Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulewy na południu i wschodzie Polski. Zagrożenie powodziami

Leszek Rudziński AIP, AG (aip) /media/atachments/powodz.jpg
Zalane piwnice i setki gospodarstw bez prądu - to skutki ulew jakie przeszły we wtorek nad południową i wschodnią Polską. Najgorzej sytuacja wyglądała na Lubelszczyźnie.

W woj. lubelskim w ciągu minionej nocy strażacy interweniowali 150 razy. Ponad 100 razy wypompowywali wodę z zalanych pomieszczeń, natomiast 40 wezwań dotyczyło wiatrołomów. W akcji udział brało 150 zastępców straży pożarnej, zarówno z PSP, jak i ochotników. Największe szkody ulewy wywołały w pow. tomaszowskim, zamojskim, bialskim, puławskim i parczewskim. - W pow. tomaszowskim opasy najbardziej odczuły gm. Bełżec, Tomaszów Lubelski i Susiec - mówi asp. Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Już o godz. 20 we wtorek strażacy mieli kilkadziesiąt wezwań z Zamościa. Dotyczyły one głównie zalanych budynków i piwnic. - W miejscowości Łabunie-Reforma strażacy ratowali podtopione tuczniki. Wyławiali je z wody i ewakuowali - dodaje Stachyra. Jedna z akcji dotyczyła również wypompowywania wody z drogi krajowej nr 17. Od 2:30 była ona wyłączona z ruchu. - Na terenie uzdrowiska Nałęczów woda spiętrzyła się na zbiorniku, który się tam znajduje. Tu również strażacy musieli przepompowywać wodę.

Szkody wyrządziła Bochotniczanka, podtopione zostały również budynki - opisuje Stachyra. W Lublinie straż pożarna interweniowała w nocy siedmiokrotnie. - Wezwania miały związek głównie z połamanymi drzewami. Po godz. 22 w Zadębiu obok Bychawy, od pioruna zapaliło się poddasze. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał - mówi Michał Badach z Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie drugi stopień zagrożenia powodziowego występuje w woj. śląskim. Tam istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych poziomu wody w rzekach: Mała Wisła i Soła. Podobna sytuacja jest w województwie świętokrzyskim - rzeki: Nida, Czarna Staszowska, Koprzywianka, Kamienna oraz dopływy Wisły oraz podkarpackim - rzeki: Wisłoka, San.

Natomiast trzeci i zarazem nażywszy stopień zagrożenia powodziowego występuje w woj. małopolskim. W związku z prognozowanymi w dalszym ciągu intensywnymi opadami deszczu w ciągu najbliższych 12 godzin w górnej części zlewni Dunajca spodziewane jest przekroczenie stanów alarmowych.

Według komunikatu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na wschodzie i południu Polski do godz. 19.00 w środę suma opadów może wynieść od 10 mm do 25 mm, a w woj. podkarpackim do 50 mm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24