Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana, minister skarbu przekazał Jezioro Tarnobrzeskie

Grzegorz Lipiec Józef Lonczak
Umowa podpisana, minister skarbu przekazał Jezioro TarnobrzeskieJezioro Tarnobrzeskie wraz z linią brzegową, należało do tej pory do Kopalni Siarki „Machów” SA., po podpisaniu umowy przez prezydenta miasta z ministrem skarbu państwa akwen został własnością tarnobrzeskiego samorządu.
Umowa podpisana, minister skarbu przekazał Jezioro TarnobrzeskieJezioro Tarnobrzeskie wraz z linią brzegową, należało do tej pory do Kopalni Siarki „Machów” SA., po podpisaniu umowy przez prezydenta miasta z ministrem skarbu państwa akwen został własnością tarnobrzeskiego samorządu. Grzegorz Lipiec
Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa podpisał umowę z Norbertem Mastalerzem, prezydentem Tarnobrzega na mocy, której Jezioro Tarnobrzeskie znalazło się w rękach miasta.

Zawarta początkiem tygodnia umowa przenosi akcje Kopalni Siarki „Machów” S.A. na rzecz tarnobrzeskiego samorządu.

To korzystne dla Tarnobrzega
- Podpisałem umowę o nieodpłatnym przejęciu wszystkich akcji Kopalni Siarki „Machów” S.A., bo według mojej oceny jest to korzystne dla Tarnobrzega i jego mieszkańców - tłumaczy Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega. - Zapewnia nam to możliwość prowadzenia spójnej strategii zagospodarowania akwenu wraz z linią brzegową - dodaje Mastalerz.

Z tego posunięcia nie są zadowoleni wójtowie z sąsiednich gmin na terenie, których prowadził kiedyś działalność Siarkopol, gdyż obawiają się, że teraz mogą być kłopoty z finansowaniem kosztownego procesu rekultywacji terenów po kopalni siarki.

Państwo ma płacić za rekultywację
Co można stracić na tym posunięciu? Według prezydenta miasta samorządy niczym nie ryzykują. Przede wszystkim jest zapewnienie na piśmie o dalszym pokrywaniu wydatków związanych z pracami rekultywacyjnymi terenów posiarkowych w województwie podkarpackim i świętokrzyskim do końca 2013 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kto zapłaci za rekultywację po 2013 roku?

- Obowiązek ten zgodnie z obowiązującym prawem spoczywa na budżecie państwa - kończy Norbert Mastalerz.

Atrakcyjne jezioro
Tymczasem Jezioro Tarnobrzeskie stało się największą atrakcja turystyczno-rekreacyjną w tym rejonie. Powstało ono po odkrywkowej eksploatacji złóż siarki w rejonie Tarnobrzega, czyli na miejscu wyrobiska – o powierzchni ok. 560 ha i głębokości do 110 m. Po odpowiednim zabezpieczeniu wyrobiska górniczego "Machów" i ukształtowaniu skarp brzegowych zbiornik zalano wodą z Wisły.

Obecnie Jezioro Tarnobrzeskie, to wymarzone miejsce do wypoczynku nie tylko dla mieszkaćów miasta i okolicznych miejscowości. Można tu popływać, pożeglować czy wypożyczyć sprzęt wodny. Powierzchnia lustra wody to 455 ha, a maksymalna głębokość 40 metrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24