Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukochała ubogich

JAROMIR KWIATKOWSKI
właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu (1910-97), zakonnica (loretanka) indyjska, urodzona w Skopje w rodzinie albańskiej; w 1946 r., podczas pobytu w Indiach, zobaczyła wielką biedę w Kalkucie i postanowiła założyć Kongregację Misjonarek Miłości, zatwierdzoną jako zakon w 1965 r. (obecnie działa w 126 krajach). Z inicjatywy Matki Teresy powstało 50 domów dla opuszczonych dzieci w Indiach i wielu innych krajach, w 1961 r. zorganizowano ośrodek dla trędowatych w Kalkucie, zaś w 1985 r. - pierwszy w świecie ośrodek dla chorych na AIDS w Gramvich Viagen (USA). Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 r.
właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu (1910-97), zakonnica (loretanka) indyjska, urodzona w Skopje w rodzinie albańskiej; w 1946 r., podczas pobytu w Indiach, zobaczyła wielką biedę w Kalkucie i postanowiła założyć Kongregację Misjonarek Miłości, zatwierdzoną jako zakon w 1965 r. (obecnie działa w 126 krajach). Z inicjatywy Matki Teresy powstało 50 domów dla opuszczonych dzieci w Indiach i wielu innych krajach, w 1961 r. zorganizowano ośrodek dla trędowatych w Kalkucie, zaś w 1985 r. - pierwszy w świecie ośrodek dla chorych na AIDS w Gramvich Viagen (USA). Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 r.
W wieku 18 lat zdecydowała, że zostanie zakonnicą. Niezaspokojonym pragnieniem Jej serca było poświęcenie się medytacji, modlitwie i pokucie w cieniu klasztornych murów. Pan Bóg chciał jednak, by opuściła klasztor i żyła tam, gdzie najbiedniejsi, umierający wprost na ulicy.

Matka Teresa z Kalkuty

Według badań sondażowych, które zostały przeprowadzone wśród młodzieży włoskiej w wieku od 12 do 24 lat, osobami, które najbardziej wcielają w życie
Według badań sondażowych, które zostały przeprowadzone wśród młodzieży włoskiej w wieku od 12 do 24 lat, osobami, które najbardziej wcielają w życie ideały, dążenia i pragnienia ludzi współczesnych są: Matka Teresa z Kalkuty (25 proc. głosów) i Jan Paweł II (24,6 proc.).

właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu (1910-97), zakonnica (loretanka) indyjska, urodzona w Skopje w rodzinie albańskiej; w 1946 r., podczas pobytu w Indiach, zobaczyła wielką biedę w Kalkucie i postanowiła założyć Kongregację Misjonarek Miłości, zatwierdzoną jako zakon w 1965 r. (obecnie działa w 126 krajach). Z inicjatywy Matki Teresy powstało 50 domów dla opuszczonych dzieci w Indiach i wielu innych krajach, w 1961 r. zorganizowano ośrodek dla trędowatych w Kalkucie, zaś w 1985 r. - pierwszy w świecie ośrodek dla chorych na AIDS w Gramvich Viagen (USA). Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 r.W 1929 r. skierowano ją, by uczyła geografii w Wyższej Szkole St. Mary?s dla dziewcząt w Kalkucie. Tam zobaczyła, że ulice tego wielkiego miasta są pełne żebraków, trędowatych, bezdomnych i niechcianych dzieci. Postanowiła więc zrezygnować z dotychczasowej pracy i zaopiekować się potrzebującymi. Ofiarowała się im z absolutną pasją i poświęceniem.

Zabierała umierających z ulicy

Zgromadzenie zakonne Misjonarek Miłości, które założyła, otrzymało od władz Kalkuty zgodę na używanie opuszczonej hinduskiej świątyni, w której Matka Teresa założyła Dom Czystego Serca. Przyprowadzała tam z ulic umierających Hindusów, którzy otrzymywali opiekę, uśmiech, życzliwość, dobre słowo, garstkę ryżu, a w wielu przypadkach chrzest.
- Pewnego dnia podniosłam człowieka, który żył w rynsztoku - wspominała. - Widziałam, że jego koniec jest bliski. Gdy go wzięłam w ramiona, powiedział z uśmiechem: "Całe życie żyłem na ulicy jak zwierzę, ale umrę jak anioł, kochany i zadbany". Pobłogosławiłam go zapewniając, że teraz odejdzie kontemplować Boże Oblicze przez całą wieczność.

