MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulewy i powodzie w Rumunii. Co najmniej sześć ofiar, dziesiątki tysięcy ewakuowanych

Grzegorz Kuczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rumunia jest jednym krajów Europy Środkowej walczących od trzech dni z powodziami. Pod wodą znalazły się tysiące domów w wschodniej części kraju, graniczącej z Mołdawią. Rumuńskie władze poinformowały, że co najmniej sześć osób nie żyje, a dwie kolejne zaginęły.

SPIS TREŚCI

Tysiące uszkodzonych domów, dziesiątki tysięcy ludzi ewakuowanych, kolejne ofiary śmiertelne. Ratownicy, w tym wojsko, używają łodzi, amfibii i śmigłowców, aby dotrzeć do uwięzionych przez wielką wodę mieszkańców, z których niektórzy zostali zmuszeni do ucieczki na dachy. Wody powodziowe na niektórych obszarach osiągnęły 3 metry głębokości. Narodowy Instytut Hydrologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy, kod czerwony dla okręgów Gałacz i Vaslui i Jassy. Chodzi o ogromne masy wylewające się z dopływów rzek Siret i Prut.

Powodzie najmocniej doświadczyły mieszkańców okręgu Gałacz

Ściana wschodnia pod wodą

W okręgu Gałacz na wschodzie kraju wystąpiły największe powodzie w wyniku gwałtownych opadów deszczu w nocy z piątku na sobotę. W niedzielę wieczorem w okręgu potwierdzono śmierć kolejnej kobiety; to szósta ofiara powodzi w Rumunii. Przewodniczący rady okręgu, Costel Fotea, powiedział w niedzielę, że poważnie dotkniętych powodzią zostało ponad 20 000 mieszkańców w co najmniej 24 gminach.

Drugim poważnie dotkniętym żywiołem regionem jest okręg Vaslui, graniczący z Gałaczem od północy, a od wschodu z Mołdawią. Służby meteorologiczne ostrzegają przed dużymi opadami. W okręgu Vaslui spaść może do 40 litrów na metr kwadratowy, co będzie groźne tym bardziej, że gleba wchłonęła już dużo wody w czasie wcześniejszych opadów. Opady najprawdopodobniej wzrosną też w sąsiednich okręgach Jassy, Botoszany i Neamt. W regionach na północnym wschodzie Rumunii obowiązuje kod pomarańczowy. Meteorolodzy zapowiadają też deszcze na zachodzie kraju, dokąd ma się przemieszczać cyklon Boris.

Akcja pomocy dla powodzian

W regionach objętych powodzią działają komórki kryzysowe, a wojsko buduje tymczasowe obozy, do których skierowani zostaną pozbawieni domów mieszkańcy. Premier Marcel Ciolacu podczas sobotniej wizyty w okręgu Gałacz, polecił lokować w tymczasowych schronieniach osoby ewakuowane. Powiedział, że ratowanie życia ludzi jest priorytetem urzędników.

Obóz, który powstaje w miejscowości Slobozia Conachi, odwiedzili w niedzielę premier i przewodniczący Senatu Nicolae Ciuca. Na miejscu byli również ministrowie odpowiedzialni za koordynację operacji antykryzysowej. Na dotknięte tereny dotarła w nocy pierwsza pomoc humanitarna. Wydzielone ma być w sumie 400 ton żywności, woda, śpiwory, poduszki i koce.

Boris sięgnie Rumunii

Najnowsze poranne prognozy przewidują opady w regionach Banat, Kriszana, Maramuresz, Siedmiogród i w północnej połowie rumuńskiej Mołdawii. Czyli właściwie całej północnej i zachodniej Rumunii. Tam nadal może zbierać się około 15 l wody na metr kwadratowy, podczas gdy w nocy, na wysokości ponad 2000 m n.p.m., wystąpią opady w postaci deszczu ze śniegiem i śniegu w zachodnich Karpatach Południowych.

Jednak od wtorku pogoda zacznie się zmieniać. Zacznie się ocieplać, więc temperatury ponownie osiągną 26-27 st. C. Przez cały wtorek burze będą przemieszczać się do wschodniej części kraju i nadal mogą zbierać się duże ilości wody. Od środy deszczu będzie mniej, z opadami tylko w obszarach górskich, południowych i wschodnich regionach, a w czwartek tylko na południu i południowym wschodzie.

źr. Digi23, Europalibera, PAP

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24