firm zagranicznych, pozorujących transakcje gospodarcze i tworzących fikcyjną dokumentację dotyczącą obrotu towarowego - informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

- Podstawą do wszczęcia śledztwa były ustalenia poczynione przez funkcjonariuszy ABW Delegatura w Rzeszowie, które wskazywały na działalność szeregu podmiotów gospodarczych w latach 2012 – 2016, ukierunkowanych na zaniżanie lub nie deklarowanie zobowiązań w podatku od towarów i usług, w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu masami bitumicznymi i asfaltem. Analiza okoliczności objętych postępowaniem uzasadniała podejrzenie tworzenia łańcucha podmiotów gospodarczych deklarujących fikcyjne transakcje wewnątrzwspólnotowe i obrót krajowy towarem w postaci mas bitumicznych i innym, celem uzyskania nielegalnych korzyści poprzez uniknięcie zapłaty należnego podatku VAT i dokonywania odliczeń w deklaracjach VAT - 7 - informuje prok. Mariusz Chudzik, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

18 maja 2017 r. pracownicy Podkarpackiego, Małopolskiego i Śląskiego Urzędu Celno – Skarbowego we współpracy z funkcjonariuszami Delegatury ABW w Rzeszowie, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań w tym siedzib spółek zaangażowanych w przestępczy proceder oraz lokali mieszkalnych należących do prezesów oraz udziałowców tych spółek. Przeszukania miały miejsce na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. W trakcie czynności oprócz dokumentacji finansowo – księgowej zabezpieczono także szereg elektronicznych nośników danych.

Prowadzone śledztwo dotyczy narażenia w Rzeszowie, Katowicach i innych nieustalonych miejscach na uszczuplenie podatku VAT wielkiej wartości ok. 62 mln złotych. Miało się tak stać przez wykorzystanie łańcucha podmiotów gospodarczych, w tym firm zagranicznych, pozorujących transakcje gospodarcze i tworzących fikcyjną dokumentację dotyczącą obrotu towarowego, poprzez nie ujawnienie właściwemu organowi podatkowemu źródła pochodzenia towaru w postaci mas bitumicznych nieustalonej wartości i posługując się nierzetelnymi fakturami VAT dokumentującymi nabycie mas bitumicznych przez szereg podmiotów gospodarczych w ramach dostaw krajowych i wewnątrzwspólnotowych, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

Podstawą do wszczęcia śledztwa były ustalenia, które wskazywały na działalność szeregu podmiotów gospodarczych w latach 2012 – 2016, ukierunkowanych na zaniżanie lub nie deklarowanie zobowiązań w podatku od towarów i usług, w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu masami bitumicznymi i asfaltem. Analiza okoliczności objętych postępowaniem uzasadniała podejrzenie tworzenia łańcucha podmiotów gospodarczych deklarujących fikcyjne transakcje wewnątrzwspólnotowe i obrót krajowy towarem w postaci mas bitumicznych i innym, celem uzyskania nielegalnych korzyści poprzez uniknięcie zapłaty należnego podatku VAT i dokonywania odliczeń w deklaracjach VAT - 7.

Jak ustalono w tej sprawie, osoby podejrzewane o zorganizowanie tego procederu, poprzez sieć utworzonych w tym celu firm, mających jedynie pozorować rzeczywistą działalność gospodarczą, symulowały realizacje dostaw wewnątrzwspólnotowych, nie uiszczając należnych podatków. W proceder były zaangażowane nie tylko firmy zarejestrowane na terenie Polski, ale także kilku krajów europejskich.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.


ZOBACZ TEŻ: Grupa przestępcza oszukała Skarb Państwa na 26 mln zł

Źródło: gazetalubuska.pl/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24