Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UKS w Rzeszowie: Nie dajmy się wciągnąć w przestępstwa podatkowe. Nie dajmy się zrobić "w słupa"

Małgorzata Motor [email protected]
Cezary Koba
Cezary Koba Archiwum UKS w Rzeszowie
Rozmowa z Cezarym Kobą, dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Trwa kampania "Nie daj się zrobić w słupa". Co jest jej celem?

Chcemy zwrócić uwagę na zagrożenia związane z działaniami członków zorganizowanych grup przestępczych, które mają  na celu wyłudzenie pieniędzy z budżetu państwa. Dokładnie chodzi o wyłudzenia VAT-u, które następuje poprzez tzw. karuzele podatkowe, czyli sieć kilku, kilkunastu podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych, a ich prawdziwym celem jest wyłudzenie właśnie podatku VAT. Najczęściej obrót towarem następuje tylko w dokumentach, bez rzeczywistego przepływu towarów. Osobę, która firmuje swoim nazwiskiem działania organizowane w celu ukrycia faktycznego inspiratora czy uczestnika oszustw potocznie nazywa się słupem. "Na słupa" przestępcy biorą kredyty, otwierają rachunki w banku, rejestrują działalność gospodarczą, zawierają umowy, wystawiają faktury.

Kto najczęściej pada ofiarą takich przestępstw podatkowych?

Osoby z niską świadomością prawa, ale też statusem materialnym. Brak pieniędzy powoduje, że godzą się na udział w procederze przestępczym w zamian za otrzymywanie regularnego lub jednorazowego wynagrodzenia. Chcemy więc ostrzec ludzi, aby nie dali się wciągnąć w przestępstwa podatkowe, wskazać na istniejące zagrożenia oraz poinformować o konsekwencjach wynikających z naruszenia przepisów prawa. Odpowiedzialność ponoszą bowiem nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, ale i te, które zostają wykorzystane do podpisywania fikcyjnych faktur - wchodząc tym samym na drogę przestępstwa. Za wystawianie fikcyjnych faktur grozi kara grzywny nawet 16 mln zł, a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej - kara pozbawienia wolności.

W jaki sposób zamierzacie dotrzeć do ludzi z tą kampanią?

Prowadzone będą m.in. spotkania z młodzieżą akademicką i młodzieżą szkół średnich - dzisiaj np. w IV LO w Rzeszowie, oraz z osobami bezrobotnymi - zarejestrowanymi w urzędach pracy.

Dlaczego w swojej kampanii bierzecie pod uwagę młodzież?

Bo ona jest tak samo narażona jak osoby dorosłe. Na przykład student ekonomii szukał dorywczej pracy. Skontaktował się z nim człowiek, który poinformował, że ma bardzo atrakcyjną ofertę pracy. Tłumaczył, że nie jest to bardzo czasochłonna praca, wystarczy kilka godzin dziennie - czyli praca w sam raz dla studenta. Pierwszym obowiązkiem studenta było założenie firmy. W zasadzie praca polegała na tym, by napisać kilka maili i złożyć parę zleceń. Brzmiało bardzo interesująco. Chłopaka zapewniono, że wszystko, co robi, jest legalne. W ciągu zaledwie kilku miesięcy na polecenie "szefa" młody mężczyzna przygotował aż 264 fikcyjne faktury na kwotę prawie 9 milionów złotych. Pod wszystkimi dokumentami mężczyzna się podpisał, nie zdając sobie - jak potem tłumaczył - sprawy z konsekwencji. Otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Prawdopodobnie faktycznie mógł nie mieć pojęcia, że jest wykorzystywany do oszustwa karuzelowego. Po kilku miesiącach dowiedział się, że musi zwrócić 2 miliony złotych, bo wystawił fikcyjne faktury. Jednocześnie wspomniany "szef", który okazał się członkiem zorganizowanej grupy przestępczej, zniknął bez śladu.

Co powinniśmy zrobić, jeśli mamy obawy, że bierzemy udział w zorganizowanej grupie?

Zgłosić je. Jeśli otrzymaliśmy taką propozycję lub mamy uzasadnione obawy, niezwłocznie należy poinformować służby kontroli skarbowej, pod adresem: [email protected], [email protected] lub organy ścigania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24