W trędowatym widziała Chrystusa

W latach 50. indyjski rząd podarował zakonnicom 34-akrową działkę koło miasta Asansol, gdzie założono kolonię dla trędowatych. Matka Teresa przemierzała niezmordowanie cały glob, zakładając coraz to nowe placówki.
Skąd czerpała siłę do tej pracy? - Gdy dotykam cuchnących członków - mawiała - wiem, że dotykam Ciała Chrystusa takiego, jakim je przyjmuję w Komunii św., pod postacią chleba. To z tego przekonania czerpię siłę i odwagę. Z pewnością bym tego nie robiła, gdybym nie była pewna i przekonana, że w tym trędowatym ciele opiekuję się Jezusem.

Najgorsza jest nędza duchowa

Szczególną misją zgromadzenia Misjonarek Miłości stała się praca nad zbawieniem i uświęceniem najuboższych z ubogich. Matka Teresa wielokrotnie powtarzała, że najgorsza nie jest nędza materialna, ale duchowa. - Dzisiejszy świat cierpi głód nie tylko chleba, ale przede wszystkim głód miłości, głód poczucia akceptacji, głód bycia kochanym.
Tę miłość potrafiła dawać innym jak mało kto ze współczesnych.

Program beatyfikacji

[obrazek5] Według badań sondażowych, które zostały przeprowadzone wśród młodzieży włoskiej w wieku od 12 do 24 lat, osobami, które najbardziej wcielają w życie ideały, dążenia i pragnienia ludzi współczesnych są: Matka Teresa z Kalkuty (25 proc. głosów) i Jan Paweł II (24,6 proc.).
Piątek, 17 bm. - różnojęzyczne liturgie w bazylice św. Jana na Lateranie; całonocne wystawienie Najświętszego Sakramentu
Sobota, 18 bm. - msza św. w czterech językach w bazylice Matki Bożej Większej; czuwanie modlitewne przygotowujące do Światowej Niedzieli Misyjnej
Niedziela, 19 bm. - msza św. beatyfikacyjna na placu św. Piotra (godz. 10); po południu - pierwszy pokaz filmu "Matka Teresa: Przesłanie" oraz innych filmów poświęconych nowej błogosławionej
Poniedziałek, 20 bm. - dzień dziękczynienia za wyniesienie Matki Teresy na ołtarze
W dniach 20-22 bm. relikwie nowej błogosławionej będą wystawione do kultu publicznego w bazylice św. Jana na Lateranie.

Misjonarki Miłości w Polsce

Zgromadzenie jest obecne w Polsce od 1983 r. Należy do niego ponad 50 Polek, z czego w Polsce przebywa mniej niż 10. Misjonarki Miłości mają w naszym kraju 5 placówek: dwie w Warszawie i po jednej w w Zaborowie pod Warszawą, Katowicach i Szczecinie.

Myśli Matki Teresy z Kalkuty

x Owocem ciszy jest wiara. Owocem wiary jest modlitwa. Owocem modlitwy jest miłość. Owocem miłości jest służba. Owocem zaś służby jest cisza.
x Nie czynię nic nadzwyczajnego. Kocham, ponieważ Bóg mnie kocha.
x Rzecz nie w wielkości czynu, ale w wielkości miłości, jaką w najdrobniejszy czyn wkładamy.
x Nie znoszę być fotografowana, ale staram się ze wszystkiego zrobić użytek na chwałę Bożą. Kiedy pozwalam zrobić sobie zdjęcie, proszę Jezusa, aby w tym czasie zabrał jedną duszę z czyśćca do nieba.
x Świętość nie jest luksusem zarezerwowanym dla nielicznych; jest zwykłym obowiązkiem dla mnie i dla ciebie.

Przyspieszony proces beatyfikacyjny

Matka Teresa zmarła 5 września 1997 r., na skutek choroby serca, w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie, w opinii świętości. Jan Paweł II już w 2 lata po Jej śmierci wydał zgodę na oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Tym samym Stolica Apostolska postanowiła odstąpić od dotychczas stosowanych zasad podejmowania takiego procesu nie wcześniej niż 5 lat po śmierci danej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24