Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułani i flisacy w Baranowie Sandomierskim. Tak obchodzono 82. rocznicę przeprawy Armii "Kraków" przez Wisłę [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W Baranowie Sandomierskim upamiętniono wydarzenia wojny obronnej 1939 roku. Dwudniowe obchody 82. rocznicy przeprawy Armii Kraków przez Wisłę uświetnił Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele stowarzyszenia flisaków i gwarków z Mysłowic z prezentem dla mieszkańców.

We wrześniu miną 82 lata od wydarzeń 1939 roku nad Wisłą w Baranowie Sandomierskim. To właśnie tutaj miała miejsce, uznana za największy wyczyn saperski w wojnie obronnej, akcja żołnierzy 23 Batalionu Saperów z Mysłowic, którzy pod ostrzałem wojsk niemieckich naprawili zniszczony przedwcześnie most na Wiśle i w ciągu dziewięciu godzin wybudowali 345-metrowy most na galarach, aby umożliwić przeprawę ciężkiego sprzętu wraz z artylerią wycofujących się wojsk Armii "Kraków". W tym czasie 3 Pułk Ułanów Śląskich ochraniał planowaną przeprawę zajmując pozycje w miejscowościach Skopanie i Dąbrowica.

W niedzielę nieopodal przeprawy promowej, obok wybudowanego przed dwoma laty obelisku odsłonięto tablicę z opisem działań wojennych saperów i ułanów w rejonie Baranowa Sandomierskiego. Jak głosi napis, jest ona wyrazem hołdu dla żołnierzy 23 Batalionu Saperów z Mysłowic i 3 Pułku Ułanów Śląskich, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski we wrześniu 1939 roku.

Kwiaty i znicze pod obeliskiem złożyli goście uroczystości. Wśród nich byli samorządowcy: wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, wicestarosta tarnobrzeski Jacek Rożek, burmistrz Baranowa Marek Mazur, przedstawiciele Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej "Mały Wawel" - Anna Krempa, Stanisław Smykla i Zbigniew Kamuda, Monika i Jacek Parisowie ze Stowarzyszenia Flisacy i Gwarkowie znad Przemszy pod wezwaniem Świętej Barbary, którzy podarowali mieszkańcom figurkę patronki flisaków i górników.

Hołd poległym oddało także ponad dwudziestu kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich, którzy zapewnili niezwykłą oprawę uroczystości. Wiązankę pod obeliskiem złożył rotmistrz Zbigniew Kamczyk Godowski.

Po uroczystości rekonstruktorzy wyruszyli na rajd konny dawnym szlakiem bojowym pułku. W Dąbrowicy odwiedzili 91- letniego Jana Marka, który we wrześniu 1939 roku wskazał kawalerzystom bezpieczne drogi z dala od niemieckich wojsk. Miał wtedy 12 lat i doskonale pamięta tamte wydarzenia. Na jego posesji ułani spędzili wtedy kilka dni.

Ułani i flisacy w Baranowie Sandomierskim. Tak obchodzono 82. rocznicę przeprawy Armii

Podczas obchodów rozegrano także II Wiślane Regaty Kajakowe o puchar burmistrza. Na falach rzeki ścigało się siedem załóg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24